Puan Ver
5
Puan Ver

Bir rübik küpü rastgele hamlelerle çözme olasılığımız var mıdır? Varsa yüzde kaçtır?

3
3 Cevap

"Bir maymun daktilo ile sonsuza kadar tuşlara basarak yazabilseydi, ortaya çıkan metnin bir yerlerinde Shakespeare'in en güzel eserlerini bulabilirdik" şeklinde bir kuram var. Kaynak'ta ilgili yazıyı bulabilirsiniz.

3

Kaynaklar

  1. Matematiksel web sitesi Rastlantılar ve sonsuz maymun teoremi

Bu tıpkı pi sayısının sonu olmadığı için doğum tarihin de dahil sonsuz kombinasyon içermesi gibi.Elbette böyle bir olasılık var ama tercih edebileceğin sonsuz döndürme haraketi var o yüzden olasılığı hesaplanabilir mi bilmiyorum.

0

soruna cevap vermem ama her rubik küp 20 yada daha az hareketle çözülebiliyormuş.


0

Kaynaklar

  1. cube20
  2. küp türkçe kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim teorisinin gerçeklerle yeterince desteklenmediğini düşüncesizce savunanlar, kendi teorilerinin hiçbir gerçekle desteklenmediğini unutmuş görünüyorlar.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder