Sorulara Dön
6
Evrim & Abiyogenez

Darwin öjeni ve ırkçılığı savundu mu?

Okumakta olduğum barbar, modern, medeni adlı kitabın 79 ve 80. Sayfalarında bilimsel ırkçılıktan bahsediyor ve bilimsel ırkçılığı darwinin de savunduğunu söylüyor yazar peki bu doğru mu?

1
145 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba.Öncelikle şunu bilmek gerekir: hiçbir kendini yetiştirmiş bilim insanı etik değerler dışında eylemlerde bulunmaz.Bu soruya yanıt vermemin nedeni, "öjeni" kavramının yanlış bilinmesi ve boş yaftalar atılmasıdır.Uzağa gitmeye gerek yok, COVID-19 döneminde de bu konuda açıklamalar belirten ismi malum çok değerli bir bilim insanımız da bu yaftaların hedefi haline geldi.Durum şu:Hocam,ortada bir gerçek varki dünyada en önemli iki şey var: birincisi zaman ikincisi ise kaynaklar.(Kaynaklar aklınıza gelebilecek her türlü kaynak olabilir.Yiyecek bazlı kaynaklardan tutun da maden kaynaklarına kadar).Ve şu da bir gerçek ki kaynaklarımız tükeniyor, üstüne üstlük tüketim orantısızca artıyor.Bilim insanları son 200 yılda şunu söylüyor: "Kalıtsal hastalığa sahip olan insanlar öncelikle tespit edilmeli.Bunlar sınıflandırılmalı.Kalıtsal hastalığa sebebiyet veren DNA'deki o ilgili perçem'de bulunan hatalı kodlar düzeltimeli.Teknolojimiz, çok şükür ilerledikçe, zaman içerisinde Tay-sachs gibi Turner gibi Şizofreni gibi hastalıkların sebebi olan hatalı kodların yerleri saptanabilir hale geldi ve bu hatalı kodlar düzeltimleye çalışılıyor.CRISPR DNA REGÜLASYONU olayı ise bunun için bir devrim.Ve bilim insanları şunu söylüyor:"Ailenizin bir hastalık şablonunu çıkartın.Ailede genetik hastalık var ise bunu belirleyin.Evlendiğiniz zaman yuva kuracağınız kişinin de aile şablonunu inceleyin ki sizde bulunan genetik hastalıkların çocuklarda tezhür etme olasılığını düşürün.Aksi taktirde doğacak çocuğunuz, kalıtsal hastalıklı olur ve bunu insanlığa yapmayın.Ebeveynlerin kendileri yıpranacağı gibi kaynakların da azaltılması hızlanacaktır.İlaçlar,tedavi,denetim bir sürü olay biraraya gelerek kişinin topluma yararından çok zararı olacağını belirtiyor."Bu ifadeler amacından saptırılarak "Naziler","Üstün ırkçılar" gibi anlamsız yaftalar atılıyor.Bu yanlıştır.Bir de bu ifadeler söyleniyor ama neden söyleniyor? Çünkü denetim dünyada çok az, ülkemizde koca bir sıfır.Avrupa'da durum ne bilmiyorum ancak ABD'de Boston'da yahudilerin kurmuş olduğu bu konuya mütehasıs bir laboratuarları var.Ülkemizde neden sıfır çünkü sadece bu iş için görevlendirilmiş Ankara'da biricik laboratuar var ve sonuçların çıkması aylar sürebiliyor.Herkes bilinçli değil ki, kim Ankaraya örnek göndermeyle uğraşacak? Hele akraba evliliklerin normal karşılandığı coğrafyalarda.

332 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın