Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Din korkusunu nasıl yenebilirim ?

Selam bir süredir din üzerine araştırma yapıyorum fakat bazı durumlarda çok ileriye gittigimi dinden çıkıp ateist olup sonsuz cehenneme gidecegimi düşünerek araştırmayı okumayı bırakıyorum.Bir süredir bu korkumu yenemiyorum, zamanında çok fazla korku aşıladıkları için üstesinden de gelemiyorum.Bu durumda ne yapmam gerekiyor yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
556 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Cevap
Yusuf İğın
Yusuf İğın
91K UP
Araştırmacı

Merhaba, muhtemelen Müslümansınız. Size tavsiye olarak şunu söyleyebilirim: Din gibi konular oldukça öznel ve vicdana dayalı konular olduğundan mümkün mertebe araştırmaktan uzak durmayın. Çünkü bu gibi öznel konular maalesef birçok yalancı şarlatan tarafından kendi lehlerine kullanılabiliyor. Toplumumuzdaki birçok insanın hacı hoca görünümlü insanların saçmalıklarına kandığını söyleyebiliriz. İşin garip tarafı da bu insanlar maalesef kendi inandıkları kitaptan bir haberler. Kendi inandıkları kitabı. Kutsal olmamasına rağmen kutsallaştırdıkları anlamadıkları bir dil olan arapça dilinde okuyorlar. Ve anlamına vermeleri gereken önemi muskalara, cinlere vs saçmalıklara veriyorlar.

Alak suresi: Oku! Kalemle (yazmayı) öğreten, (böylece) insana bilmediğini bildiren rabbin sonsuz kerem sahibidir.

Bu Reklamı Kapat

yani okumamak aslında bir tür günah. Bu yüzden mümkün mertebe her tür kitabı rasyonel bir şekilde okuyup kendi görüşünüzü oluşturun.

352 görüntülenme
6
  • Raporla
Cevap
captain armi
captain armi
11K UP
yazar

merhaba furkan celep

senin yaşadığın durumların aynılarını bende yaşadım. ben altıncı sınıfa giderken yaklaşık olarak 12 yaşımdayımdır odamda ders falan çalışırken arada gözüm bir noktaya kenetlenip düşünmeye dinkonularını düşünmeye başlardım başlardım ama ben düşünürken çoğunlukla şu döngü içerisine çok düşerdim dine karşı sorgulanmaması gereken şeyleri içimden sorgulardım hatta bazen ayna karşısında seslide olurdu sonra günah işlediğimi düşünüp heme töbe töbe derdim ama 1-2dk sonra tekrar yapardım bu bende yanlış hatırlamıyorsam bir kaç hafta sürmüştü sonra bir yaratıcının olamayacağına karak vermiştim ama ben o zamanlarda ateizm diye bir kavram daha önce hiç duymamıştım aradan aylar geçmiştiki tesadüfen ben youtube da dinle ilgili bir video görmüştüm ateizm vs müslüman tarzında :D..... sonra ben orada kendimin ateist oldugumu ögrendim sonra birazda merak sarmıştıda nedir neyin nesidir diye araştirinca da ben kendimi ateist olarak kabul edmeye başladım ama senin korkuklarında benim başıma geldi mesela ben aileme alıştıra alıştıra anlatmıştım yinede kızdılar ama şimdi alıştılar pek bişey demiyorlar sonra din derslerinde en çok soru soran kişi bendim sınıftaki kişiler bana sen neden böyle sorular soruyorsun diye sormuşlardı bende geçek arkadaşlarım olduklarını düşünerek onlara söylemiştim ama sonra beni dışlamaya başladılar hatta arkadaşım diye gösterdigim kişiyle kavga bile etmiştim benim sana tavsiyem çok ama çok güvendiğin birisi yoksa orta okulda ve lisede kimseye söyleme ama üniversitede daha açık fikirli insanlar karşında olacağı için pek sana bulaşacak kişiler olacagını sanmıyorum ama tedbiri elden bırakmamak lazım :D......

Bu Reklamı Kapat

son olarak ben seni ateist yapmak için bunları yazmadım sadece başımdan geçenlerin bir kısmını anlattım senin için en doğru kararı verecek olan sensin ama bunu tabikide araştırarak bulabilirsin acelici davranma düşünmem için bolca zamanın var kararını verdikten sonra daha rahatlayacagını düşünüyorum

Bol Şanslar :D

261 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
146K UP
Düşünür

merhabalar Furkan Celep

bir zamanlar bende senin gibiydim :) çok dindar bir ailede buyudum, kucuklukte 5 vakit namazımı kılar hiçbir ibadetimi aksatmazdım. sonra yavas yavas sorgulamayı ogrendim, bilimi öğrendim. muslumanlıktan cıkmam hiç kolay olmadı kesinlikle.sana tavsiyem sudur.

