Sorulara Dön
0
Akademi & Üniversite

Biyoloji alanında yurtdışında çalışmak için Türkiye'de okunabilecek üniversiteler nelerdir?

Biyomühendislik, Mbg, Biyoteknoloji gibi bölümlerden tercih yapmayı düşünüyorum. Şimdilik tahminime göre Marmara Üni, YTÜ gibi üniler tutar gibi. Sizce nerede en donanımlı şekilde mezun olabilirim? Hedefim yurtdışında yaşam kurmak bu yüzden ingilizce eğitimi önemsiyorum.

2
1,065 görüntülenme
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Yazıcaklarım sadece biyoloji değil tüm alanlar için geçerlidir.

Şimdi yurtdışına nasıl gideceğine bağlı ücret ödeyip gitmek istersen herhangi üniversite farklılığı yok yeter ki paran olsun ama yok ben burslu yada masrafların karşı taraf tarafından ödenmesini istiyorsan iyi bir üniversitede olman lazım örneğin -Boğaziçi -Bilkent -Koç - Odtü -Hacettepe -İtü bu gibi üniversiteler yurtdışında biliniyor özellikle boğaziçi odtu ve bilkent üniversitesinden çok sayıda öğrenci her sene yurtdışına öğrenci göndermekte. Kısaca hangi bölümden olursan ol bu üniversitelerden rahat bir şekilde yurtdışına gidebilirsin tabi bazı sınav ve istekeleride unutmamak lazım

975 görüntülenme
4
Paylaş
4

Bilim kariyeri yapmakta yurtdışı amaç değil, araçtır. Eğer hedefin sorunda belirttiğin gibi sadece yurtdışında yaşamaksa buna ulaşman için üniversite okumana bile gerek yok. Eğer amacın bilimse de yurtdışı bir araçtır, seçenektir. Dolayısıyla denebilir ki " Yurtdışında yaşamak için üniversite okunmaz, bilim yapılmaz! ".

Ülkemizdeki hemen hemen bütün üniversiteler özellikle Avrupa ülkeleri, Kanada ama özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde tanınmayan statüdedir (Acı ama gerçek). Ülkemizdeki devlet veya özel her üniversitenin, yurtdışına masraflarını karşılayarak gönderdikleri öğrenci sayısı son derece azdır ve genel olarak okulda derece yapmış, projelere, yarışmalara katılmış öğrenciler için uygulanır. Eğer öğrencinin maddi durumu bu eğitimi karşılamaya yetiyorsa zaten Türkiyede eğitim almadan yurtdışında lisans eğitimine başlayabilir. Akademik hayat içinse yukarıdaki cevapta belirtildiği gibi üniversite şartı yoktur. Aynı zamanda belirtmekte yarar var ki özel üniversitelerden yurtdışına gönderilen öğrenci sayısı devlet üniversitelerine oranla çok daha fazladır (Sebebi özel üniversitelerin bağlı olduğu özel kuruluşlar artı olarak yukarıda bahsettiğimiz türdeki öğrencilere sponsor da olabilmektedir.)

Sorunda belirttiğin üniversiteler hakkında bilgim olmadığından o kısmı cevaplamamam doğru olacaktır. Sonuç olarak yurtdışında hayat kurmak için üniversitede eğitim almak ve bilimsel kariyer bir araç değildir, olmamalıdır da. Amaç, gerekli eğitimi alarak , bilim üzerine ihtisas tamamlamaktır. Yurtdışı, üniversite eğitimi için bir seçenektir. Aynı zamanda da ben dahil yorum yapan kişilerin seni tanımadan en donanımlı şekilde nasıl mezun olunacağı yorumunu yapmamız mümkün gözükmemektedir.

891 görüntülenme
3
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et