Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Cola zeroda nasıl hiç kalori ve şeker bulunmuyor?

Merhabalar sevgilimle kafein hakkında çektiğiniz videoyu beraber izledik. Bu arada aramızda bir tartışma çıktı. Sevgilim zero olan kolanın şeker içermediğini kalorisiz olduğunu iddia ediyor. Acaba bu konu hakkında bizi aydınlatmanız mümkün mü Evrim Bey? Teşekkürler :)
3,044 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Taha Cinkara
Gastronomi bölümü lisans/ Şef

Merhaba umarım soruna yanıt bulabilirsin,

Coca-Cola Zero, geleneksel Coca-Cola'nın aksine, kalorisiz bir içecektir. Bu, içeceğin içeriğinde hiçbir kalori kaynağı olmadığı anlamına gelir. Ancak, tatlandırıcılar kullanılarak aynı tadı elde ederler. Bu tatlandırıcılar, aspartam ve asesülfam potasyum gibi yapay tatlandırıcılar ile sukraloz gibi doğal tatlandırıcılar içerebilir.

Aspartam, tatlandırıcı olarak en yaygın kullanılan bileşendir. Aspartam, glikoz ve fruktozdan yaklaşık 200 kat daha tatlıdır ve düşük kalorilidir. Aspartamın tadı, geleneksel şekerin tadına benzemektedir, ancak hiçbir kalori içermez.

Tüm Reklamları Kapat

Asesülfam potasyum da yapay bir tatlandırıcıdır ve aspartam gibi düşük kalorilidir. İçecekte tatlandırıcı olarak kullanıldığında, tatlılık seviyesini artırarak içeceğin kalorisi olmadan tatlı kalmasını sağlar.

Sukraloz, doğal bir tatlandırıcıdır ve şekerden yaklaşık 600 kat daha tatlıdır. Çok düşük kalorilidir ve çoğu insan tarafından tat olarak benimsenir. Çok az miktarda kullanıldığında bile tatlandırma gücü yüksektir.

Bununla birlikte, sadece içeceğin kalorisi olmaması, içindeki diğer bileşenlerin sağlığa etkisini değiştirmez. Bu içecekler hala kafein içerebilir ve yüksek tuz veya diğer zararlı bileşenler içerebilir.

Sonuç olarak, Coca-Cola Zero'nun kalorisiz olmasının nedeni, içeriğinde hiçbir kalori kaynağı olmamasıdır. Bunun yerine, yapay tatlandırıcılar kullanılarak aynı tat elde edilir. Ancak, içeceğin diğer bileşenleri hala sağlığa zararlı olabilir, bu nedenle dengeli bir diyet ve yaşam tarzı sürdürmek önemlidir.

Yakında bu konu hakkında detaylı bir içerik paylaşacağım takipte kalabilirsin.[1]

339 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Coca-Cola Australia. What’s In Coca-Cola Zero Sugar?". Alındığı Tarih: 6 Mayıs 2023. Alındığı Yer: coca | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close