Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver

Bitkiler neden doğal seçilimde elenmedi onları bitki olmaya iten şey ne?

Bitkiler doğal seçilimin hangi amacına göre oluştu bitkiler hangi özelliği ile seçilimde ön plana çıktı ve hayatta kaldı veya hangi özelliği ile seçilip varlığını korudu hücreleri bitki olmaya iten neydi

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (3)
Paylaş
1 Cevap

Bitkilerin yok oluşu varsayımsal olarak karadaki tüm yaşamın yok oluşu demektir. Çünkü besin piramidi içerisinde kendi besinini (sudaki planktonlar dışında) üreten başka bir grup yok bugün hareket edebiliyorsanız.Düşünebiliyorsanız bu sadece doğrudan veya bitkiyi tüketen bir canlıdan size aktarılan bir enerjiden gerçekleşecektir.Yani Dünyadaki canlılığın çok büyük bir kısmı yaşamak için bitkilere muhtaç ve aynı zamanda bitkiler stres koşullarında kendi antioksidanlarını üretebilme yeteneğine sahipler.Hayvanlar için bu geçerli değildir.Yeşil bitkilerin toplam kütlesindeki azalış besin piramidinin toplamında kütlesel azalış göstereceği için hemen hemen tüm canlılar fotosentez yapan bitkilere mahkum. Bunun dışında milyarlarca yıl önce su içerisinde oluşan rekabet ilkin bitkilerin karaya çıkışına etkiler gösterdi.Başka canlılarla rekabet etmeden bitkiler milyonlarca yıl karalarda hüküm sürdü.Lignin oluşumu gibi detaylarla bitkiler arası rekabetten ilk ağaçlar ve ormanlar oluştu. Bitkiler onları tüketen hayvanlara lezzetli meyvelerini sunarak tohumlarını daha uzaklara atabilmek için çeşitli yollar bulmuştur.Böcekleri kendilerine çekerek tozlaşmada işleri kolaylaştırmışlardır. Hem tüm felaket senaryolarında büyük çöküşlerde hayatta kalabilecek bitkiler yada felaket sonrası çimlenebilecek tohumlar mutlaka olacaktır. Bu aşırı koşullara dayanım ve kendi ihtiyaçlarını kendi karşılama doğal seçilimde onları öne çıkarmaz mı?

Teşekkür (5)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes, kendisinin sınırlarını Evren'in sınırları zanneder.”
Arthur Schopenhauer
Geri Bildirim Gönder