Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Covid-19 karşısında astım hastaları ekstra sıkıntı yaşar mı?

Merhabalar, alerjik astım hastasıyım, kedi tüyüne ve toza alerjim var, herhangi bir ilaç kullanmamı gerektirecek kadar rahatsızlık vermiyor bu iki şeyden uzak durduğum taktirde, zaman zaman nefes darlığı yaşıyorum, yeni tip corona virüsüyle enfekte olursam ekstra sıkıntı yaşar mıyım? (yaş:24)

2
117 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Astım alt solunum yollarının kronik (müzmin) ve mikrobik olmayan iltihabı sonucu gelişen bir hastalıktır.

COVİD -2019'un insanları nasıl etkilediğini hala öğrenirken, yaşlı kişiler ve önceden var olan tıbbi durumları olan kişiler (yüksek tansiyon, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, kanser veya diyabet gibi) diğerlerinden daha sık ciddi hastalıklar geliştiriyor gibi görünüyor. Elde edilen veriler doğrultusunda ileri yaş ve eşlik eden hastalığı (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olanlarda virüsün ağır hastalık oluşturma riski daha yüksektir. Bugünkü verilerle hastalığın %10-15 olguda ağır seyrettiği, yaklaşık %2 olguda da ölümle sonuçlandığı bilinmektedir.

Tedbirinizi almalı, bir süre izole kalmalı, evden zorunlu olmadıkça çıkmayın. Alacağınız tedbirler Covid_19' dan güçlü değildir. İyi günler diliyorum.

450 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Sorunuzdan astım tanısı nedeniyle tedavi almadığınızı anlıyorum. Astımın erken evresi de olsa tedavi düzenlenmesi gerekebilir. Astımın ortaya çıkmasında bronşiyal hiperreaktivite denilen havayollarının aşırı yanıtı rol oynayabilir. Bu nedenle rutin alışkanlıklarınızı değiştirecek belirtiler farkettiğinizde lütfen hekiminize başvurun. Kontrol altında olmayan (ilaç tedavisi ile birlikte) ya da atağa sebep olan astım akciğerde enfeksiyona zemin hazırlar. Coronavirus enfeksiyonundan korunmanız için diğer insanlardan farklı bir tedbir almanıza gerek yoktur. Ancak bu durum eğer astım hastası iseniz hastalığınızın kontrol altında olduğu durumda geçerlidir.

Kronik solunum yolu rahatsızlığı olan bir kişi coronavirus ile enfekte olduğunda hastalığı daha ağır geçirmesi mevcut bilgilerimiz dahilinde olası bir durumdur. Diğer yandan uzun dönemli etkileri hakkında şu anda fikir beyan etmemize yardımcı olacak verilere sahip değiliz.

Genel tababet bilgilerimize göre, astım ve KOAH gibi hastalıklara sahip olan kişilerin ciddi akciğer enfeksiyonlarından sonra akciğer fonksiyonlarında kalıcı düşüşler olduğunu söyleyebiliriz.

Özetle astım, viral enfeksiyonu, viral enfeksiyon da astım ataklarını tetikleyebilir. Coronavirusten korunmak için önerilen rutin uygulamaları yerine getirirken yanında astım atağı yaşamamanız için de gerekli önlemleri almanızı öneririm.

Önleminizi alın, sağlıkla kalın.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tüm insanlar, her ne kadar iyi eğitilmiş olurlarsa olsunlar, daima bazı batıl kalıntılara sahiptirler.”
H. G. Wells