Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Çekirdeğin etrafındaki elektronlar kuantum teorisine göre orbitallerin her yerinde mi yoksa herhangi bir yerinde mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kısa cevap : Bir yerinde olma olasılığı, her yerde olma olasılığından daha yüksektir.

Uzun cevap: Bu sorunun cevabı kuantum mekaniğinde ve atom fiziğinde yer almaktadır. Biz elektronların çekirdek etrafında bulunabileceği yörüngeleri s (sharp), p (principal), d (diffuse), f (fundamental) olarak adlandırıyoruz. Elektronlar bu orbitalleri en düşük seviyeden itibaren doldurmaya başlar. Çünkü evrendeki herşey " minimum enerji, maksimum düzensizlik (entropi)" ilkesine uymaktadır. Bu termodinamik yasasıdır.

Gelelim elektronların orbitalin neresinde olduğuna. Bunu kesin olarak bilemiyoruz. Çünkü Belirsizlik İlkesi'nden dolayı, elektronların konum ve momentumları aynı anda % 100 kesinlikle bilinemez. Planck Sabiti kadar bir belirsizlik vardır. O yüzden olasılıklardan bahsederiz. Kİ kuantum mekaniğinde ilk bu ilke öğretilir. " Bulunma Olasılığı" (Probability Density) dediğmiz olasılık hesabı yapılır. Bunu yapmak için elektrona ait Schrodinger Dalga Fonksiyonu vardır. Bu fonksiyonu bulup, bulunma olasılığı hesaplanır. Tabii bu dalga fonksiyonunun 1 elektron barından en basit atom olan Hidrojen atomu için bile çözümü sayfalar almaktadır. Ki ortaya çıkan şey birer olasılıktır. Bu yüzden biz " elektron bulutu" kavramı kullanırız. Bir de çok elektronlu atomlar için düşündüğünüzde iş iyice zorlaşmaktadır. Tabi burada devreye " Pertürbasyon Teorisi" girmektedir. Kuantum Fiziği'nde amaç Schrodinger Dalga Fonksiyonu'nu çözmektir. Bu fonksiyon elektronun hareket denklemidir bir nevi.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kuantum Mekaniği'ne Giriş - David J. Griffiths Lisans Kuantum Mekaniği Ders Kitabı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her kim ki herhangi bir şeye özgürlükten çok değer verir, o kişi özgürlüğünü yitirir. İşin ironisi, daha çok değer verdikleri şey para veya rahatsa, nihayetinde onları da yitirirler.”
Somerset Maughan