Sorulara Dön
0
Felsefe

Dewey onlu sınıflama sisteminin uygulanışı örnek vererek açıklayınız?

1
0
Akif Fırtına
0
549 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar.

Örneği kaynak kısmına bıraktım. Oradan gayet net bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Özetle:

Dewey ''onlu sınıflama'' sistemi, Melvil Dewey'in 1876 yılında başlattığı, hiyerarşik dallara ayrılan (10,100,1000 gibi) bir kütüphane sınıflandırmasıdır. Tabii ki bu, ihtiyaç arttığından dolayı bol bol gelişime uğramış ve en son teknolojiyle birleşmiştir.

Dewel'in geliştirme süreci ve onun üzerine koyulanlardan bazıları:

1873–1885: Erken Gelişim, 1885–1942: Adaptasyon Dönemi, 1942: Günümüz

Tabii daha sonra Dewey'in ilk elektronik versiyonu 1993 yılında kuruldu. Basılı baskılar aralıklı olarak yayınlanmaya devam eder; çevrimiçi WebDewey ve Abridged WebDewey üç ayda bir güncellenir.

10 ana sınıf şöyledir:

000, Genel Eserler, Bilgisayar Bilimleri, Bilgi, Genel Çalışmalar

100, Felsefe ve Psikoloji

200, Din

300, Sosyal Bilimler (Toplum Bilimleri)

400, Dil ve Dilbilim

500, Doğa Bilimleri ve Matematik

600, Teknoloji

700, Güzel Sanatlar, Eğlence, Spor

800, Edebiyat (Türk edebiyatı, İngiliz Edebiyatı, Amerikan edebiyatı, Fransız Edebiyatı vs.)

900, Tarih, Coğrafya

Not: Türkçe kaynaklardaki anlatımları yetersiz bulduğum için ingilizce kaynaklar ekledim (Malum kütüphane sınıflandırması). Eğer iyi bir kaynak istiyorsanız okumanızı tavsiye ederim. Çünkü içinde daha farklı şeylere ayrılıyor, burada yüzeysel olarak bahsettim. Hatta ingilizce örneği koydum ki, daha iyi anlamak için ona da bakmanızı öneririm.

620 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Dewey Onlu Sınıflama Örneği (Türkçe) . (04 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 04 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Wikipedia İngilizce . (04 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 04 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Dewey Onlu Sınıflama Örneği (İngilizce) . (04 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 04 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Dewey Decimal Classification And Relative Index. (04 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 04 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın