Sorulara Dön
2
Felsefe

Din felsefesi ile ilgili okunabilecek kitaplar nelerdir?

Din felsefesi üzerine kitap okumak istiyorum, daha önce hiç okumadım. Başlangıç seviyesi diyebileceğimiz ve çok komplike olmayan bir kitap önerebilir misiniz?

7
3,681 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
7 Cevap

Merhabalar,

Taner Beyter ile beraber Evrim Ağacı için yazdığımız Din Felsefesine Giriş yazısının sonunda hem Türkçe hem de İngilizce olarak konu hakkında kapsamlı okuma önerilerimiz mevcut. 

Yazı için buraya tıklayabilirsiniz.

Özellikle giriş için uygun olan kitaplar şunlar:

 • Micheal Peterson, William Hasker, Bruce Reichenbach, David Basinger - Akıl ve İnanç: Din Felsefesine Giriş
 • Stephen Evans, Zachary Manis - Din Felsefesi: İman Üzerine Rasyonel Düşünme
 • Brian Davies - Din Felsefesine Giriş

Ek olarak Türkçe makale derlemelerinin yer aldığı şu kitapların giriş kitaplarının ardından yararlı olacağını düşünüyoruz:

 • Micheal Peterson, William Hasker, Bruce Reichenbach, David Basinger - Din Felsefesi Seçme Metinler (Bu kitap Akıl ve İnanç: Din Felsefesine Giriş'in içeriğine uygun hazırlanmış kapsamlı bir makale derlemesi. Bu nedenle iki kitabın birlikte okunmasını öneriyoruz.)
 • Recep Alpyağıl - Din Felsefesine Dair Okumalar 1
 • Recep Alpyağıl - Din Felsefesine Dair Okumalar 2
 • Mehmet Sait Reçber - Din Felsefesi El Kitabı
 • Caner Taslaman, Enis Doko - Allah, Felsefe ve Bilim
 • Paul Copan, Chad Meister - Din Felsefesi: Klasik ve Güncel Meseleler
3,320 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
6
Paylaş
6
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Din felsefesine başlamadan önce ilk önce felsefe tarihi daha sonra da analitik felsefeye giriş okursanız daha iyi olacaktır. Sonrasında Türkçe o Akıl ve İnanç: Din Felsefesine Giriş kitabını öneririm. Eğer İngilizce biliyorsanız bunu ileriye taşımak adına teistlerden Alvin Plantinga, Richard Swinburne, William Lane Craig gibi isimlerin kitaplarını öneririm. Mesela kelam kozmolojik argümanı ilginizi çektiyse Craig'in sırf kelam argümanı üzerine yazılmış kitaplarını okuyabilirsiniz. Ateist filozoflardan da Graham Oppy, J.L. Mackie ve Paul Draper gibi isimleri okuyabilirsiniz. Oppy ontolojik argümanları eleştirmeye yoğunlaşan bir filozof. Paul Draper ise evrim kuramı ve kötülük üzerinden natüralizmi destekleyen argümanlar üretmekte.

2,056 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Din Felsefesi’ne giriş yapmak için felsefe tarihi ile başlamak gerekmez. Hatta bana öyle geliyor ki felsefeye giriş yapmak için de felsefe tarihi ile başlamanız gerekmez. Felsefe tarihi eğer çok kapsamlı bir çalışma değilse (Türk felsefecilerin çalışmaları genelde kapsamlı değildir); size üstünkörü bilgi verir sadece. İddiamı daha ileriye götürürsem felsefenin neredeyse bütün alanlarına giriş yapmak için felsefe tarihi ile başlamak yanlış olacaktır. Spesifik konu odaklı çapraz okuma yapmak; makale, blog ve derlemeler ile başlamak daha makul görünüyor. 

1,543 görüntülenme
4
Paylaş
4

Arthur Schopenhauer'in din ile ilgili yazılarından seçilen içeriklerle oluşturulmuş Say Yayınları'ndan çıkan ''Din Üzerine'' isimli kitabı okuyabilirsiniz. Schopenhauer ''İnsan metafiziksel bir hayvandır.'' demesine rağmen her türlü dine karşı olan (Budizm'i ayrı bir kefeye koyar) ve bu konudaki görüşlerini mükemmel bir üslûp ile açıklayan ender filozoflardan biridir.

 • Aynı zamanda çeviriye de güvenebilirsiniz. Çevirmen Ahmet AYDOĞAN gerek kullandığı kelimeler gerekse cümle yapılarında son derece titiz davranan bir çevirmen.
1,524 görüntülenme
3
Paylaş
3
 • David Hume - Din Üzerine Okuyabilirsiniz.

Ama Din felsefesine direkt giriş yaparsanız okuduğunuzu yarım anlarsınız. Önce bir felsefe tarihi ile ilgilenmek lazım. Çözümleyici felsefeyi de kavramak lazım. Çünkü din felsefesinde sonuca neden ve nasıl ulaşıldığını kavramak önemli.

Bunları zaten biliyorsanız önerdiğim kitap size çok şey katabilir.

1,146 görüntülenme
1
Paylaş
1

Arkadaşlar çok güzel cevaplar vermişler bencede felsefe hakkında çok fikrin yoksa ve hiç okumadıysan öncelikle felsefe tarihi oku zaten içerisinde din felsefesi de bulunuyor. Bende 2 kitap önereyim

Sofi nin Dünyası (açıkçası bununla başla hatta ilk kitabın olmalı felsefi bir roman ancak felsefe tarihi üzerine açıkçası mükemmel internetten yine kitabın arka kapağını oku kalın ama çok güzel beğenimi nasıl aktarabilirim bilmiyorum tek tavsiyem OKUmalısın.)

Felsefenin Kısa Tarihi (Neil Warbrught yazarı alfa yayınları tarafsız bir şekilde felsefe tarihi buda 2. Kitabın olsun)

Birde felsefeye mutlaka tarihinden başla çünkü felsefe ile tanışmak için en TARAFSIZ tür felsefeye başlarkan olabildiğince tarafsız kaynaklarla başla

İyi felsefeler

866 görüntülenme
0
Paylaş
0

Ben de Din üzerine bir kaç kitap önerebilirim basit kolay anlaşılabilir eserler hepsi

Din Bu 1-2-3 TURAN DURSUN

Müslümanlık ve Nurculuk TURAN DURSUN

Şeriat Böyle TURAN DURSUN

Kuran Eleştirisi İLHAN ARSEL

Şeriat ve Kadın İLHAN ARSEL

1,099 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et