Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bu Soruda Kim Suçlu?

Dar bir sokak hayal edelim. Ve bu dar sokağın iki tarafında iki ayrı bina. Sokağın başında da bir adam. Adamımız hiç kimsenin olmadığı boş sokağa bir silah doğrultuyor ve üst üste ateş ediyor. O esnada binalardan birinde bir adam başka bir adamı pencereden aşağı itiyor. Ancak yere düşmeden kurşunlardan biri kalbine isabet ediyor ve ölüyor
296 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Bir hukukçu değilim ama konu üzerine kısa bir araştırma yapmışlığım olduğu için bildiğim kadarı ile cevap vereyim:

Hukukta suç başka, kabahat başka bir şey. Ben çektim silahı, bir kişinin göğsüne doğrulttum ve tetiği çektim. Bu alenen cinayet ve bir suç. Ama bir de "zarar neden olma" diye bir şey var. Dikkatsizlik, kusur, özensizlik vs. Taksir deniyor buna. Taksirle insan yaralama ya da öldürme. Bir insan, toplu yerleşimin olduğu bir yerde, rast gele boş bir sokağa ateş edemez. Risklidir. Belki birileri zarar görmeyecek ama görme olasılığı var hatta yüksek.

Zaten bir insanı, pencereden itme direk yaralama ya da öldürmeye/cinayete teşebbüs demektir. Sokaktaki kişi, ateş etmese de düşen kişi ölecektir belki de. Bu durum, otopside çıkar zaten. Ateş edilmeseydi de düşme etkisi ile kişi ölecek miydi acaba? Böyle bir durumda iki kişi de ceza alır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu örnek tabi fantezi sayılır. Gerçek hayatta böyle bir olay olmaz. Ama temel yaklaşım, suç ve kabahat kavramları. İkisinin cezası aynı olmaz. Birini öldürürsen suçlanır ve büyük ceza alırsın. Kabahatin nedeni ile biri ölürse, yine cezalandırılırsın ama ceza suçtaki kadar büyük olmaz.

Otomobil kullanırken meydana gelen ölümler bunun en sık rastlanan örnekleridir. Direksiyon başına geçen her kişi potansiyel taksirle yaralama ya da öldürmeye adaydır. Bir anlık dalgınlıkla birileri ölebilir. Meydana gelen kazada şoförün kabahati var mı? Alkollü kullanıp birilerini öldürürsen direk suçlu gibisindir. Ama karşı taraf suçlu olduğu halde sen birini öldürdüysen (biri önüne atlayıverdi) ceza çok daha hafif olur hatta bazen olmaz bile. Sen öldürdün ama isteyerek değil hatta öldürmemek için yapacak bir şeyin yok.

Özetle... Suç ve kabahat, zarar verme ve zarara neden olma kavramları fark yaratıyor. Bu örnek de buna giriyor.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close