Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
10

Bir şeye odaklanınca diğer şeyler neden bulanıklaşır?

Örneğin bir resime bakarken, resime odaklanınca etraf bulanıklaşır ve sadece resim net gözükür. Bazen de her şeyi bulanık görürüz. Bunun sebebi nedir? İnsanların göz evrimi ile alakası nedir?
4,079 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bayram Çalışkan
Tıp Öğrencisi

Optik ve lens konusu biraz geniş bir konu burada sadece belli bir kısmını ele alıp anlatmaya çalışacağım. Kısaca soruna cevap vermek gerekirse 3 faktör etki ediyor ; gözümüzdeki lensin odak noktası, bu odak noktasından gelen ışığın retinadaki dağılımı ve retinadaki duyu reseptörleri sayısı.

Bu resimde gördüğün üzere bir uğurböceği gözdeki kornea ve mercekten(lens) geçerek retinada ters bir şekilde görüntüsü oluşuyor. Gözün temel mantığı bu şekilde çalışır. Işık cisimden yansır, paralel gelen ışıklar bütünü korneadan geçerek bir miktar kırılır daha sonra gözün merceğine gelir burada daha da kırılarak odak noktasında bu ışık demeti toplanır. Odak noktasından sonra da retinada görüntüsü yansır.

Işık demetini daha iyi anlatmak için farklı bir resimden inceleyelim bu arada gözümüzdeki mercek ince kenarlı mercektir ki bu mercekler ışığı bir yerde toplamaya çalışır :

Tüm Reklamları Kapat

Yukarıdaki resimde gördüğün gibi cisimden gelen paralel ışık hüzmesi korneadan sonra mercekte kırılarak(odakta toplanarak) birleşir ve buradan tekrardan ayrılarak retina üzerine ters bir görüntü oluşturur.

Gözümüzdeki mercek sabit bir şekilde durmaz, kaslarla tutulur. Bu kaslar kasılıp gevşeyerek uzaktaki ve yakındaki cisimlere odaklanmamızı sağlar:

Yukarıdaki resimde anlatılan gibi gözümüz uzaktaki nesnelere odaklanırken kaslar gevşer merceğin odak noktası uzaklaşır. Yakındaki cisimde ise kaslar kasılır ve mercek daha küreselleşir bu da odak noktasını yakınlaştırır ve yakındaki cisimlere odaklanmamızı sağlar. Tabii ki bunun bir sınırı var o yüzden gözümüzün çok yakınında olan nesnelere odaklanamayız ( telefonlardaki 30 50 cm muhabbeti gibi).

Şimdi sorumuza cevap vermeden önce katarakt bir hasta neden bulanık görür ona bakalım ;

Tüm Reklamları Kapat

Aynı yönden aynı miktarda ışık hüzmesi geliyor ama katarakt insanlarda merceğin kırıcılığı azaldığından tüm ışığı retinaya yayıyor. Bundan bir önceki resimde alt tarafta okun görüntüsüne bakın bu gibi bir görüntü oluşuyor bu da bulanıklaşmaya, cismin anlamsızlaşmasına yol açıyor. Mesela miyop insanlarda uzaktan gelen ışıkları normalde toplaması gerek odak noktasından yakında topluyor bu da görüntünün yine retinaya yayılmasına ve bulanıklaşmaya yol açıyor.

Biz bir resme odaklandığımızda merceklerimiz o resimden gelen ışık hüzmesini tamamen alır ve odak noktasında toplayıp keskin bir görüntü oluşturur. Resmin etrafındaki cisimleride aslında görüyoruz ama bulanık, keskin değil çünkü gelen ışınlar kısmen geliyor ve gelse bile direkt lense gelmiyor ışınlar, lensi çaprazlamasına geliyor bu da normal gelen ışına göre daha az kırıcılık(toplayıcılık) yaratıyor ve buna bağlı olarak retinada yayılmış bir görüntü oluyor ve bulanık görüyoruz.

Burada sadece fiziksel olarak anlattım bunun yanı sıra sinir sistemimizde odaklanmamızı sağlayan lateral inhibisyon olayı da var. Odaklandığımız nesne harici bölgeden gelen sinirleri GABA ile inhibe ederek etrafımızı bulanıklaştırıyor duyu gelse bile.

A. Bakshi, et al. A Neural Model Of Attention And Feedback For Computing Perceived Brightness In Vision. (01 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 01 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı doi: 10.1016/B978-0-12-811318-9.00026-0. | Arşiv Bağlantısı

653 görüntülenme

Kaynaklar

 1. S. Meucci. Why Do We See A Blurry Image Near The Sides Of Our Eyes While Staring Ahead, Where A Camera Photo Provides Equal Clarity On Every Side/Corner?. (20 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 20 Kasım 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. A. Bakshi. (2021). A Neural Model Of Attention And Feedback For Computing Perceived Brightness In Vision. ScienceDirect. doi: 10.1016/B978-0-12-811318-9.00026-0. | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close