Puan Ver
0
Puan Ver

Din felsefesi ile ilgili okunabilecek kitaplar nelerdir?

Din felsefesi üzerine kitap okumak istiyorum, daha önce hiç okumadım. Başlangıç seviyesi diyebileceğimiz ve çok komplike olmayan bir kitap önerebilir misiniz?

5
Sedef Karagöz 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
5 Cevap

Merhabalar,

Taner Beyter ile beraber Evrim Ağacı için yazdığımız Din Felsefesine Giriş yazısının sonunda hem Türkçe hem de İngilizce olarak konu hakkında kapsamlı okuma önerilerimiz mevcut. 

Yazı için buraya tıklayabilirsiniz.

Özellikle giriş için uygun olan kitaplar şunlar:

 • Micheal Peterson, William Hasker, Bruce Reichenbach, David Basinger - Akıl ve İnanç: Din Felsefesine Giriş
 • Stephen Evans, Zachary Manis - Din Felsefesi: İman Üzerine Rasyonel Düşünme
 • Brian Davies - Din Felsefesine Giriş

Ek olarak Türkçe makale derlemelerinin yer aldığı şu kitapların giriş kitaplarının ardından yararlı olacağını düşünüyoruz:

 • Micheal Peterson, William Hasker, Bruce Reichenbach, David Basinger - Din Felsefesi Seçme Metinler (Bu kitap Akıl ve İnanç: Din Felsefesine Giriş'in içeriğine uygun hazırlanmış kapsamlı bir makale derlemesi. Bu nedenle iki kitabın birlikte okunmasını öneriyoruz.)
 • Recep Alpyağıl - Din Felsefesine Dair Okumalar 1
 • Recep Alpyağıl - Din Felsefesine Dair Okumalar 2
 • Mehmet Sait Reçber - Din Felsefesi El Kitabı
 • Caner Taslaman, Enis Doko - Allah, Felsefe ve Bilim
 • Paul Copan, Chad Meister - Din Felsefesi: Klasik ve Güncel Meseleler
Favorilerime Ekle
4
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Din felsefesine başlamadan önce ilk önce felsefe tarihi daha sonra da analitik felsefeye giriş okursanız daha iyi olacaktır. Sonrasında Türkçe o Akıl ve İnanç: Din Felsefesine Giriş kitabını öneririm. Eğer İngilizce biliyorsanız bunu ileriye taşımak adına teistlerden Alvin Plantinga, Richard Swinburne, William Lane Craig gibi isimlerin kitaplarını öneririm. Mesela kelam kozmolojik argümanı ilginizi çektiyse Craig'in sırf kelam argümanı üzerine yazılmış kitaplarını okuyabilirsiniz. Ateist filozoflardan da Graham Oppy, J.L. Mackie ve Paul Draper gibi isimleri okuyabilirsiniz. Oppy ontolojik argümanları eleştirmeye yoğunlaşan bir filozof. Paul Draper ise evrim kuramı ve kötülük üzerinden natüralizmi destekleyen argümanlar üretmekte.

Favorilerime Ekle
4

Arthur Schopenhauer'in din ile ilgili yazılarından seçilen içeriklerle oluşturulmuş Say Yayınları'ndan çıkan ''Din Üzerine'' isimli kitabı okuyabilirsiniz. Schopenhauer ''İnsan metafiziksel bir hayvandır.'' demesine rağmen her türlü dine karşı olan (Budizm'i ayrı bir kefeye koyar) ve bu konudaki görüşlerini mükemmel bir üslûp ile açıklayan ender filozoflardan biridir.

 • Aynı zamanda çeviriye de güvenebilirsiniz. Çevirmen Ahmet AYDOĞAN gerek kullandığı kelimeler gerekse cümle yapılarında son derece titiz davranan bir çevirmen.
Favorilerime Ekle
2

Din Felsefesi’ne giriş yapmak için felsefe tarihi ile başlamak gerekmez. Hatta bana öyle geliyor ki felsefeye giriş yapmak için de felsefe tarihi ile başlamanız gerekmez. Felsefe tarihi eğer çok kapsamlı bir çalışma değilse (Türk felsefecilerin çalışmaları genelde kapsamlı değildir); size üstünkörü bilgi verir sadece. İddiamı daha ileriye götürürsem felsefenin neredeyse bütün alanlarına giriş yapmak için felsefe tarihi ile başlamak yanlış olacaktır. Spesifik konu odaklı çapraz okuma yapmak; makale, blog ve derlemeler ile başlamak daha makul görünüyor. 

Favorilerime Ekle
2
 • David Hume - Din Üzerine Okuyabilirsiniz.

Ama Din felsefesine direkt giriş yaparsanız okuduğunuzu yarım anlarsınız. Önce bir felsefe tarihi ile ilgilenmek lazım. Çözümleyici felsefeyi de kavramak lazım. Çünkü din felsefesinde sonuca neden ve nasıl ulaşıldığını kavramak önemli.

Bunları zaten biliyorsanız önerdiğim kitap size çok şey katabilir.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizimkisi kadar büyük bir evrende, olabilecek her şey olacaktır.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder