Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan -
Furkan -
3,631 UP
Üye
0

Derimizde tat reseptörleri var mı?

Eğer ki tat reseptörleri sadece dilimizde ise, yani sadece dilimiz ile tat alabiliyorsak nasıl oluyor da biber gibi acılardan dolayı ellerimiz yanar? Yeni biber salçası yaptığım için 1. elden deneyimledim, benim ellerim neden yanıyor? Elimden tat mı alıyorum, yoksa doğadaki derisinden solunum yapan hayvanlar gibi deriden tat almak mümkün mü?
236 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hyyperr X0
Hyyperr X0
18K UP
fizik, kuantum fiziği, kimya ve matematikle yakından ilgileniyorum

Acı biber yediğimiz zaman, aktif bileşen kapsaisin, TRPV1 adlı bir reseptöre bağlanır. Bu reseptör dilimizde bulunur, ancak ellerimiz de dahil olmak üzere vücudumuzun başka yerlerinde de bulunur. Kapsaisin TRPV1 reseptörüne bağlandığında, reseptörde ağrı hissine yol açan bir değişikliğe neden olur.

Kapsaisin tahriş edicidir ve TRPV1 reseptörüne bağlandığında, P maddesi adı verilen bir nörotransmitterin salınmasına neden olur. P maddesi, acı biber yediğimizde hissettiğimiz ağrı sinyallerinden sorumludur.

TRPV1 reseptörü, cildimiz, bağırsaklarımız ve kan damarlarımız dahil olmak üzere vücudumuzdaki çeşitli dokularda bulunur. Bu, kapsaisinin dilimizin yanı sıra vücudumuzun diğer bölgelerinde de ağrıya neden olabileceği anlamına gelir.

Tüm Reklamları Kapat

Yani acı biber yediğimiz zaman, kapsaisin TRPV1 reseptörüne bağlanır ve P maddesinin salınmasına neden olur. Bu P maddesi daha sonra beyne gider ve biz acı hissini yaşarız.

Kaynaklar

 1. S. Varghese, et al. (2016). Chili Pepper As A Body Weight-Loss Food. International Journal of Food Sciences and Nutrition. doi: 10.1080/09637486.2016.1258044. | Arşiv Bağlantısı
 2. M. Tominaga, et al. (2005). Structure And Function Of Trpv1. Pflügers Archiv, sf: 143-150. doi: 10.1007/s00424-005-1457-8. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close