Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Bizden farklı duyuları kullanan yaşam formlarını veya cisimleri hissedememe olasılığımız var mı?

Nasıl kör birisine renkleri tarif etmemizin çok zor olması gibi bizden tamamen farklı duyular ile etkileşime giren yaşam formlarını hissedememe olasılığımız olabilir mi? Mesela Q canlısı a,b,c duyularını kullanıyor, T canlısı z,y,z duyularını kullanıyor. Bu canlılar asla birbirini hissedemez ama aynı evrende yaşıyor olabilir?
124 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Erhan Gügerçinoğlu
Biyoloji meraklısı

Platon duyularımız gereksizdir, hatta aldatıcıdır der. Ona göre gördüğümüz, duyduğumuz ve hissettiğimiz şeylerin arkasında görünmeyen şeylerde vardır. Gerçekten de belirli bir zamana kadar yaptığımız bilim ve felsefe gibi eylemler direkt gözleme dayandı ve doğa bilim adamlarını çok kez yanıltmıştır. Binlerce yıl güneş doğudan doğar batıdan batar denmiştir. Güneşi izlediğin zaman gerçekten de böyledir. Fakat 17. yy sonrası, teknolojik gelişmeler ile doğal duyularımızın önüne çıkan bariyerleri yıkan teknolojik cihazlar ortaya çıkmıştır(teleskop, pusula, mikroskop). Bu sayede güneşin doğudan falan doğmadığını, dünyanın güneşin etrafında döndüğü için bize öyle gözüktüğünü fark etmişizdir.

Peki bizim hiç tahayyül edemediğimiz duyulara sahip, varlık türlerini hissedemiyor, yani gözlemleyemiyor olabilir miyiz. Etrafımızda, akıp giden, hayalet gibi salınan büyük bir canlı topluluğu var ama biz bunları gözlemleyemiyoruz belkide.

Bunun cevabı teknolojidedir. Şu an fark edemediğimiz, varlığının kanıtlarını elde edemediğimiz, birbirimizden haberdar olamadığımız canlıları göremiyor isek ve bunlar var ise, bu canlıları tespit edebilecek teknolojik cihazlarımızın gelişimi için çalışabiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Fakat böyle bir canlı varlığının olduğunu, hipotetik olarak öne sürebilecek bir şey en azından fark etmeliyiz ki bu işin peşinden gidelim. Kara madde veya Kara enerjiyi aramak gibi bu varlıkları da arayabiliriz.

Bir mantık yürütme sonucu kafamda şöyle bir hipotez oluşursa; Vücudumuzda bizi kanser yapan henüz varlığını gözlemleyemediğimiz canlılar vardır. Bu canlılar mikroskop ile DNA deneyleri ile falan izlenemiyorlar çünkü bildiğimiz canlı varlıkların molekül yapısından tamamen farklı kimyasal elementlere ve atomlara sahipler. Algıları, duyuları ve hareketleri daha önce görülmemiş ve tahayyül edilmemiş bir şekildedir.

Bundan sonra artık görevim böyle bir canlı olduğunu kanıtlamaktır ve bunu yapabilmemi sağlayacak cihazı üretmektir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close