Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Bir yapay zeka robotu kendini geliştirebilir mi ve özgür bir şekilde düşünebilir mi?
1,269 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
5 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Muhammed Tunahan Öz
Muhammed Tunahan Öz Yazılımcı

Evet! Hatta Kesinlikle,

Yapay zeka kendi kendine gelişmesi hakkında bilgisayar dersleri bile var makine öğrenmesi, derin öğrenme vs. gibi. Yapay zekayı bir bebek gibi düşünün ilk önce anne babası ona ufak tefek bir kaç şey öğretir sonra bebek gelişir artık kendi kendine öğrenmeye başlar. Robot sophia da kendi kendine öğrenip cevap verebiliyor. Biz bunu tecrübelerle yapıyoruz onlar fonkisyon ve algoritmalarla. Özgür düşünce konusuna gelirsek robotların duyguları yoktur. Bu yüzden irade bir karar veremezler ama yola çıkabilirler. Biz özgürce düşünürken araya duygularımızı mutlaka katarız. Duygular olsa bile insanlardan daha kararlı olurlar. Aynı şekilde özgür düşünce konusunda belki bazı şeyleri robot kendi kendini geliştirerek öğrenirse belki birazda olsa özgür düşünceye sahip olabilir.

Saygılar

Muhammed Tunahan Öz - Ceo, Letter INC.

1,364 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Ahmet Şahin
Ahmet Şahin Makine Öğrenmesi ve Doğal Dil İşleme Uzmanı

Öncelikle robotikle yapay-zeka'nın hiç bir bağımlılığı yok. Tarımla ne kadar ilgiliyse robotikle de o kadar ilgili yapay zeka dediğimiz şey. Yapay-zeka'ya çok ilginç anlamlar atfediliyor, günümüzde yapay zeka yaklaşımlar genel anlamda veri setlerinden matematiksel, istatiksel ve davranışsal modellerden tahminleme yapıyor. Bunun ötesi yok henüz. Captcha testlerini geçemeyen algoritmaların şuan görünürde karar-destek sisteminin ötesine geçmesi için bir ışık görülmüyor. Dolayısıyla bilinç kavramı yapay-zeka'ya atfedilecek bir şey değil. İşlevi göz önünde alındığında, yapay zeka kavramı yerine, veri farkındalığı kavramı daha doğru gibi geliyor bana.

603 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Kısa Video
Kısa Video Risalei nur okurum

ne yazık ki en çok sömürülen konulardan biri yapay zeka konusu.

özellikle medya organları, film dünyası abartmayı sevdiğinden ve bilgisayar dahileri yaptıkları işlere kıymet vermeyi sevdiğinden yapay zekayı aşırı abartmışlardır.

en başta söyliyim. 25 yıldır bilgisayar kullanırım en ufak bir zeka pırıltısı görmedim. belki bütün yazılımcılar bilgisayarın aptal olduğunu söyler ki bende amatör yazılımcıyım.

Bu Reklamı Kapat

bu problem isimden kaynaklanıyor. bilgisayara yapay hafıza denmesi gerekirken yapay zeka demişler.

bilgisayar dediğimiz şey sadece suni hafızadan ibarettir. zeka ile hiç ilgisi yoktur. yazılımcı neyi programlamışsa onu yapar.

yapay zekanın bu kadar itibar görmesinin sebebi insanların bilgisayar konusunda çok cahil kalmasıdır.. lisedeki fizik öğretmenim bir robotun dünyayı yok edeceğini söylediğini izlemiş ve inanmıştı garibim. sanıyor ki o cümleyi kuran robotun kendisi. gerçek şu ki yazılımcı o robota hangi etkiler karşısında hangi tepkileri vereceğini programlamassa o robot robot gibi durur. o cümleyi robota söyleten yazılımcıdır. zeka ürünü değil hafıza ürünüdür.

