Sorulara Dön
0
Felsefe

Din korkusunu nasıl yenebilirim ?

Selam bir süredir din üzerine araştırma yapıyorum fakat bazı durumlarda çok ileriye gittigimi dinden çıkıp ateist olup sonsuz cehenneme gidecegimi düşünerek araştırmayı okumayı bırakıyorum.Bir süredir bu korkumu yenemiyorum, zamanında çok fazla korku aşıladıkları için üstesinden de gelemiyorum.Bu durumda ne yapmam gerekiyor yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

4
346 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Merhaba, muhtemelen Müslümansınız. Size tavsiye olarak şunu söyleyebilirim: Din gibi konular oldukça öznel ve vicdana dayalı konular olduğundan mümkün mertebe araştırmaktan uzak durmayın. Çünkü bu gibi öznel konular maalesef birçok yalancı şarlatan tarafından kendi lehlerine kullanılabiliyor. Toplumumuzdaki birçok insanın hacı hoca görünümlü insanların saçmalıklarına kandığını söyleyebiliriz. İşin garip tarafı da bu insanlar maalesef kendi inandıkları kitaptan bir haberler. Kendi inandıkları kitabı. Kutsal olmamasına rağmen kutsallaştırdıkları anlamadıkları bir dil olan arapça dilinde okuyorlar. Ve anlamına vermeleri gereken önemi muskalara, cinlere vs saçmalıklara veriyorlar.

Alak suresi: Oku! Kalemle (yazmayı) öğreten, (böylece) insana bilmediğini bildiren rabbin sonsuz kerem sahibidir.

yani okumamak aslında bir tür günah. Bu yüzden mümkün mertebe her tür kitabı rasyonel bir şekilde okuyup kendi görüşünüzü oluşturun.

321 görüntülenme
6
Paylaş
6

merhaba furkan celep

senin yaşadığın durumların aynılarını bende yaşadım. ben altıncı sınıfa giderken yaklaşık olarak 12 yaşımdayımdır odamda ders falan çalışırken arada gözüm bir noktaya kenetlenip düşünmeye dinkonularını düşünmeye başlardım başlardım ama ben düşünürken çoğunlukla şu döngü içerisine çok düşerdim dine karşı sorgulanmaması gereken şeyleri içimden sorgulardım hatta bazen ayna karşısında seslide olurdu sonra günah işlediğimi düşünüp heme töbe töbe derdim ama 1-2dk sonra tekrar yapardım bu bende yanlış hatırlamıyorsam bir kaç hafta sürmüştü sonra bir yaratıcının olamayacağına karak vermiştim ama ben o zamanlarda ateizm diye bir kavram daha önce hiç duymamıştım aradan aylar geçmiştiki tesadüfen ben youtube da dinle ilgili bir video görmüştüm ateizm vs müslüman tarzında :D..... sonra ben orada kendimin ateist oldugumu ögrendim sonra birazda merak sarmıştıda nedir neyin nesidir diye araştirinca da ben kendimi ateist olarak kabul edmeye başladım ama senin korkuklarında benim başıma geldi mesela ben aileme alıştıra alıştıra anlatmıştım yinede kızdılar ama şimdi alıştılar pek bişey demiyorlar sonra din derslerinde en çok soru soran kişi bendim sınıftaki kişiler bana sen neden böyle sorular soruyorsun diye sormuşlardı bende geçek arkadaşlarım olduklarını düşünerek onlara söylemiştim ama sonra beni dışlamaya başladılar hatta arkadaşım diye gösterdigim kişiyle kavga bile etmiştim benim sana tavsiyem çok ama çok güvendiğin birisi yoksa orta okulda ve lisede kimseye söyleme ama üniversitede daha açık fikirli insanlar karşında olacağı için pek sana bulaşacak kişiler olacagını sanmıyorum ama tedbiri elden bırakmamak lazım :D......

son olarak ben seni ateist yapmak için bunları yazmadım sadece başımdan geçenlerin bir kısmını anlattım senin için en doğru kararı verecek olan sensin ama bunu tabikide araştırarak bulabilirsin acelici davranma düşünmem için bolca zamanın var kararını verdikten sonra daha rahatlayacagını düşünüyorum

Bol Şanslar :D

234 görüntülenme
3
Paylaş
3

Okumaktan korkma. Fizik, kimya, biyoloji, matematik, astronomi vb ilgini ne çekerse okuyabilirsin. Kuran, incil, tevrat okumaktan da çekinme. Zaten kuran, tevrat, incil okuyanlar dinden uzaklaşırlar. Kuranda yazılı olanlar incil ve tevratda da vardır. Tevrat zaten sümerlerden alıntıdır. Ayrıca adem ve havva yoktur evrim vardır.

