Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Canlıların solunumu sonucunda oksijen vücuda her hangi bir zarar verir mi?

Oksijen her ne kadar hayati olsa da acaba canlıların vücudunda oksidasyona neden olacak bir etkisi de var mı?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Vücudumuzda soluduğumuz oksijen, serbest oksijen radikalleri (hidrojen peroksit, süperoksit, hidroksil) denen ve özellikle hücre zarındaki lipidlerin peroksidasyonuna neden olan zararlı moleküllere dönüşebilmekte. Bunlar farklı enzimlerle vücudumuza toksik olmayan moleküllere dönmekte. Bunlardan en önemlisi katalaz enzimi. Hidrojen peroksit molekülü gibi bir serbest oksijen radikalini su ve oksijene parçalamaktadır. Bu süreç doğumumuzdan ölümümüze kadar böyle sürmektedir. Ve antioksidan sistemlerle vücudumuz bu oksijen radikallerinin zararlı etkilerine karşı korunmaktadır. Ancak vücudumuzun dolaşım sistemi bozukluklarında bu enzimlerin çalışamaması nedeniyle oksidan moleküller birikerek hücrelerimizi öldürmektedir. Reperfüzyon hasarı buna bir örnektir. Sigaranın da vücudumuza vermiş olduğu zararların bir kısmı bu oksidanlar üzerindendir. Ayrıca bağışıklık sistemimizde de bu moleküller önem arz etmekte. Makrofaj hücrelerimizde süperoksit üretiriz. Ve bu molekül de myeloperoksidaz enzimi ile HOCl molekülüne dönerek vücudumuza zararlı mikroorganizmaları deterjan etkisi ile öldürmektedir.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Merhabalar. Normal solunum sırasında gaz alışverişinin kolaylaşması, oksijen ve karbondioksitin difüzyonunun düzenli şekilde devam etmesi için akciğerlerimizdeki epitel hücrelerinden sürfaktan adı verilen bir salgı salınır. Bu salgı, sizin de sorunuzda bahsettiğiniz zararlı etkilerin oluşmasını engeller.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Gaz Alışverişi

Normal yoğunlukta oksijen solunmasının vücuda herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat her şeyde olduğu gibi oksijenin de fazlası zarardır. Fazla oksijen "oksijen zehirlenmesi" denilen, hücre zedelenmesi ve ölümle sonuçlanabilecek durumlara sebep olabilir.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ortasında ölecek olsanız bile buna değecek kitaplar okuyun.”
P.J. O’Rourke