Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Dewey onlu sınıflama sisteminin uygulanışı örnek vererek açıklayınız?

1
Akif Fırtına 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar.

Örneği kaynak kısmına bıraktım. Oradan gayet net bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Özetle:

Dewey ''onlu sınıflama'' sistemi, Melvil Dewey'in 1876 yılında başlattığı, hiyerarşik dallara ayrılan (10,100,1000 gibi) bir kütüphane sınıflandırmasıdır. Tabii ki bu, ihtiyaç arttığından dolayı bol bol gelişime uğramış ve en son teknolojiyle birleşmiştir.

Dewel'in geliştirme süreci ve onun üzerine koyulanlardan bazıları:

1873–1885: Erken Gelişim, 1885–1942: Adaptasyon Dönemi, 1942: Günümüz

Tabii daha sonra Dewey'in ilk elektronik versiyonu 1993 yılında kuruldu. Basılı baskılar aralıklı olarak yayınlanmaya devam eder; çevrimiçi WebDewey ve Abridged WebDewey üç ayda bir güncellenir.

10 ana sınıf şöyledir:

000, Genel Eserler, Bilgisayar Bilimleri, Bilgi, Genel Çalışmalar

100, Felsefe ve Psikoloji

200, Din

300, Sosyal Bilimler (Toplum Bilimleri)

400, Dil ve Dilbilim

500, Doğa Bilimleri ve Matematik

600, Teknoloji

700, Güzel Sanatlar, Eğlence, Spor

800, Edebiyat (Türk edebiyatı, İngiliz Edebiyatı, Amerikan edebiyatı, Fransız Edebiyatı vs.)

900, Tarih, Coğrafya

Not: Türkçe kaynaklardaki anlatımları yetersiz bulduğum için ingilizce kaynaklar ekledim (Malum kütüphane sınıflandırması). Eğer iyi bir kaynak istiyorsanız okumanızı tavsiye ederim. Çünkü içinde daha farklı şeylere ayrılıyor, burada yüzeysel olarak bahsettim. Hatta ingilizce örneği koydum ki, daha iyi anlamak için ona da bakmanızı öneririm.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İçinde yaşadığımız Evren ve doğal yaşam, bir çeşit paket teklif halinde gelmektedir. İstediğiniz gerçekleri kabul edip, istemediklerinizi reddedemezsiniz.”
Bill Nye
Geri Bildirim Gönder