Puan Ver
0
Puan Ver

Canlılar gıdarlardan enerji üretir. Cansız olup gıdalardan enerji üren sistemler var mıdır?

Bir robot canlı gibi yemek yiyerek enerji üretip çalışabilir mi?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Gıda dediğimiz şey zaten diğer canlılar ve onların ürettiği bazı maddeler (Bkz. Meyve). Bahsettiğiniz tanımı günümüzde virüslere benzettim. Diğer hücrelerden yararlanarak enerji üretiyorlar.

Favorilerime Ekle
4

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Virüs Nedir?

Gıdalardan enerji üretimi dediğimiz şey basitçe yanma tepkimesidir (tabi ara basamaklarla ve bir çok yükseltgen ve indirgenle kontrollü olarak yapılır). Glikoz yanar enerji,su ve karbondioksit açığa çıkarır. haliyle bu tepkimeyi gerçekleştirmek oldukça güç bir şey değil aksine çevremizde yaygın olarak görebiliriz. Tabii çevremizde gördüklerimizde enerji, ADP veya AMP e depolanıp onları ATP yapmadıkları için veya oksijen ile dengesiz miktarda tepkimeye girdikleri için farklıymış gibi gelebilir ama aynıdır. Bildiğim kadarıyla cansız olup da böyle bir şekilde enerji üreten sistemler yok(virüslerde bu yolla enerji üretemezler, ATP üretmekten yoksundurlar).

Bir robota bu yapılabilir mi evet yapılabilir sistemdeki ATP yerine başka bir enerji depolayıcı kullanırsınız ve robota bu şekilde elektrik enerjisi yollarsınız. Ama yapılmalı mı dersek, elbette hayır çünkü oldukça fakir bir yöntem enerji verme açısından, onlara direkt olarak verdiğimiz elektrik enerjisiyle kıyaslanamaz bile. Haliyle yapılmamalı ve bu bilindiği için kolay kolay yapılmayacak gibi.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hepimiz birbirimize biyolojik olarak, Dünya'ya kimyasal olarak, Evren'e atomik olarak bağlıyız. Evrenin içerisindeyiz, Evren de bizim içimizde...”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder