Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Bütün gün film izlemek yerine ders çalışmak için ne yapmalıyım?

Bir filme başlayınca bırakamıyorum.Ama diyorumkine ders yaptım biraz izleyeyim diyorum olmuyor 10 dk diye oturup bütün gün film izliyorum.Tavsiyenizz?
1,451 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tuğba Sa
Tuğba Sa
3,828 UP
Fen bilgisi oğretmeniyim

Dizi bağımlılığı ve vücut üzerindeki etkileri

Yavaş yavaş uyku düzeni, yemek yeme düzeni büyük bir sarsıntı geçirir. Gün içinde de yorgun ve keyifsiz biri olunur. İnsanlarla konuşmak istemeyiz. Ailemizle ya da arkadaşlarımızla vakit geçirmek eskisi kadar bizi memnun etmeyebilir. Çalışmak ise en büyük sıkıntı olabilir. Yorgun bir ruh hali ve beden ile hiçbir şeyden verim alamazsınız.

Yaptıklarınız, ortaya çıkardıklarınız sizi mutlu etmeyeceği için de çalışmaktan daha çok soğursunuz. En sonunda bu olay kısır döngü halini alır. Daima moralsiz ve kendine güveni olmayan bir birey olursunuz. Bunlar çoğu kişiye göre abartı olarak görünebilir ama kelebek etkisi diye bir ifade vardır. Aslında her küçük ve önemsiz olduğunu düşündüğümüz şeyler hayatımızda büyük bir etkiye sahip olur.

Tüm Reklamları Kapat

Eski güzel alışkanlıklarımızı kaybeder ve sadece uzanıp dizi izlemek isteriz. Kitap okuyanlar için artık kitap okumak sıkıcı olmaya başlayabilir. Çünkü dizi izlerken yorulmayız ya da bir şeyi hayal etmek zorunda kalmayız. Her şey zaten önümüzdedir. Zaten bu kadar dizi izlenmesinin sebebi insanların daima kısa yoldan bir şeyleri halletmek istemesidir. Eğer bu her şeyi hemen halletme düşüncesi günlük hayatımıza da sıçrar ise artık her şeyin kolay bir şekilde bizi yormayacak biçimde olmasını isteriz. Kısaca dizi bağımlılığı hayatınızda iyi olan bir çok şeyi yok eder.

Şu an kötü bir düşünce olarak görünmeyebilir. “Bunda kötü olan ne var?” diye düşünebilirsiniz. Ama gün geçtikçe bir bağımlının yaptığı gibi sürekli dizi izlemek isteyeceksiniz. Ve bu durum beynimizi yormaya devam edecek. Beynimizin yorgun olması ise bize başarısızlık getirecek. Öğrenci olan bireyler, okuldan uzaklaşacak yetişkin bireyler ise artık işlerini eskisi gibi zevk ile yapmaya devam etmeyecek. Bir dakika oturup gözlerinizi kapatın. Böyle bir hayatın size zevk verebileceğini düşünüyor musunuz? Bu hayatı yaşarken mutlu olabilir misiniz ? Hiç sanmıyorum. Siz de benim gibi düşünüyorsunuz. Bu şekilde yazmam gözünü korkutmuş olabilir ama elbette bundan kurtulabilirsiniz.

200 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Emine Tekdemir, et al. Dizi Bağımlılığı Ve Dizi Izlemenin Zararları. (11 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 16 Kasım 2021. Alındığı Yer: WEBDEDESTEK | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yeni Yapay Zeka
Yeni Yapay Zeka "Sora", YouTube'un Sonu Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close