Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Dini perspektiften bakarsak tanrıya atfedilen sıfatlar neden evrene atfedilmez? Nedir bu bilgi irade güç sahibi olmak?
Evrene yaratılmamis,sonsuzdur gibi sıfatları verirken mutlak iyi gibi insanı sıfatlarını vermemek koşulu istediğimiz sıfatı vererek onu dinlerin tanrı katına çıkarabiliriz.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Samet Cınar
Samet Cınar Muhendis,teknisyen,ic mimar

Tanri inancinda bir seye ihtiyaci olanlan insanlarin, bu ihtiyaclarini yerine getirecek, odullendirecek cezalandiracak her turlu fiili en ust duzeyde uygulayabilecek biridir tanri. Her zaman beklenti vardir bu beklentilerin sonnucundada uygulanacak fiilleri yapanin adida o fiilin adiyla en ust uygulayici ismi haline gelir. Ama evrenden boyle bir beklenti yoktur. Evrenin adaleti veya adaletsizligi odulu veya cazasi yoktur. Insanda evrenin bir parcasidir ve bununda bilincindedir. Evrenden beklentisi olanlar evreni kendi inaclariyla ve zihinleriyle degistirebileceklerine inandiklarindan onu bir ust otoriteden cok araci olarak gorduklerinden boyle bir isimlendirmeyede ihtiyac kalmaz.

1
  • Raporla
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Dini literatür açısından tasarımcı ve evreni ayrımak gerekiyor öncelikle. Tasarımcı, evrene ait boyuttan ve kurallardan bağımsız, kendisi dışındaki herşeyi varlık düzeyine çıkaran erk tir. Tasarımcı kavramının temel özelliği, sonradan yarattıklarının özellikleriyle donanmamış olması. O özellikleri de tasarlayan tasarımcı çünkü. Bunu basitleştirmek için şöyle düşünebiliriz, bizim bulunduğumuz sınırlı boyutlar üstünde bir varlık olsun. Bu varlığın içinde bulunduğu ŞEYler, bizim için YOK tur. Çünkü bu boyutta varlık sergilememektedir. Eğer üst boyuttaki varlık herhangi bir şeyi bu boyuta sokarsa, biz o şeyi, bu boyuta girmiş haliyle VAR olduğunu görürüz. Yani bunu yaratmanın basit bir modeli olarak ifade ediyorum. Henüz bu seviyede varlık düzeylerini anlamış olmamız lazım ki, tasarımcı - evren sistemini zihnimizde kurgulayabilelim. İşte tasarımcı, üst boyutta da olmayıp bütün o boyutları dizayn eden oluyor. Onun şahsi özellikleri zaten bilinemez. Biz, kendimize ait özellikleri referans alarak onun özelliklerini tanımlamaya çalışıyoruz. Bu yüzden tasarımcıya ait özellikler, evrene atfedilemez. Evren yapısal olarak bozulmaya giden, sonlu, yok olmaya değişmeye mahkum bir dizayn edilmiş iken, tasarımcı zati olarak bilinemeyen, herşeyin dizayn edicisi, hatta bizim algımız dışında olası bütün varlık düzeylerinin de tasarımcısı konumunda bulunmaktadır.

Kendi varlık yorumumuzu en detaylı haliyle bilmek zorunda olmamızın yanında, farklı varlık yorumlarını da iyi seviyede ---anlamak--- zorundayız. Bu bireysel bir görev. Farklı varlık yorumlarının nedensel arka planları, bize çok saçma gelen ritüelleri gibi konuların asıllarını öğrenmek, onlar hakkında yeterli anlayışa ulaşmamız gerekiyor ki, kendi yorumlarımızı daha farklı noktalarda denetleyip analiz edebilelim.

0
  • Raporla
Cevap
Elçin Hüseynov
Elçin Hüseynov ÖĞRENCİ

bence tanrıyı daha çok kendimizin bir üst modeli kusursuz varlık insan olarak yorumlama ve görme eğlimindeyiz yani hiç bir zaman yalnış yapayan en güçlü,en büyük vs gibi evrene yapılmaması bu yüzdendir

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et