Sorulara Dön
1
Felsefe

Canlı olarak tanımlanan varlıkların da cansız olarak tanımlanan atomlardan oluşması, teist bakış açısının ruh tanımı açısından nasıl açıklanıyor?

Bilinç kavramının madde - organizasyon vs ile aciklanamiyor olması ateist bakış açısıyla nasil yorumlanıyor. Canlılığın, parçaların toplamının cok fazlasi olması?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Aslında günümüzde bilinç kavramı madesel olarak açıklanabiliyor. Örneğin, kendini depresif hisseden kişilere belirli oranlarda beyinlerini etkileyen ilaçlar verildiğinde ( ki bu yangın bir tedavidir.) depresyondan kurtulabiliyorlar. Farelerin beyinlerine belirli sinyaller veren aygıtlar yerleştirdiğimizde fareyi bir kumanya yardımı ile hareket ettirebiliyorlar ve bunu yapan bilim adamları fareye sola dön komutunu verdiklerinde ve fare sola döndüğünde bunun farenin kendi isteğiymiş gibi algıladığını söylüyorlar.

https://bilimfili.com/fare-beyni-kumanda-ile-kontrol-edildi/

Bazı çalışmalarda ise insan beynine çipler yerleştiren bilim adamları ağır depresyon hastalarını bu yöntemle tedavi ettiğini ön sürmekte.

https://www.e-psikiyatri.com/beyne-mutluluk-cipi

Bugün kişiliğimizin, benliğimizin kaynağının beyindeki elektriksel aktiviteler olduğunu biliyoruz. Yani benliğimizin kaynağı kişiliğimiz beyinimize bağlı. Bunu gözlemleyebiliyoruz. Bir karar vermeden önce beyinin aktivitesine bakara kişinin hangi kararı vericeğini bilebiliyoruz. Öte yandan suç işleme eğilimde olan insanlarla, olmayan insanların arasındaki farkı da gözlemleyebiliyoruz. 20. yüzyılın ortalarında epilepsi hastaları üzerinde yapılan bir çalışmayı da buraya bırakmak istiyorum.

http://noroblog.net/2018/01/25/ayrik-beyin-sendromu-1-beyin-2-insan/

https://evrimagaci.org/katilleri-beyinlerine-veya-genlerine-bakarak-anlayabilir-miyiz-4486

Tüm bunları kişiliğimizin hatta benliğimizin maddeler üstü bir şeye değil, tümüyle beyine bağlı olduğunu kanıtlamak için yazdım. Elbette bilinci tam anlayabililmiş değiliz eğer binlerce nöronun karmaşık ilişkisi bilinci oluşturuyorsa, neden doğadaki diğer karmaşık yapıların bir bilinci yok ? Örneğin, karmaşık insan toplumlarının ortak bir bilici var mıdır ?

Tüm bu bilinmezlik ve bildiklerimizi yorumladığımda bence, bilinç var olmayan bir kurgudur. Özgür irade bence var değildir. Belli algoritmalara göre yaşarız bence. Kendimizi ben olarak tanımlarız ama bu tanım bile çok ucu açık bırakılmıştır. Ben dediğimiz şey beyinimiz midir, yoksa ellerimiz ve bedenimiz de dahil midir ben tanımına ? Algoritmalara sahip robotlar olarak görmek bizi/insanlığı bana daha mantıklı geliyor. Durumlara, genetik faktörler ve öncesinde edindiğimiz bilgiler sayesinde sahip olduğumuz işlemciye göre tepkiler veriyoruz ve bu özgür irade değil bence. Hepimiz uzun algoritmalarız formülleriz bence. Formule giren sayıya göre bir çıktı vermemiz bizi özgür kılar mı ? Bilinçli olduğumuzu sanmak evrimsel avantajlar sağladığı için gelişmiş olabilir öte yandan memelilerin de bilinci olduğunu biliyoruz. Biz bilinç olarak tanımladığımız şeyi kendimiz olarak algılıyor ve bunu üzerine bir hikaye uyduruyoruz. Ben a kişisiyim a kişisi müzik dinlemeye sever, siyasi görüşü b'dir, dini c'dir, milliyeti d'dir vb. Tanımlarlar kendimize bir hikaye uyduruyoruz. Oysa epilepsi deneyinde olduğu gibi tek bir kişiliğe bile sahip olmaya biliriz. Bu kendimiz hakkında yazdığımız hikayeye inanıyor ve buna benlik diyoruz. Oysa A kişisinin neden B müziğini sevdiğini sorgulamıyoruz. Bu sorgulamaya karşın B kişisi muhtemelen ''ama B müziği kulağa çok hoş bir tını veriyor.'' diyicektir ama B müziğini seven A kişisine bu tını hoş gelirken neden C kişisine bu tını hoş gelmiyor ? Öncesinde de bahsettiğim gibi cevap genetik ve çevresel bence ve A kişisi aslında B müziğini seviyor ya da sevmiyor diyemeyiz sadece onun beyni bu müziğe olumlu tepki veriyor ve kendimiz sandığımız kişiliğimize A kişisi B müziğini sever fikrini kurguluyoruz.

Bu bahsettiğim şeyler deneye de tabi tutulabilir. A kişisinin B müziğini dinlerken beyninde oluşan elektriksel iletişimi ya da elektriksel iletişimin yoğunlaştığı bölgeye zarar verirsek artık B müziğinde duyduğu zevki duymamaya başlaması gerekir. Öte yandan hiç bir müzik dinletmeden A kişisine B müziğinin beyinde oluşturduğu elektriksel iletişimi yapay bir şekilde oluşturusak A kişisi B müziğini dinlemiş kadar mutlu olmalıdır.

Tabi bunlar kendi düşüncelerim, konunun uzamanı da değilim. Yanlış verdiğim bilgiler de olabilir ama bakış açım bu şekilde. :)

161 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın