Sorulara Dön
8
Jeoloji & Paleontoloji

Depremden açığa çıkan enerji ile enerji üretebilir mi?

Son izmir depreminden sonra aklıma bir fikir geldi. Bildiğim üzere depremlerde toplam enerjinin 1/4'ü ortaya çıkar ve kalan 3/4'ü saklı kalır. Bu saklı kalan enerjiyi bir şekilde elektrik enerjisine çevirebilme imkanımız var mı?

2
572 görüntülenme
Teşekkür (6)
Hatırla (5)
Takip (5)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba, depremde açığa çıkan enerjinin sebebi çok büyük kütleli levhaların farklı yöne hareket etmeyi başarmasıdır.daha iyi anlaşılabilmesi için ufak bir örnek vereceğim. Ellerinize oluştururken yaptığınız hareket doğrultu atımlı bir deprem oluşurken levhalar tarafından yapılan hareketin aynısıdır. Burada levhalar olarak bahsettiğim şey faylar tarafından ayrılmış iki farklı plakadır. Enerjinin açığa çıkmasının sebebi bu büyük kütleli levhaların hareket etmesidir. İki farklı yöne hareket eden levhalar hareket ederken birbirlerine sürtünürler. Bu levhalar O kadar büyüktür ki sadece hareket ederken yaptıkları bu sürtünme sonucunda ortaya çok büyük enerjiler çıkar bu enerjinin birçoğu deprem olarak yayılırken bir kısmı da ısı enerjisine çevrilir. Yani aslında depremin olduğu noktada yani İzmir depremi için yerin 12 kilometre altında sürtünen yüzey sürtünme kuvvetinden dolayı erir. Yani depremde ortaya çıkan enerjinin hiç bir kısmı saklanmaz. Ve bu enerjiyi de elektriğe çevirmenin bir yolu şimdilik yok. deprem oluştuğunda elektriğe çevrilebilecek iki tür enerji vardır biri sıcaklık diğeri ise sismik hareket. Sismik hareket kısa süre için devam edeceğinden mümkün değildir (veya çok verimsiz daha doğru olur.). Sıcaklık ise zaten jeotermal enerji olarak kullanılmaktadır. Jeotermal enerjinin yoğun olarak kullanıldığı bölgeler zaten aktif deprem bölgeleridir. Ama dediğim gibi jeotermal enerjinin kullanılması için depreme ihtiyaç yoktur sadece faylanmadan yararlanılır.

543 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
10
Teşekkür (6)
Paylaş
10
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Dünyada bir günde ~9.000 deprem olmaktadır.

https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/richter-olcegi-nedir

Richter ölçeği sadece depremin büyüklüğü hakkında değil depremde salınan enerji hakkında da bilgi verir. Bir depremin yıkıcı gücü, sallanma genliğinin 3/2'nci kuvveti ile orantılıdır. Dolayısıyla bir depremin büyüklüğü Richter ölçeğine göre bir birim arttığı zaman, depremin yıkıcı gücü 10(3/2)=31,6 katına çıkar.

Açığa çıkan enerji nettir. Kaybolan enerji yoktur. Çünkü Sismograf açığa çıkan enerjiyi ölçer?

Deprem enerjisi yeryüzüne 2 defa

  1. Deprem öncesinde sızarak.
  2. Deprem sırasında ise yeri yarmak suretiyle.

çıkış yapar.

Her iki defa çıkış olduğunda da meteorolojik olayları meydana getirir.

106 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın