Sorulara Dön
0
Sinirbilim & Nörobiyoloji

Bizden önceki hayvanların iç sesi var mıydı?

İç seslerinin olduğunu veya olmadığını nasıl bilebiliyoruz? Ve bu iç ses nasıl evrimleşti

1
129 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar üstadım. Öncelikle iç ses diye bir şey olmadığını anlamak lazım. İç ses dediğimiz şeyin ne olduğunu anlamak için derinlere inmeliyiz. İç ses dediğimiz şey aslında düşünme yöntemidir. Beynimizde düşünme olayı farklı şekillerde gerçekleşebilir (görüntü, ses vb.) . Seste bunlardan biridir. Sözcükler ya da daha doğrusu dil bulunmadan önce büyük ihtimalle insanların düşünme yöntemi şekillerle yani görsellikle oluyordu. Şimdi ise dil var ve bunu kullanıyoruz. Şimdi büyük bir ihtimalle senin yazdıklarından anladığım iç sese gelelim. Senin dediğin iç ses ( yanlış anlamış olabilirim ama anladığım şekilde anlatıcam kusurum varsa özür dilerim...) bir çok dinde meleklerin bize söylettiğine inanılan, toplumda ise vicdanın sesi olarak geçen sestir. Bu ses az önce anlattığım sesin ta kendisi peki neden bu ses iyiliğe veya 'ahlak' kurallarına davet ediyor. Bunun en büyük sebebi toplum baskısı ve yetiştirilmedir. Belli bir yaş ve olgunluğa ulaşan insan  bir olayı yaparken ister istemez düşünür. Kötü bir olaya el atacaksa düşünmemeye çalışır fakat beyin bilinçsiz bir şekilde de olsa düşünür. Ve insan beyninde yapacaklarını tartar. Yani düşünür. Beynin düşünme mekanizması açıktır. Bir şeyi bilmiyorsan veya iyi mi kötü mü olduğuna karar vermeye çalışıyorsan elde olan verileri kullan. Ve eldeki verileri birleştirerek yeni bir bilgiye ulaş veya olayı bir kategoriye koy. Ve sen kötü bir şey yapmaya niyetlenip bunun üzerine düşünürken -ki dediğim gibi düşünme durdurulamaz- senin o mükemmel ve harika 'vicdanının sesi' sana bu olayın sonuçlarını söyler. Kötü bir şeye niyetleniyorsan ve eğer bir dine inanıyorsan seni cehennemle, dine inanmıyorsan toplum tarafından ayıplanma ya da yasal yaptırımlarla uyarır. Öbür türlüsünde ise cennetle ödüllendirilme veya topumda değer kazanmayı söyler. Bunlar muhtemel sonuçlardır ve beyin sadece bunları hesaplar yani doğa üstü bir gücün bizi koruma çabası falan değildir. 

Diğer soruna gelirsek. Hayvanlarda iç ses var mıdır bilemem ama içgüdü denilen kavram olduğunu biliyoruz. Yani hayvanlar düşünmez sadece hayatta kalabilmek için gerekeni yaparlar. Kendi fikrimi söylüyorum şu an: Hayvanlarda BENCE iç ses yoktur. Çünkü onlar sonucu hesaplamazlar. Onlar için tek bir sonuç vardır hayatta kalacağın hangisiyse onu yap. Yani şöyle anlatayım: iç sesimiz sigaranın kötü olduğunu söylemesine rağmen insan sigara içmeye devam edebilir. Veya intahar etmek isteyen bir insan arabanın önünden çekilmez. Fakat hayvanlarda bir seçim veya tercihten çok hayatta kalmayı direk uygulama vardır. Bu da bence hayvanlarda iç sesin olmadığını gösterir. 

Burdakilerin çoğu benim  şu ana kadar ki bilgim ve bunlardan yaptığım çıkarıma dayanır o yüzden hata olabilir olduysa özür dilerim....

120 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın