Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
M. Ç.
M. Ç. Üye
9
Boğularak ölmenin sebebi solunumsal asidoz mudur, eğer bu bir sebepse tek sebep bu mudur?
202 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Gizem Toğmuş
Gizem Toğmuş Patoloji laborantı

Boğularak ölmenin (Asfiksi) birden fazla yolu vardır. Bu yolları araştırarak boğularak ölmenin sebeplerine ışık tutabiliriz.

Hücrelerimiz oksijene muhtaç bir durumdadır. Oksijen yokluğu dokulara zarar verir ve bu dokunun türüne göre değişmektedir. Sinir dokuları bu konuda en erken zarar gören dokudur. 3 dakika sonunda ciddi nörolojik zararlar ortaya çıkar. Agoni ile orantılı olarak kanda karbondioksit birikimi oluşmaya başlar.

ASI

Bu Reklamı Kapat

Bir kimsenin, boyununda ip ile bağlı olup ipin diğer ucunun sabit ve yüksekçe bir noktada bulunması ası türü boğulmayı açıklar. Vücut ağırlığı sabit ip ile bir gerginleşme yapar. Bu da bağlı olduğu boyuna direkt olarak bası yapımına sebep olur. Ası'nın neden olduğu ölüme yakından bakarsak, bağlı olan ipin boyun damarlarına yaptığı basınç beyinde iskemi yaratır. Beyinden kanın dönüşü engellenir. İpin ani gerilimi şiddetli bir iskemi yaratabilir. Trekea üzerinde olan basınç ile akciğere hava girişi kapanır. Ve asfiksi gerçekleşir. Aynı zamanda inhibisyon yaratan durumlar da mevcuttur. Boyun vertebralarında oluşan kırılmanın yaratacağı şok ile de ölüm görülebilir.

BOĞMA

Boyunun dıştan sıkıştırılmasına bağlı ölüm durumuna denir. Solunum engellenir. Genellikle eller ve ip kullanılır. İp ile boğma durumunda beyinin oksijensiz kalması ölümü getirir. Yine ası ölüm şekline benzer olarak akciğerlerin oksijensiz kalması ile asfiksi oluşur. İnhibisyon, boğma türünde de mevcuttur. El ile boğma türünde yüksek bir olasılıkla oluşacak boğuşma nedeni ile asfiksi süresi artar.

Bu Reklamı Kapat

BOĞULMA

Solunum yollarının tıkanması veya engellenmesidir. Ağız ve burun yollarının kapanması bu yolla boğulmaya örnektir. İç organlarda asfiksi lezyonları yaratır. Yabancı cisim ile solunum yollarının tıkanması yine görülen bir durumdur. Yabancı cisim trakea veya larenks içine kaçarak ölümü getirir. Larenks içine kaçan gıda parçaları buna büyük bir örnektir.

KAPALI ALANDA KALMA

Alana oksijen girişinin yetersiz ya da hiç olmayışı boğularak ölümü getirir. Nefes alışta sıklık, bitkinlik ve yalancı ölüm evreleri arasındadır. Genel asfiksi bulguları verir. Canlı bir şekilde toprak, kum gibi maddelerin altında kalmak da kapalı alan ölümüne örnektir. Solunum yapmak zorlaşır, içinde kalınan madde göğüse basınç yapar. Ağız ve burun deliklerinden toprak, kum gibi maddeler girebilir. Bu solunumu engelleyen unsurlardan biridir.

SUDA BOĞULMA

Suyun genelde üst hava yollarına girmesi ve diğer solunum mekanizmalarını engellemesi ile ölümü gerçekleştirir. Suda boğulma kendi içinde değişik durumlarda incelenir. Kuru boğulmada su hava yollarına girmez fakat bulunulan sıvı ortam üst solunum solunum yollarına zarar vererek ölümü meydana gelir. Islak ölüm ise kendi içinde ikiye ayrılır. Tatlı suda boğulmada su kana göre hipotoniktir. Su hızla dolaşıma geçer. Hemoliz görülür, potasyum artışı vardır. Tuzlu suda ise su kana göre hipertoniktir. Hipotansiyona ve pulmoner ödeme neden olur.

Bu Reklamı Kapat

KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİ

Oksijen yoğunluğunun azalıp yetersiz duruma düşmesi ile zehirlenme görülür. Havada bulunan karbonmonoksit gazı kandaki eritrositleri etkiler. Bulantı, konsantrasyon kaybı ve koma ile seyrederek ölümü meydana getirir.

Kitap kaynağı: ADLİ TIP DERS KİTABI / DOÇ. DR. MEHMET AYKAÇ

130 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Asfiksi Türleri. (26 May 2020). Alındığı Tarih: 26 May 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et