Puan Ver
1
Puan Ver

Covid-19 karşısında astım hastaları ekstra sıkıntı yaşar mı?

Merhabalar, alerjik astım hastasıyım, kedi tüyüne ve toza alerjim var, herhangi bir ilaç kullanmamı gerektirecek kadar rahatsızlık vermiyor bu iki şeyden uzak durduğum taktirde, zaman zaman nefes darlığı yaşıyorum, yeni tip corona virüsüyle enfekte olursam ekstra sıkıntı yaşar mıyım? (yaş:24)

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Astım alt solunum yollarının kronik (müzmin) ve mikrobik olmayan iltihabı sonucu gelişen bir hastalıktır.

COVİD -2019'un insanları nasıl etkilediğini hala öğrenirken, yaşlı kişiler ve önceden var olan tıbbi durumları olan kişiler (yüksek tansiyon, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, kanser veya diyabet gibi) diğerlerinden daha sık ciddi hastalıklar geliştiriyor gibi görünüyor. Elde edilen veriler doğrultusunda ileri yaş ve eşlik eden hastalığı (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olanlarda virüsün ağır hastalık oluşturma riski daha yüksektir. Bugünkü verilerle hastalığın %10-15 olguda ağır seyrettiği, yaklaşık %2 olguda da ölümle sonuçlandığı bilinmektedir.

Tedbirinizi almalı, bir süre izole kalmalı, evden zorunlu olmadıkça çıkmayın. Alacağınız tedbirler Covid_19' dan güçlü değildir. İyi günler diliyorum.

Teşekkür
1

Sorunuzdan astım tanısı nedeniyle tedavi almadığınızı anlıyorum. Astımın erken evresi de olsa tedavi düzenlenmesi gerekebilir. Astımın ortaya çıkmasında bronşiyal hiperreaktivite denilen havayollarının aşırı yanıtı rol oynayabilir. Bu nedenle rutin alışkanlıklarınızı değiştirecek belirtiler farkettiğinizde lütfen hekiminize başvurun. Kontrol altında olmayan (ilaç tedavisi ile birlikte) ya da atağa sebep olan astım akciğerde enfeksiyona zemin hazırlar. Coronavirus enfeksiyonundan korunmanız için diğer insanlardan farklı bir tedbir almanıza gerek yoktur. Ancak bu durum eğer astım hastası iseniz hastalığınızın kontrol altında olduğu durumda geçerlidir.

Kronik solunum yolu rahatsızlığı olan bir kişi coronavirus ile enfekte olduğunda hastalığı daha ağır geçirmesi mevcut bilgilerimiz dahilinde olası bir durumdur. Diğer yandan uzun dönemli etkileri hakkında şu anda fikir beyan etmemize yardımcı olacak verilere sahip değiliz.

Genel tababet bilgilerimize göre, astım ve KOAH gibi hastalıklara sahip olan kişilerin ciddi akciğer enfeksiyonlarından sonra akciğer fonksiyonlarında kalıcı düşüşler olduğunu söyleyebiliriz.

Özetle astım, viral enfeksiyonu, viral enfeksiyon da astım ataklarını tetikleyebilir. Coronavirusten korunmak için önerilen rutin uygulamaları yerine getirirken yanında astım atağı yaşamamanız için de gerekli önlemleri almanızı öneririm.

Önleminizi alın, sağlıkla kalın.

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yasalar; yazıya dökülmüş olsalar bile, değişmez kurallar olarak kalmamalıdır.”
Aristoteles
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder