Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Corona döneminde oruç tutmak sağlıklı bireylerin bağışıklığını azaltır mı, tutmakta bi sakınca var mıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Korona günlerinde oruç meselesine iki ayrı noktadan yaklaşacak ve bu yaklaşım ise tam sağlıklı bir bireyin ev dışında faaliyette bulunduğu yani tam olarak kendisini izole edemediği varsayımı ile yapacağız.

Oruç öncelikle oruç tutmaya inanan bir birey için, tutulmaması halinde strese ve hatta kimi durumlarda cehennem korkusu nedeniyle yüksek oranda bir kaygı ile birlikte strese sebep olabilir. Böyle bir durumda Kocabaşoğlu'nun da belirttiği gibi, stres bağışıklık sistemini zayıflatır. Öyleyse, oruç tutmak bu stresten uzak durmak için, içten bir biçimde oruç tutma arzusu taşıyan bireye önerilebilir.

Bu noktada ise oruç, beslenme düzeni ve salgın içerisinde olan bireyin enfekte olma ihtimalleri üzerine de bir durum değerlendirmesi yapmak gerekecektir. Buna göre, Kapucu'nun dikkat çektiği gibi oruç tutmak, hasta bireylere önerilmez. Salgın günlerinde ise kendisini izole etmeyen şahıs yüksek bulaşma oranına sahip Covid - 19 virüsü ile her an enfekte olabilir ve anlaşılmaktadır ki uzun kuluçka süresi bu virüsün bünyede olup olmadığını anlamamızı zorlaştırır. Öyleyse, basından da takip edilebildiği gibi, bu virüsü izole olamayan herkesin taşıma ihtimali vardır. Buradan hareketle de izole olamayan bireyler hasta olarak kendilerini saymalıdırlar.

Bu şartlarda oruca yaklaşım bu şekilde iki türlü olarak ele alınmalıdır. Net cevap; kişinin özel sağlık durumu, yaşadığı şartlar, izole olma oranı gibi etmenler ile ve muhakkak ki kendi ailesinde kronik sağlık sorunu olup olmaması gibi değişkenlerle ilgili olacaktır. Son kertede ise hekim görüşü de bireyin tıbbi geçmişine göre daha açıklayıcı bir sonuç verebilecektir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. STRES ve ANKSİYETE Prof. Dr. Neşe KOCABAŞOĞLU Cerrahpaşa Tıp Fak. Psikiyatri ABD
  2. Diyabet ve Oruç İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü - DR.KORHAN KAPUCU
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek devrimciler tanrı gibidir: kendi hayallerindeki dünyaları yaratırlar. Kendi kendimize sorumluluğumuz, çocuklarımız için iyi bir dünya yaratmaktır. Çünkü gelecek, hayal gücümüzün asaletine muhtaçtır.”
Barbara Grizzuti Harrison
Geri Bildirim Gönder