Kısacası allah, god, zeus vb tanrı, tanrıçalar yoktur. Peygamberler yoktur. Ateist olmak okumayı gerektirir. Bir çok ateist, deist zaten kuran, incil, tevrat okuduktan, evrimi araştırdıktan sonra ateist, deist olmuştur. Bende eskiden çok sıkı bir kuran savunucusu idim. Şimdi ise hiç bir şekilde savunmam. Çünki içeriği çelişkilerler dolu, mucize dedikleri bir çok olayın mantıklı açıklamaları mevcut ve bazı mucize denilen olaylar yok.

Ateist, deist olmaktan kimseye zarar gelmez. Korkmana çekinmene gerek yok.

Sadece aile ortamında, arkadaş ortamında, iş ortamında bu konulardan yani kuran, incil, tevratdaki çelişkilerden, evrimden kimseye bahsetme. Seni anlamayacakları için hakaret edebilirler, incitebilirler. İnternet üzerinden farklı bir isimle bildiklerini insanlara anlatabilirsin.

Sen bol bol kitap oku, videolar seyret sonra gene merak ettiklerini sorarsın. Elimizden geldiğince cevaplarız. Daha sonra sen başka insanlara yardımcı olacak bilgiler vermeye başlarsın.

185 görüntülenme
0
Paylaş
0

merhabalar Furkan Celep

bir zamanlar bende senin gibiydim :) çok dindar bir ailede buyudum, kucuklukte 5 vakit namazımı kılar hiçbir ibadetimi aksatmazdım. sonra yavas yavas sorgulamayı ogrendim, bilimi öğrendim. muslumanlıktan cıkmam hiç kolay olmadı kesinlikle.sana tavsiyem sudur.

-GERCEKTEN arastır, gercekten kendi şahsi fikrin olsun ve ne sana mantıklı geliyorsa ona inan. ben burda sana muslumanlıktan cık falan demiyecegim elbette.

-her dinde(en azından coğunda diyelim) kendinden olmayan insanlar cehenneme, kendinden olanlar cennete girer. yani sen kendi dinin dısındaki dinlere gore zaten cehennemliksin ve illaki her dine mensup insan için gecerlidir bundan kacıs yoktur. en azından gercekten ben buna inanıyorum sonuclarına razıyım demelisin.

-malesef ki türkiyede din korkularla oğretilir. işte cindir peridir allah carpar falan filan, emin ol bunların coğu sacmalık. dinde korkulacak birşey yoktur. dinde bile boyle seyler yazmaz, allah değil insanlar korkularına oynuyorlar sadece.

-inanırsam ve allah yoksa ben birşey kaybetmem, sen inanmazsan cok sey kaybedersin falan buna da bir acıklık getirmek isterim. burda kişisel çıkarlarına oynayarak soylenmiş bir sozdur çünkü inan ve cennete git yoksa cehenneme gidersin diyerek tamamen kişisel çıkarlarına sesleniyor.

-muslumanda olsan ateist de olsan emin ol hiçbir şekilde gerceği bilemeyeceğiz. ateist zihniyetle dindar zihniyet cokta farklı gelmiyor bana. yani bu sorgulamalarının bir kesinliği hiçbir zaman olmayacak. sen niye cıktın o zaman diye sorarsan su an apateist im yani din çok umrumda değil dinden bagımsız yasıyorum demektir bu %100 bir dine camur atmıyorum yada yanlıstır demiyorum.

-dindar olmaman yada bir dine mensup olmaman seni amaçsız, boş kişilikli , ahlaksız yada akılsız yapmaz. bu saydığım seyler tamamen kulturden gelen sacmalıklardır. dinlerin hiçbiri sana bunları vermez, geri de alamaz. bu saydıgım kotu ozellikler dinden bagımsızdır.

SONUC:

bu senin hayatın senin kararların ve senin sorgulaman. alacagın kararlardan korkma(sadece din içinde değil). ateist olmak yada olmamak o kadarda kotu birşey değildir. olduktan sonra belki bu halini yada bu dusuncelerini daha cok seveceksindir kim bilir.

193 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et