Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Deizme göre öldükten sonra ateistlere ne olur?

Bir tanrı yok diyemiyorum yani bir tanrı olabilir. Bu tanrı onun olma ihtimalini bilmeme rağmen ona inanmasam bana ceza verebilir mi? Kötülük yapmam da ceza verebilir mi? Dua etsem kabul eder mi? Bir tanrı varsa ama din yollamadıysa öldükten sonra ne olur?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Only Lgbt
Only Lgbt Felsefe ile ilgileniyorum.

Öncelike ''Tanrı'' olarak neyi ele aldığınıza göre değişir.Örneğin her şeyi bilen,gören,yaratan...Mutlak Tanrı anlayışı Hristiyanlık ile gelmiş ve İslam ile devam etmiştir.Ancak Yahudilik'te,Yehova mutlak değildir.Zamanla öğrenir.Buna örnek olarak Nuh Tufanı ve Lut Kavmi olayları verilebilir.Ancak bir başka inanca göre de Tanrı bir yıldırım,bir yıldız veya bir çakıl taşı olabilir.Böyle bir varlığın seni cezalandırması pek mümkün gözükmüyor bana kalırsa.

Ancak diyelim ki üç ilahi din denen dinlerden birine veya deizme yakın hissediyorsun kendini,işler bu noktada ilginçleşiyor.Çünkü,sözde herkes aynı Tanrı'ya inandığını söylese de kendi gözlemlerime dayanarak aslında herkesin kafasında belirli nitelikler (ölümsüz olması,bilmesi,yaratması...) sabit kalsa da farklı olayları farklı yorumlayacak bir Tanrı'ya inanıyorlar.Birine göre sana kesinlikle ceza verecektir,bir başkasına göre vermeyecektir.Ancak kutsal kitaplarda (Burada bahsettiğim Kur'an-ı Kerim) yanlış bilmiyorsam ''Ey iman edenler'' şeklinde geçiyor olması gerekiyor.Dolayısıyla ''ceza'' alacaksındır.Hristiyanlık'ta da Yahudilik'te de bunun farklı olacağını sanmıyorum.Ama benim fikrimi sorarsan iddia ettikleri kadar kudretli bir varlığın bu sebeple,kendinden bir karıncadan bile daha aşağı olan bir yaratığı cezalandırması pek akıl karı değil.

Bu Reklamı Kapat

İyilik ve kötülük diye bir şey olduğuna inanmıyorum.Çünkü iyiliği iyilik,kötülüğü kötü yapan şey iyi veya kötü olması değil insan nedenli öyle görülmesidir.Mesela birini öldürdüğün zaman sen bir kötülük yapmışsındır ama kendi ülkeni/dinini savunduğun sürece o bir kötülük değildir.Sen,kendi inancını doğru olarak gördüğün için Kabe'deki bütün putları yıkmışsındır ve bu belli bir din için iyi bir şey olsa da putlara inanan insanlar için en aşağılık şeylerden biridir.İyilik ve kötülük çıkarlara bağlıdır.Kutsal kitaplarda nasıl geçiyor tam olarak emin değilim,bu yüzden yorum yapamayacağım bu konuda.

Dua olayı bana hiçbir zaman mantıklı gelmedi.Eğer bir şey umuyorsam bunu benden çok daha yüce (kıyaslanamaz derecede yüce) varlığa yalvararak değil kendi emeklerim ile bir şeyler yapmayı tercih ederim.Ayrıca zaten bir Tanrı olabileceğini düşünüyorsan ve inanmamayı seçiyorsan neden dua edesin ki? Ayrıca bu,sana verilen her şeyi bilmene rağmen daha da fazlasını istemek,açgözlülük olarak bile yorumlanabilir belirli kesimlerce.

Bir Tanrı olduğunu varsayalım,ilk paragrafta yazdığım kısma geri dönüyoruz.Tanrı olarak neyi ele aldığına göre değişir bu dediğin.Çok ucu açık yazmışsın bana kalırsa.Detaylandıramıyorum.Ancak zaten ilk sorun olan ''ceza'' kısmında bu sorunu yeterince açıkladığımı düşünüyorum.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

0
  • Raporla
Cevap
Halil İbrahim İpek
Halil İbrahim İpek Dinleri sorguluyorum

Deizm e göre bir tanrı vardır ve peygamber göndermemiştir. Yani insanlarla iletişime geçmemiştir. İnsanlara nasıl hareket etneleri gerektiğini söylememiştir. İnsanların kendisine inanmasını da talep etmemiştir. Bu durumda ateistlere bir ceza vermemesi gerekir.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et