Sorulara Dön
2
Tarih & Coğrafya

Birbirine uzak ülkelerde neden benzer mitolojiler olur?

Mesela bir Sümer ve bir Aztek mitolojisinin birbirine benzer öğeler bulundurulmasının sebebi ne?

1
551 görüntülenme
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Dinlerin doğuşunda insanın güçsüz bir varlık oluşu yatar.Doğa tarafından sürekli örselenen insan,kendinden daha üstün bir varlık oluşturup,ona tapınma ihtiyacı hisseder.İlk dinler böyle doğmuştur,mağaralardaki insanların anlam arayışı ve imdadına yetişen tanrılar,bu dinlerin temellerini atmışlardır.İnsanlar,kaplanın yiğeceği olmamak,besin bulabilmek için yarattığı tanrılara başvurmuşlardır.Dinler ekonomi ve coğrafyadan çok net bir şekilde beslenir.

Tarım Devrimi ile yerleşik hayata geçmiş olan atalarımız da tanrılara tapındı.İlk olarak animizme(Doğanın bir bütün olarak ve her varlığın teker teker maddi varlığının ötesinde bir de ruha sahip olduğunu kabul eden görüş[1]) sonrasında Politeizmdeki tanrılara ve son olarak da Monoteistik tanrılara.Bunların hepsi de insanların isteklerini karşılamak için ortaya çıktı.

Bu bilgiler ışığında soruya vereceğim cevap şudur:

Benzer coğrafyalar benzer ekonomik faaliyetleri,benzer ekonomik faaliyetler benzer ihtiyaçları,benzer ihtiyaçlar benzer istekleri.benzer istekler ise benzer tanrıları doğurur.Ne kadar uzakta olursanız olun,istekleriniz benzer ise tanrılarınızın da birbirine benzemesi beklenebilen bir durum olacaktır.

Örnek vermek gerekir ise

Antik Mısır Uygarlığında tarım birincil geçim kaynağı idi ve bu çiftçi toplumun büyük bi sıkıntısı vardı,Nil nehrinin taşması.Nehir taştığında ekinler bozuluyor,ülkeye kıtlık giriyordu.Bunun olmasını kendi çabaları ile engelleyemeyen insanlar, sorunarını çözmesi için kendilerinden üstün nehir tanrıları(Satet)na başvururdu.[2]

Bu bilgiyi de cebimize koyup Yeni Dünyaya doğru bir yolculuğa çıkalım.

Antik İnka İmparatorluğunu da tarımla uğraşan bir topluluktu haliyle bu ekonomik uğraşın getirdiği ve kendilerinin çözemediği sorunları çözmek için onlar da tanrılarına başvurdular.Ekinlerin heba olmaması, bolluk ve bereket gibi konular için Toprak Analarına (Pacha mama) dua edip Güneşin zamanında doğması için Güneşe tapınaklar yaptılar.[3]

Ama bunlardan farklı tipteki coğrafyalarda yaşayan ve buna bağlı olarak ekonomik uğraşları da istekleri de farklı olan Türkler farklı tanrılardan farklı dileklerde bulundular.

Yerleşik bir yapıda olmayan türkler için tarımın çok bir değeri yoktu,onlar daha çok avcılıkla uğraşıyorlar,hayvan otlatıyorlardı.Buna bağlı olarak,Toprak tanrısı veya Ekin tanrısına değil,Onlara bozkırlarda yol gösteren ulu bozkurtlara,tarımla pek ilgilenmeyen göktanrılara sahiptiler.[4]

Umarım argümanlarım yeterli ve açıklayıcı olmuştur.

Ek olarak konu ile alakalı güzel bir röportaj bırakayım : www.youtube.com/watch?v=Ers8l8JYIWA

660 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et