Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Cumhuriyet dönemini en iyi hangi kaynaklardan öğrenebilirim?

352 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Miralay Cevdet
Miralay Cevdet
1,944 UP
Araştırmacı

Öncelikle Cumhuriyet Tarihi ne kadar küçük gibi gözükse de derin ve anlatımı uzun bir dönemdir. Bu yüzden sınıflandırma yapacağım ona göre kaynak seçebilirsiniz.

Milli Mücadele ve Kuruluş Dönemi

Nutuk: Kesinlikle okunması gereken bir tarih kaynağıdır. Mümkünse piyasadaki kısa kopyaları yerine tam metnini almanızı tavsiye ederim.

Tüm Reklamları Kapat

Şu Çılgın Türkler (Turgut Özakman)

Cumhuriyet 1-2 (Turgut Özakman)

Tüm Reklamları Kapat

Buraya bir parantez açıyorum. Yukarıdaki iki eser benim için çok değerlidir. Ayrıca tarih ve gazetecilik camiasında büyük ilgi çekmiştir. Bunun yanında TRT tarafından iki kitabın da dizisi çekilmiştir. Dizileri de kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Kaynakça bölümüne TRT'nin arşivini bırakırım oradan izleyebilirsiniz.[1]

Çankaya (Falih Rıfkı Atay): Aslında Atatürk'ün yaşamına ışık tutan bir hatıran örneği olsa da dönemi anlatan kıymetli bir eserdir.

Milli Mücadele Tarihi (Halil İnalcık)

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (İlber Ortaylı): İlber Ortaylı ve hocasını eklemesem olmazdı. İkisi de anlatım ve kaynaklandırma yönünden müthiş eserlerdir.

1923-1960 Dönemi:

Kısa Türkiye Tarihi (Kemal Karpat): Bu kitap ise Cumhuriyeti esas alarak anlatmasa da yine günümüz tarihlerine kadar geçen tarih akışını yazıya dökmüştür. Okuyabilirsiniz.

Türk Siyasi Tarihi (Kemal Karpat): Tam başlıktaki döneme ait bir eserdir.

Tek Adam (Şevket Süreyya Aydemir): Bana göre Atatürk Dönemini en iyi anlatan eserlerin başında gelmektedir. Şiddetle tavsiye ederim.

İkinci Adam (Şevket Süreyya Aydemir): Tek Adam'ın devamı olabilecek İsmet Paşa dönemini anlatan yine kıymetli bir eserdir.

İkinci Parti 1-2 (Cemil Koçak): Bana göre fazlasıyla ağır gelmiş ve dipnotlar belgelerle dolu akademik sayılabilecek bir eserdir. Türkiye'nin demokratikleşme adımlarını ve Demokrat Parti dönemini anlatmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Atatürk ve Demokratik Türkiye (Halil İnalcık): Yine Türkiye'nin ilk demokratikleşme adımlarını anlatan bir eserdir.

Modernleşen Türkiye'nin Tarihi (Erik Jan Zürcher): Anlatımı uzun ve geriden gelse de en iyi yabancı kaynaklardan birisidir.

Defterler (İsmet İnönü): İsmet Paşa'nın kendi anılarının yayımlandığı bir eserdir. Milli mücadele döneminden vefatına kadar ki dönemi barındırmaktadır. Ayrıca eserde bir çok kez sigara bırakma olayına şahit olacaksınız :)

1960'dan Günümüze:

Bu dönem için biraz daha siyasi ve akademik kitaplar önereceğim

Tüm Reklamları Kapat

Başlangıcından Günümüze Türkiye Cumhuriyeti Tarihi (Temuçin Faik Ertan): Akademik ve tüm cumhuriyet dönemini barındıran bir eserdir.

Türkiye’nin Yakın Tarihi (İlber Ortaylı)

12 Eylül Türkiye'nin Miladı (Mehmet Ali Birand): Buraya bir parantez daha açıyorum. Mehmet Ali Birand'ın 32. Gün programını izlemenizi tavsiye ederim. İnanın size çok şey katacak

1960'dan Günümüze Türkiye Tarihi (Suavi Aydın, Yüksel Taşkın): Tam olarak belirttiğim döneme karşılık gelen güzel bir kitaptır. Ecevit döneminden 12 Eylül'e ve günümüze kadar ki dönemi güzel bir anlatımla sağlamışlardır.

Ayrıca bir şey daha eklemeliyim ki o da akademik makaleler olacaktır. Dergi Park gibi makale platformlarından istediğin döneme ait somut bilgilere ulaşabilirsin.

Kaynaklar

 1. Cumhuriyet | Diziler | TRT İzle. Cumhuriyet | Diziler | Trt İzle. (12 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 26 Ekim 2022. Alındığı Yer: Cumhuriyet | Diziler | TRT İzle | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close