Puan Ver
0
Puan Ver

Bizden önceki hayvanların iç sesi var mıydı?

İç seslerinin olduğunu veya olmadığını nasıl bilebiliyoruz? Ve bu iç ses nasıl evrimleşti

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhabalar üstadım. Öncelikle iç ses diye bir şey olmadığını anlamak lazım. İç ses dediğimiz şeyin ne olduğunu anlamak için derinlere inmeliyiz. İç ses dediğimiz şey aslında düşünme yöntemidir. Beynimizde düşünme olayı farklı şekillerde gerçekleşebilir (görüntü, ses vb.) . Seste bunlardan biridir. Sözcükler ya da daha doğrusu dil bulunmadan önce büyük ihtimalle insanların düşünme yöntemi şekillerle yani görsellikle oluyordu. Şimdi ise dil var ve bunu kullanıyoruz. Şimdi büyük bir ihtimalle senin yazdıklarından anladığım iç sese gelelim. Senin dediğin iç ses ( yanlış anlamış olabilirim ama anladığım şekilde anlatıcam kusurum varsa özür dilerim...) bir çok dinde meleklerin bize söylettiğine inanılan, toplumda ise vicdanın sesi olarak geçen sestir. Bu ses az önce anlattığım sesin ta kendisi peki neden bu ses iyiliğe veya 'ahlak' kurallarına davet ediyor. Bunun en büyük sebebi toplum baskısı ve yetiştirilmedir. Belli bir yaş ve olgunluğa ulaşan insan  bir olayı yaparken ister istemez düşünür. Kötü bir olaya el atacaksa düşünmemeye çalışır fakat beyin bilinçsiz bir şekilde de olsa düşünür. Ve insan beyninde yapacaklarını tartar. Yani düşünür. Beynin düşünme mekanizması açıktır. Bir şeyi bilmiyorsan veya iyi mi kötü mü olduğuna karar vermeye çalışıyorsan elde olan verileri kullan. Ve eldeki verileri birleştirerek yeni bir bilgiye ulaş veya olayı bir kategoriye koy. Ve sen kötü bir şey yapmaya niyetlenip bunun üzerine düşünürken -ki dediğim gibi düşünme durdurulamaz- senin o mükemmel ve harika 'vicdanının sesi' sana bu olayın sonuçlarını söyler. Kötü bir şeye niyetleniyorsan ve eğer bir dine inanıyorsan seni cehennemle, dine inanmıyorsan toplum tarafından ayıplanma ya da yasal yaptırımlarla uyarır. Öbür türlüsünde ise cennetle ödüllendirilme veya topumda değer kazanmayı söyler. Bunlar muhtemel sonuçlardır ve beyin sadece bunları hesaplar yani doğa üstü bir gücün bizi koruma çabası falan değildir. 

Diğer soruna gelirsek. Hayvanlarda iç ses var mıdır bilemem ama içgüdü denilen kavram olduğunu biliyoruz. Yani hayvanlar düşünmez sadece hayatta kalabilmek için gerekeni yaparlar. Kendi fikrimi söylüyorum şu an: Hayvanlarda BENCE iç ses yoktur. Çünkü onlar sonucu hesaplamazlar. Onlar için tek bir sonuç vardır hayatta kalacağın hangisiyse onu yap. Yani şöyle anlatayım: iç sesimiz sigaranın kötü olduğunu söylemesine rağmen insan sigara içmeye devam edebilir. Veya intahar etmek isteyen bir insan arabanın önünden çekilmez. Fakat hayvanlarda bir seçim veya tercihten çok hayatta kalmayı direk uygulama vardır. Bu da bence hayvanlarda iç sesin olmadığını gösterir. 

Burdakilerin çoğu benim  şu ana kadar ki bilgim ve bunlardan yaptığım çıkarıma dayanır o yüzden hata olabilir olduysa özür dilerim....

Teşekkür Et
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yeni bir fikirle genişleyen bir zihin asla eski boyutlarına geri dönmez.”
Oliver Wendell Holmes
Geri Bildirim Gönder