Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bizden önceki hayvanların iç sesi var mı?

İç seslerinin olduğunu veya olmadığını nasıl bilebiliyoruz? Ve bu iç ses nasıl evrimleşti
490 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Albus Dumbledore
Türkiye Cehalet Cemiyeti (TCC) Başkanı ve Kurucusu

Merhabalar üstadım. Öncelikle iç ses diye bir şey olmadığını anlamak lazım. İç ses dediğimiz şeyin ne olduğunu anlamak için derinlere inmeliyiz. İç ses dediğimiz şey aslında düşünme yöntemidir. Beynimizde düşünme olayı farklı şekillerde gerçekleşebilir (görüntü, ses vb.) . Seste bunlardan biridir. Sözcükler ya da daha doğrusu dil bulunmadan önce büyük ihtimalle insanların düşünme yöntemi şekillerle yani görsellikle oluyordu. Şimdi ise dil var ve bunu kullanıyoruz. Şimdi büyük bir ihtimalle senin yazdıklarından anladığım iç sese gelelim. Senin dediğin iç ses ( yanlış anlamış olabilirim ama anladığım şekilde anlatıcam kusurum varsa özür dilerim...) bir çok dinde meleklerin bize söylettiğine inanılan, toplumda ise vicdanın sesi olarak geçen sestir. Bu ses az önce anlattığım sesin ta kendisi peki neden bu ses iyiliğe veya 'ahlak' kurallarına davet ediyor. Bunun en büyük sebebi toplum baskısı ve yetiştirilmedir. Belli bir yaş ve olgunluğa ulaşan insan  bir olayı yaparken ister istemez düşünür. Kötü bir olaya el atacaksa düşünmemeye çalışır fakat beyin bilinçsiz bir şekilde de olsa düşünür. Ve insan beyninde yapacaklarını tartar. Yani düşünür. Beynin düşünme mekanizması açıktır. Bir şeyi bilmiyorsan veya iyi mi kötü mü olduğuna karar vermeye çalışıyorsan elde olan verileri kullan. Ve eldeki verileri birleştirerek yeni bir bilgiye ulaş veya olayı bir kategoriye koy. Ve sen kötü bir şey yapmaya niyetlenip bunun üzerine düşünürken -ki dediğim gibi düşünme durdurulamaz- senin o mükemmel ve harika 'vicdanının sesi' sana bu olayın sonuçlarını söyler. Kötü bir şeye niyetleniyorsan ve eğer bir dine inanıyorsan seni cehennemle, dine inanmıyorsan toplum tarafından ayıplanma ya da yasal yaptırımlarla uyarır. Öbür türlüsünde ise cennetle ödüllendirilme veya topumda değer kazanmayı söyler. Bunlar muhtemel sonuçlardır ve beyin sadece bunları hesaplar yani doğa üstü bir gücün bizi koruma çabası falan değildir. 

Diğer soruna gelirsek. Hayvanlarda iç ses var mıdır bilemem ama içgüdü denilen kavram olduğunu biliyoruz. Yani hayvanlar düşünmez sadece hayatta kalabilmek için gerekeni yaparlar. Kendi fikrimi söylüyorum şu an: Hayvanlarda BENCE iç ses yoktur. Çünkü onlar sonucu hesaplamazlar. Onlar için tek bir sonuç vardır hayatta kalacağın hangisiyse onu yap. Yani şöyle anlatayım: iç sesimiz sigaranın kötü olduğunu söylemesine rağmen insan sigara içmeye devam edebilir. Veya intahar etmek isteyen bir insan arabanın önünden çekilmez. Fakat hayvanlarda bir seçim veya tercihten çok hayatta kalmayı direk uygulama vardır. Bu da bence hayvanlarda iç sesin olmadığını gösterir. 

Burdakilerin çoğu benim  şu ana kadar ki bilgim ve bunlardan yaptığım çıkarıma dayanır o yüzden hata olabilir olduysa özür dilerim....

Tüm Reklamları Kapat

137 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Webtekno. (23 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Ekşi. (23 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. E-Psikiyatri. (23 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. E-Psikoloji. (23 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close