Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

biz Samanyolu galaksisinde bulunuyoruz. Başka galakside hayat var mı ya da benım başka galakside başka hayatım olabilir mi?

Kim olduğunu hatırlamıyorum bir bilim adamı veya bir astronot başka bir galaksiye gitmeyi denemiş ama ömrü yetmemiş bu soru kafamı çok kurcalıyor araştırma yaptım sonuç elde edemedim dini kitabımıza baktım ya bununla ilgili açıklamak var ben görmedim ya da bununla ilgili bir seyler yazmamakta umarım açıklığa kavuşur
178 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Cevap
Ali Göl
Ali Göl Amatör Astronom

Öncelikle başka bir galaksiye gitmek amacıyla dünyadan yollanan bir astronot, insanlı veya insansız bir uzay yolculuğu yoktur. Bahsettiğiniz araç olsa olsa 1977'de fırlatılan NASA'nın Voyager-1 aracı olabilir. Kendisi şu anda güneş sisteminin dışında ve yıldızlarası bölgede. Ve bırakın başka bir galaksiyi en yakın yıldıza ulaşması için en az 40,000(40bin) yıl gerekiyor. Bize en yakın yıldız sadece 4 ışık yılı ötede. Ancak en yakın galaksi Andromeda(m31) galaksisi 2milyon ışık yılı ötededir. Yani 10bin yılda 1 ışık yılı ilerlerse 2milyon ışık yılı mesafini yaklaşık 20,000,000,000(20 milyar) yılda gidecektir. Evrenin yaşının 13.8 milyar olduğunu varsayarsak bu imkansız bir görevdir.

Zaten voyager'ın asıl misyonu hiç bir zaman yıldızlar arası veya galaksiler arası bir seyahat olmamıştır. Güneş sisteminde bilimsel araştırmalar yaptıktan sonra yıldızlararası yörüngeye yönelmiştir.

Bu Reklamı Kapat

Gelelim evrende hayat var mı sorusuna:

Bilimsel araştırmalar doğrusunda evrende veya kendi galaksimizde veya güneş sisteminde bilinen veya kesin olarak tespit edilen herhangi bir yaşam yoktur. Güneş sisteminde bazı uydularda yaşam olabileceği noktasında bilim adamlarının ortak görüşü vardır. Ancak bunlar sadece yüksek ihtimal denilen yorumlardır. Kesin kanıt için gidip o uydularda bizzar araştırma yapılması planlanmaktadır. Şunun da unutulmaması gerekir: Burda bahsedilen yaşam akıllı bir yaşam formu değildir. Daha çok mikrobik tek hücreli veya çok ilkel canlılardan bahsediyoruz.

Diğer taraftan evrenin genişliği ve evrendeki ötegezegenlerin(dünya benzeri gezegenler) oldukça fazla bulunması göz önüne alınarak yapılan ihtimal hesaplarında, evrenin bir yerlerinde bizim gibi veya bizden daha zeki canlıların olması pek ala mümkün.

Senin başka bir galakside bir hayatın olabilir mi?

Hayır olamaz. Yani başka bir yıldız sisteminde senden 1 tane daha olduğunu söyleyen her hangi bir teori veya bilimsel bir öngörü bulunmamaktadır. Ancak bu soru paralel evrenler ile bağdaştırılabilir. Paralel evrenler teorisi bizim evrenimiz gibi sonsuz sayıda evren olduğunu öngören ve bu aslında olabilecek her ihtimalin sonsuz adet tekrarının olabileceğini söyleyen bir teoridir. Her ne kadar matematiksel ispatları olsa da bu teori üzerinde somut en küçük bir kanıt yoktur.

Kaynaklar

 1. Zafer Emecan. Dünya Dışı Yaşam Mı. (13 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 13 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Cevap
Dilrbad .
Dilrbad . öğrenci

bu çoook tartışmalı bir konu özellikle evrim ağacı videolarında değinilen bir konu kaynak olarak ekleyeceğim. başka galaksilerde yaşam olması olasılığı tabi ki var ama bizim gibi karbon based olmayabilir. ekleyeceğim kaynaklarda uzun uzun açıklamalar var o yüzden kısa geçeceğim.

ikinci sorun benim başka galakside hayatım olabilir mi kısmı paralel evrenlerle alakalı aslında. aynı evrende senden bir tane daha olması orda başka bir sen olup aynı bilinci paylaşmanız mümkün değil çünkü öyle bir durum olsa bilinciniz aynı olduğu için bunu bilirdin. biraz komple teorisi üretmek gerekirse belki 1 den fazla kişiliğe sahip insanların birden fazla hayatları vardır diyebiliriz. :)