Bu Reklamı Kapat

-GERCEKTEN arastır, gercekten kendi şahsi fikrin olsun ve ne sana mantıklı geliyorsa ona inan. ben burda sana muslumanlıktan cık falan demiyecegim elbette.

-her dinde(en azından coğunda diyelim) kendinden olmayan insanlar cehenneme, kendinden olanlar cennete girer. yani sen kendi dinin dısındaki dinlere gore zaten cehennemliksin ve illaki her dine mensup insan için gecerlidir bundan kacıs yoktur. en azından gercekten ben buna inanıyorum sonuclarına razıyım demelisin.

Bu Reklamı Kapat

-malesef ki türkiyede din korkularla oğretilir. işte cindir peridir allah carpar falan filan, emin ol bunların coğu sacmalık. dinde korkulacak birşey yoktur. dinde bile boyle seyler yazmaz, allah değil insanlar korkularına oynuyorlar sadece.

-inanırsam ve allah yoksa ben birşey kaybetmem, sen inanmazsan cok sey kaybedersin falan buna da bir acıklık getirmek isterim. burda kişisel çıkarlarına oynayarak soylenmiş bir sozdur çünkü inan ve cennete git yoksa cehenneme gidersin diyerek tamamen kişisel çıkarlarına sesleniyor.

-muslumanda olsan ateist de olsan emin ol hiçbir şekilde gerceği bilemeyeceğiz. ateist zihniyetle dindar zihniyet cokta farklı gelmiyor bana. yani bu sorgulamalarının bir kesinliği hiçbir zaman olmayacak. sen niye cıktın o zaman diye sorarsan su an apateist im yani din çok umrumda değil dinden bagımsız yasıyorum demektir bu %100 bir dine camur atmıyorum yada yanlıstır demiyorum.

-dindar olmaman yada bir dine mensup olmaman seni amaçsız, boş kişilikli , ahlaksız yada akılsız yapmaz. bu saydığım seyler tamamen kulturden gelen sacmalıklardır. dinlerin hiçbiri sana bunları vermez, geri de alamaz. bu saydıgım kotu ozellikler dinden bagımsızdır.

SONUC:

bu senin hayatın senin kararların ve senin sorgulaman. alacagın kararlardan korkma(sadece din içinde değil). ateist olmak yada olmamak o kadarda kotu birşey değildir. olduktan sonra belki bu halini yada bu dusuncelerini daha cok seveceksindir kim bilir.

211 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Turkiye Uzay
Turkiye Uzay
10K UP
Turkiye Uzay

Okumaktan korkma. Fizik, kimya, biyoloji, matematik, astronomi vb ilgini ne çekerse okuyabilirsin. Kuran, incil, tevrat okumaktan da çekinme. Zaten kuran, tevrat, incil okuyanlar dinden uzaklaşırlar. Kuranda yazılı olanlar incil ve tevratda da vardır. Tevrat zaten sümerlerden alıntıdır. Ayrıca adem ve havva yoktur evrim vardır.

Kısacası allah, god, zeus vb tanrı, tanrıçalar yoktur. Peygamberler yoktur. Ateist olmak okumayı gerektirir. Bir çok ateist, deist zaten kuran, incil, tevrat okuduktan, evrimi araştırdıktan sonra ateist, deist olmuştur. Bende eskiden çok sıkı bir kuran savunucusu idim. Şimdi ise hiç bir şekilde savunmam. Çünki içeriği çelişkilerler dolu, mucize dedikleri bir çok olayın mantıklı açıklamaları mevcut ve bazı mucize denilen olaylar yok.

Bu Reklamı Kapat

Ateist, deist olmaktan kimseye zarar gelmez. Korkmana çekinmene gerek yok.

Sadece aile ortamında, arkadaş ortamında, iş ortamında bu konulardan yani kuran, incil, tevratdaki çelişkilerden, evrimden kimseye bahsetme. Seni anlamayacakları için hakaret edebilirler, incitebilirler. İnternet üzerinden farklı bir isimle bildiklerini insanlara anlatabilirsin.

Sen bol bol kitap oku, videolar seyret sonra gene merak ettiklerini sorarsın. Elimizden geldiğince cevaplarız. Daha sonra sen başka insanlara yardımcı olacak bilgiler vermeye başlarsın.

206 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.