Sorulara Dön
2
Psikoloji & Psikiyatri

Biraz İlginç Gelebilir Ama Çok Merak Ediyorum.Bir Film Veya Dizi İzlerken Yaşanan Olayların Sahte Olduğunu Bildiğimiz Halde Nasıl Bu Kadar Kendimizi Kaptırıyoruz,İnanıyoruz ?

Merak Ettiğim Şey Gerçeklik Algımız Nasıl Bu Kadar Değişiyor ?

2
157 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İnsan beyni sürekli simülasyon üretir. Gerçek olmayan gerçeklikler yaratır ve biz böylece hayatımızı devam ettirebiliriz.

Mesela normalde diğer canlılar gibi bir canlı olmamıza rağmen, yani yaşam süremiz belli olmasına rağmen, gelecek ile ilgili hayaller kurarız. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşarız. Maddi konular normalde gerçek dünya problemi olmamasına rağmen bizi kaygılandırır. Sürekli çalışma ve işe gitme ihtiyacı hissederiz. Okullara gideriz, evleniriz vs vs. Çoğu zaman bizden öncekilerin yaptığı şeyleri yaparız.

Oysa bunların çoğusu gerçek değildir ve toplumun bir arada yaşaması için insan beyni tarafından uydurulmuş simülasyonlardır. Gerçekte herkes komünist bir sistem gibi herkesin faydasına çalışıp hatta hiç para bile kullanmayarak yaşayabilir veya göçebeler gibi hiç paraya ihtiyacı olmadan ve diğer hiçbir şeye ihtiyacı olmadan da insan yaşayabilir.

Fakat insan beyni sürekli hayal kurar ve bunu canlıya baskılar. Uyusanız bile rüya görürsünüz ve beyin hiç boş durmaz. Gözde kör nokta olmasına rağmen oralara bile görüntü uydurarak sizin eksiksiz görmenizi sağlar. Çok anlamsız olmasına ve size çok zararı olabilecek bir kişiye aşık olursunuz mesela. Bunların hepsi akıllı canlıların simülasyon ve gerçek dışı deneyimleri hayatta kalma becerilerini güçlendirmek için beynin uydurduğu şeylerdir.

Film, müzik veya herhangi bir sanatsal faaliyet de insan hayal gücünü çalıştırır ve sizi içerisine çeker. Zaten gerçek olmayan bir simülasyonda başka bir alt simülasyon insan zihninin çok kolay uyum sağlayabileceği bir yapıdır. Bir odadan diğerine geçerken bile o odadaki düşüncelerinizi unutabilirsiniz. Beyin için simülasyonlar arasında fark yoktur. İrade gerçeklik düzleminde kalmaya çalışır fakat bıraktığınız anda farklı hayallerin içinde bulursunuz kendiniz.

Hatta bu yazıyı okurken bile zihninizde başka bir simülasyon canlanır ve siz o konuya odaklanırsınız. Ta ki başka birisi size seslenene veya sıkılana kadar.

Kısacası Oyunlar, Filmler, Müzik, Tüm sanatsal faaliyetler, Tiyatro, Eğlence gibi tüm konular ve hatta gerçek hayat problemleri bile hayal gücünün ürünüdür. Beynin neye ihtiyacı varsa onu üretir. Bu onun hayatta kalmasını sağlar.

Bu konuyu daha iyi kavrayabilmek için Jean Baudrillard tarafından kaleme alınan Simülakrlar ve Simülasyon isimli kitabı okumanızı tavsiye derim.

119 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Simülakrlar Ve Simülasyon. (21 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 21 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Filmdeki karakterleri benimsemen ve onlarla empati yapman sonucu oluşan bir durum olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen kendini filmin içinde hissediyorsun ve olaylara müdahale etmek istiyorsun. Kafanda kurduğun olaylar zincirine uymayan bir senaryo ile karşılaştığında belki şaşırıyosun belki sinirleniyosun. Sana uymayan senaryo/olay dizi karşısında kendi kendine tepki gösteriyosun diyebilirim.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et