Bu Reklamı Kapat

benim kendi inancım paralel evrenlerin olduğu yönünde. yani benim inancıma göre evet senden birden fazla -sonsuz sayıda- var ama aynı evrende değil. ben yaşama ihtimalimiz olan tüm hayatları yaşadığımıza inanıyorum çünkü tek bir hayat seçemediğimiz durumlar alamadığımız kararlarla beraber çok anlamsız olur. hem zengin hem fakir hem erkek hem kadın yani düşünebileceğin tüm versiyonlarımızla paralel evrenlerde eş zamanlı yaşadığımızı düşünüyorum. kelebek etkisini duymuşsundur en ufak karar her şeyi değiştirebilir. tamamen farklı bir çevre aile din ırk bunlar ile bambaşka insanlar olabiliriz. dediğim gibi bu benim düşüncem. islamla da bunu şöyle bağdaştırıyorum. bu paralel evrenlerde sonsuz yaşadığımız hayatlar toplamında iyi mi kötü mü -cennetlik cehennemlik- olduğumuz ortaya çıkıyor. çünkü tek bir hayat ile değerlendirilmenin adil olduğunu düşünmüyorum.

evet bunlar benim düşüncelerim. farklı galaksilerde yaşam ile ilgili kaynakları ekleyeceğim. benim ekleyemediklerimi evrim ağacı youtube sayfasından bulabilirsin aynı şekilde ng youtube kanalında da bu konular belgesel şeklinde açıklanmış bazıları çok eski ama yine de yardımı dokunabilir.

Kaynaklar

 1. ?. Uzayda Yaşam Var Mı. (1 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 1 Mayıs 2020. Alındığı Yer: scienceup | Arşiv Bağlantısı
 2. evrim ağacı. (video, 2021). Https://Www.youtube.com/Watch?V=T_Foggeomro.
1
 • Raporla
Cevap
Tommy Anderson
Tommy Anderson Çok mantıklı fikirlerim var

Ben Kuran açısından cevaplayayım:

17,44:

Bu Reklamı Kapat

Yedi gök, yeryüzü ve içindekiler, O'nu tesbih ederler. Onu hamd ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur. Fakat siz, onların tesbihlerini kavrayamazsınız. Kuşkusuz O, Çok Hoşgörülü'dür, Çok Bağışlayıcı'dır.

42,29:

Bu Reklamı Kapat

Gökleri ve yeri yaratıp oralarda canlıları yayması O'nun varlığının delillerindendir. Dilediği zaman onları toplamaya da gücü yeter.

Burada gökler derken, atmosferden de bahsediliyor olabilir uzaydan da

3,83:

Onlar Allah'ın dininden başkasını mı arıyorlar? Oysa göklerdeki ve yerdekilerin hepsi, ister istemez O'na teslim olmuştur ve O'na döndürüleceklerdir.

“Biz Adem oğullarını, yarattıklarımızın bir çoğundan üstün kıldık” İsra 70

Bu ayette İnsanın en üstün varlık değil, birçoğundan üstün olduğunu anlıyoruz. Bu arada üstün olduğumuz diğer canlıları ezebileceğimiz anlamına gelmiyor, bununla ilgili hadis var:

“Bir kadın, eve hapsettiği kedi yüzünden cehenneme gitti. Kediyi hapsederek yiyecek vermemiş, yeryüzünün haşeratından yemeye de salmamıştı.” (Buhârî, Bed’ül-Halk, 17)

“Hâlbuki göklerde olan ve yerde bulunan hareket eden bütün canlılar ve melekler, büyüklük taslamadan sâdece Allah’a secde eder.” Nahl 49

Bu Reklamı Kapat

Dikkat edin melekler dışındaki varlıklardan bahsediliyor.

Meryem suresi:

93-Göklerde ve yerde bulunan herkes Rahman'a yalnızca kul olarak gelecek.

94-Ant olsun ki, onların tamamını kuşatmış ve bir bir tespit etmiştir.

Bu Reklamı Kapat

95-Onların hepsi, Kıyamet günü O'na tek başına gelecektir.

96-İman eden ve salihatı yapanları, Rahman sevilenler kılacaktır.

14,48:

O gün yeryüzü ve gökler başka bir hale dönüştürülür. Ve onlar, bir ve gücüne karşı konulamaz Allah'ın huzuruna çıkarlar.

Bu Reklamı Kapat

Burada gökler derken uzaydan bahsediliyor mesela

Bu arada Kuran'da 7 gök kavramı hem atmosfer hem de evren için kullanılabiliyor veya gök kavramı.

Gökler derken yine uzaydan bahsediliyordur muhtemelen, atmosfer için kullanıldığını tam hatırlamıyorum.

35,41:

Gökleri ve yeri koyduğu yasalarla yok olmaktan koruyan Allah'tır. Ant olsun ki eğer onlar yok olurlarsa, o ikisini O'ndan başka tutacak yoktur. Kuşkusuz O, Çok Şefkatli'dir. Çok Bağışlayıcı'dır.

Burada gökler ve yerin tutulduğu yazıyor, gökler derken atmosfer de olabilir evren de.

Bir yerde dikkatsizlik yapmadıysam

Ayetlere bakınca olabilir.

Kaynaklar

 1. Allah. Kuran. (13 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 13 Temmuz 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et