Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Bir toplumda sanat ve estetik anlayışını besleyen unsurlar nelerdir ?
749 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Anlam, anlamın sanat eseri olarak ele alınabilmesi, kültürel gelişimin bir ürünü. Survive modda yaşayan bireyler, henüz yaşamda kalmak için gerekli temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılama seviyesinde, kavramsal, varoluşsal, sofistike ihtiyaçlar edinemezler. En başta ileri düzey düşünce ürünlerini amaç edinmek için, yaşamda kalma ile ilgili ihtiyaçlar giderilmiş, bireyin kabul görme, sevme sevilme gibi sonraki ihtiyaçları da giderilmiş olmalı. Elbette bu ihtiyaçlar giderilmeden de travmatik geçmişi olan ya da mağaraya el izi bırakan insanların olduğunu da biliyoruz. Ancak, genel itibarı ile yetişkin kişinin birey olma, düşünce üretme, sorgulama, anlam ile uğraşma gibi üst düzey kognitif yetilerine odaklanması üzerine ele alıyoruz bu ihtiyaçlar hiyerarşisini.

Toplumsal olarak da bu ihtiyaçlar zemini, düşünceyi üretmede minimum seviyede gereklidir. Eğer popülasyonun çoğunluğu yaşamda kalmak için, günlerinin büyük bölümünü çalışarak geçirmek zorunda kalıyorsa ve elde ettiği gelir, tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor ise, bu kitle henüz temel ihtiyaçlarını karşılama güdüsünde yaşarlar. Yaşamda kalma güdüsüne sahip bireyler, ihtiyaçlarına odaklandıkları, korku odaklı yaşadıkları için kültürel ve sanatsal ihtiyaçlar edinemez. Zihinsel gelişim, bilinç gelişimi gibi üst düzey sofistike ihtiyaçlarının farkına varamazlar. Her ne kadar böyle kitleler yönetimlerin işini kolaylaştırıyor gibi görünse de, yönetilebilen kitlelerin bu survive modda kalmaları, toplumsal olarak gerilimi artıran bir faktördür.

Nitelikli eğitim, birey olmada en önemli zemin görevini görü. Birey olamayan popülasyon bireyleri, neden düşünmesi, üretmesi, farkındalık sahibi olması gerektiğini bilemez. Kişisel gelişimini basic düzeyde tamamlamış, kendini keşfetmeye çalışmış, yaşamla bağ kurma çabasına girmiş bireyler, sosyal bağ kurma ve kültürel gelişim, sanatsal estetik zevkler gibi beğeni düzeylerinin farkına vararak araştırmaya başlarlar. Yine istatistik - genel ifadeler tabii ki bunlar.

Bu Reklamı Kapat

Bireyde temel yaşamsal - psikolojik ihtiyaçlar ve toplumda eğitim - adalet - güven temelli bir sistem ihtiyacı giderilebilirse, sanat bir ihtiyaç haline gelebilir. Kendi gelişimi için çaba harcamış birey, düşünceleri nedeniyle içinde bulunduğu toplumda güvende hissedemiyor ise (düşüncelerinden dolayı yargılanıyor, suçlanıyor, tehdit hissine kapılıyorsa), kişi toplum içinde hissettiği gibi varolamıyor, toplumun olmasını istediği hale gelmek zorunda hissediyorsa, kitlesel düzeyde sosyo kültürel gelişim, bireyi sınırlar. Kümülatif etki olarak da bütün toplumun gelişimi olumsuz etkilenir.

Nasıl varoluşu anlamaya çalışmak, ona anlam yükleyebilmek için belli bir seviyede bilimsel bilgiye ihtiyacımız varsa, sanatsal - estetik gibi ileri düzey ihtiyaçlarımızın farkına varabilmek, onları geliştirebilecek noktaya gelebilmek ve toplumsal düzeyde de kültürel sanatsal üretimde bulunabilmek için, anlam ile iştigal edecek bilgi - eğitim - bilinç gelişimine ihtiyacımız var.

Ütopik gelebilir, ancak hipodromlarda aslanlarla savaşan gladyatörleri izlerken eğlenen yapıdan, açık oturum izleyebilecek seviyeye gelebildiysek, bir gün düşünürlerin, gerçek sanatçıların, bilim insanlarının el üstünde tutulduğu, yaşamı biyolojik gereklilikler zemininde yeniden tasarlayarak, kültür - sanatın ihtiyaç haline getirilebildiği sosyal bir yapı kurulabilir. Bunu bizim görüp görmememiz önemli değil, bunun için ne yaptığımız temeldir.

623 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et