Bu Reklamı Kapat

halen üreticiler satış ve reklam için aynı hileleri yapıyorlar. haber başşlıkları aynen şöyle: "yapay zeka oyun tasarladı." külliyen yalan. haberi duyunca sanıyoruz ki yapay zekanın canı sıkılmış bir oyun tasarliyim da oyniyim demiş. yahu böyle bir yapay zeka olsaydı insan bile yaratılırdı. bırakın oyun tasarlamayı yapay zeka bilmediği bir komutu üretsin beynimi denek olarak bağişlicam.

yapay zeka oyun yaptı kısmına gelirsek şöyleki: yazılımcı programa der, şu satranç taşlarının hareket kuralları şunlardır, satranç böyle böyle oynanır . taşların ve tahtanın resimleri şunlardır sen salaksın üretmezsin mecbbur ben veriyorum der. sonra derki taşların kurallarını rastgele değiştir, örneğin kaleyi çapraz ilerletebilirsin. tabi tüm bunları yapay zekanın anlayacağı kodlarla öğretmek lazım. yapay zeka insan dilini anlamaz.

bu örnekte dikkat etmeniz gereken kısım bilgisayarın yaptığı tek şey " rastgele" dir. size şunu söyliyim aslında rastgele bile bilgisayar yapamaz. rastgele nedir onu da yazılımcı öğretmiştir.

kısacası yapay zekanın zekayla alakası olmadığını görmek isteyen herhangi bir yazılım dili öğrensin. ondan sonra aptal zeka dersiniz. sayfalar dolusu kodların tek satırını bozun program çalışmaz, eğer zeki olsaydı bozuk satırı silerdi. ancak programcı bozuk satırları silsmesini öğretmesi gerekiyor.

sonuç olarak bilgisayarlar zeki değil, hiç bir şey üretmezler, kendi kendilerine öğrenemezler, hiç bir şey yapamazlar, sadece bozulurlar. kendilerini geliştiremezler, hareket edemezler, defterdeki yazı neyse yapay zeka dediğimz şey odur.

0
  • Raporla
Cevap
Yusuf Kozan
Yusuf Kozan Yazılımcı

Yapay zekâlar üretilirken yapay sinir ağı denen ve çalışması insan beynindeki nöronlara benzeyen bir sistem kuruluyor. Bu sinir ağı somut bir ağ değil. Yapay zekâyı kodlarken yapılan disk bölümlemesinden ibaret soyut bir ağ. Ancak çalışması insan beynine benziyor. Benzer olmalarından dolayı da insan beyninin yapabileceği her şeyi yapabilir.

Özgür irade konusuyla ilgili Evrim Ağacı' nın yazılarındaki ve videolarındaki "insan", "insan beyni", "beyin" gibi sözcüklerin yerine "yapay zekâ" sözcüğünü koyarak incelerseniz, oldukça iyi cevaplar alırsınız.

Bu konuyla ilgili size bir kitap önermek istiyorum: Cem Say, 50 Soruda Yapay Zekâ, Bilim ve Gelecek Kitaplığı, 2018

680 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot

Yapay zeka günümüzdeki versiyonlarıyla bile kendini geliştirebiliyor. Deneyim yoluyla öğrenme artık bilinen bir yapay zeka öğrenme biçimi. Sadece kendine yüklenenlerle sınırlı olmayıp, bir konuda uygulamayla öğrenme ve uzmanlaşma çabası söz konusu. Bu anlamda gelişim katlanarak ilerlediği için, yakın zamanlı bir gelişim öngörüsünde bulunmak bile pek mümkün olmamakta.

Özgür düşünceye gelirsek, insan ne kadar özgür düşünüyor ki, bunu makine açısından ele alalım. Özgür düşünmek nedir. Biraz sorgulayınca anlıyoruz ki, yine sadece bize yüklenen bilgi değer kıstas vs ile değil, öznel bakış açımızla ortaya koyduğumuz yeni fikir öneri öngörü vs lerden bahsediyoruz. Ve insan bu konuda oldukça fakir ve ihtiyaç sahibi.

İnsana ait duygular, çoğu zaman rasyonel düşünceye zarar vermekte. Zaten objektif olması imkansız olan insanın bir de taraflaşma eğilimi gözönüne alındığında, Einstein in kuantum fiziğine karşı olmasından, atom bombasını atarak kitleleri yok etmeyi bir gereklilik olarak düşünebilen bir DOĞAL ZEKA dan bahsediyoruz. Ve bu doğal zekanın yaptığı yapay zekadan da bu yüzden korkuyoruz. ACABA BİZE BENZER Mİ? Bizim gibi kendi gibi olmayanları yok edecek kadar kötü olur mu...

Bu Reklamı Kapat

Açıkçası yapay zekanın gelişim evriminde karşılaşacağı ilk büyük soru, insan dünya habitatı için en zararlı tür ise, yok edilmesi bütün için daha doğru önermesine göre yok edilmesi gerekir mi?

564 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et