Sorulara Dön
5
Psikoloji & Psikiyatri

Bütün gün film izlemek yerine ders çalışmak için ne yapmalıyım?

Bir filme başlayınca bırakamıyorum.Ama diyorumkine ders yaptım biraz izleyeyim diyorum olmuyor 10 dk diye oturup bütün gün film izliyorum.Tavsiyenizz?

1
193 görüntülenme
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Dizi bağımlılığı ve vücut üzerindeki etkileri

Yavaş yavaş uyku düzeni, yemek yeme düzeni büyük bir sarsıntı geçirir. Gün içinde de yorgun ve keyifsiz biri olunur. İnsanlarla konuşmak istemeyiz. Ailemizle ya da arkadaşlarımızla vakit geçirmek eskisi kadar bizi memnun etmeyebilir. Çalışmak ise en büyük sıkıntı olabilir. Yorgun bir ruh hali ve beden ile hiçbir şeyden verim alamazsınız.

Yaptıklarınız, ortaya çıkardıklarınız sizi mutlu etmeyeceği için de çalışmaktan daha çok soğursunuz. En sonunda bu olay kısır döngü halini alır. Daima moralsiz ve kendine güveni olmayan bir birey olursunuz. Bunlar çoğu kişiye göre abartı olarak görünebilir ama kelebek etkisi diye bir ifade vardır. Aslında her küçük ve önemsiz olduğunu düşündüğümüz şeyler hayatımızda büyük bir etkiye sahip olur.

Eski güzel alışkanlıklarımızı kaybeder ve sadece uzanıp dizi izlemek isteriz. Kitap okuyanlar için artık kitap okumak sıkıcı olmaya başlayabilir. Çünkü dizi izlerken yorulmayız ya da bir şeyi hayal etmek zorunda kalmayız. Her şey zaten önümüzdedir. Zaten bu kadar dizi izlenmesinin sebebi insanların daima kısa yoldan bir şeyleri halletmek istemesidir. Eğer bu her şeyi hemen halletme düşüncesi günlük hayatımıza da sıçrar ise artık her şeyin kolay bir şekilde bizi yormayacak biçimde olmasını isteriz. Kısaca dizi bağımlılığı hayatınızda iyi olan bir çok şeyi yok eder.

Şu an kötü bir düşünce olarak görünmeyebilir. “Bunda kötü olan ne var?” diye düşünebilirsiniz. Ama gün geçtikçe bir bağımlının yaptığı gibi sürekli dizi izlemek isteyeceksiniz. Ve bu durum beynimizi yormaya devam edecek. Beynimizin yorgun olması ise bize başarısızlık getirecek. Öğrenci olan bireyler, okuldan uzaklaşacak yetişkin bireyler ise artık işlerini eskisi gibi zevk ile yapmaya devam etmeyecek. Bir dakika oturup gözlerinizi kapatın. Böyle bir hayatın size zevk verebileceğini düşünüyor musunuz? Bu hayatı yaşarken mutlu olabilir misiniz ? Hiç sanmıyorum. Siz de benim gibi düşünüyorsunuz. Bu şekilde yazmam gözünü korkutmuş olabilir ama elbette bundan kurtulabilirsiniz.

Kabul Edilen Cevap
0
Paylaş
0
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Emine Tekdemir, et al. Dizi Bağımlılığı Ve Dizi Izlemenin Zararları. (11 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 16 Kasım 2021. Alındığı Yer: WEBDEDESTEK | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et