Sorulara Dön
1
Astronomi & Kozmoloji

Büyük patlamada eşit miktarda olması gereken madde ve antimadde birbirini neden sıfırlamadı?

Doğruluğundan emin değilim ama güvenilir olduğunu düşündüğüm bir bilim kanalından büyük patlamadan sonra madde ve antimadde miktarının eşit olması gerektiğini fakat madde var olduğuna göre bu sürecin böyle işlemediğini duydum. Bunun bir açıklaması var mı? İnsanın aklına ilk tanrı geliyor fakat bu biraz kolaya kaçmak olur.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturmak gerek. 21. yüzyılda yaşayan aklı başında hiçbir dindar kişi, henüz açıklanamamış bir fiziksel olayı tanrının keyfi tercihiyle açıklamamalı. Hepsinden önce tanrı inancı, evreni tanrının yarattığı fikrine dayanıyor, bu durumda tanrı bu fizik kurallarının tamamının da yaratıcısı olmalı. Dolayısıyla gördüğümüz tüm olaylar, var olan kurallarla işliyor. Bu nedenle her şeyin fiziksel bir açıklaması olmalı ve bu nedenle de ilahi açıklamalar bu noktalarda manasız ve bilimden ayrı tutulmalı.

Bahsettiğiniz problem baryon asimetrisi problemi olarak bilinir ve şu anda evrende neden bu kadar madde görüyoruz sorusu sonucunda ortaya çıkar. Yine şunu akılda bulundurmak gerek ki, büyük patlama her şeyi açıklayan bir kuram değil, bu da onun eksiklerinden biri ve bu bilimde olağan, olması gereken bir durum. Bu noktada bu soruları soruyoruz ki, cevaplar bularak daha iyi teoriler geliştirebiliyoruz. Bu eskisini hatalı bulmuyor ama açıklarını kapatıyor. Bir anda evrenin tüm sırlarını çözmeyi beklemek delilik olurdu.

Büyük patlama yerine günümüzde enflasyon (inflation) teorisi, bazı eksikleri tamamlıyor. Fakat baryon asimetrisi problemi konusunda hala bir fikir birliği yok. Evrenin bu denli sıcak (dolayısıyla aşırı yüksek enerjili parçacıkların olduğu) ve inanılmaz hızlı genişlemelerin gerçekleştiği bir döneminde yaşanan parçacık fiziği süreçlerini açıklamak o kadar kolay bir durum değil. Henüz elimizdeki parçacık fiziği, standart modelin dışında öngörülen bazı olayları tam olarak açıklamış değil. Yapbozun bu parçaları oturdukça, bazı şeyler ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Bu konuda verilen cevaplar fazla teknik olduğu için, eğer ilgi duyarsanız diye sadece Wikipedia sayfasını bırakıyorum.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın