Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
6
Puan Ver

Bir rübik küpü rastgele hamlelerle çözme olasılığımız var mıdır? Varsa yüzde kaçtır?

4
688 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

"Bir maymun daktilo ile sonsuza kadar tuşlara basarak yazabilseydi, ortaya çıkan metnin bir yerlerinde Shakespeare'in en güzel eserlerini bulabilirdik" şeklinde bir kuram var. Kaynak'ta ilgili yazıyı bulabilirsiniz.

524 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
6

Kaynaklar

  1. Matematiksel web sitesi Rastlantılar ve sonsuz maymun teoremi

Nereden baktığınıza göre değişmekle birlikte 3x3 lük standart bir rubik küp için, rasgele karıştırılmış bir küple başladığınızı varsayarsak, 43,252,003,274,489,856,000 olası konumların tümü eşit olasılıklara sahiptir.

Bir dizi rasgele hamleden sonra çözülmüş bir pozisyonla sona erme olasılığını kastediyorsanız, bu olasılık 43,252,003,274,489,856,000'de 1'dir.

Bu, kaç tane hareket yaptığınız ve hangi hareket sayma ölçümlerini kullandığınıza bakılmaksızın aynıdır. Bunun nedeni, eğer rasgele karıştırılmış bir küpünüz varsa ve rasgele bir hamle yaparsanız, tüm olası pozisyonların hala eşit olasılıkları olmasından kaynaklanır.

Saniyede 1 hamle yaptığınızı kabul edersek bu 1.371 × 1012 yıl eder.

WCA [World Cubing Association] standartlarına göre 25 hamle tamamen karıştırılmış bir rubik küpü için yeterlidir. Bu durumda 625 farklı hareket kombinasyonu yapar ki ömrünüz yetmeyeceği için bu olasılığa gerçekçi bir cevap olarak sıfır diyebiliriz.

489 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Bu tıpkı pi sayısının sonu olmadığı için doğum tarihin de dahil sonsuz kombinasyon içermesi gibi.Elbette böyle bir olasılık var ama tercih edebileceğin sonsuz döndürme haraketi var o yüzden olasılığı hesaplanabilir mi bilmiyorum.

301 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

soruna cevap vermem ama her rubik küp 20 yada daha az hareketle çözülebiliyormuş.


252 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. cube20
  2. küp türkçe kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, en üst düzey sağduyudur. Sağlam bir gözleme dayanır ve mantıksal safsatalara karşı acımasızdır.”
Thomas Huxley