Puan Ver
5
Puan Ver

Bir rübik küpü rastgele hamlelerle çözme olasılığımız var mıdır? Varsa yüzde kaçtır?

4
Teşekkür
Hatırla
Takip
4 Cevap

"Bir maymun daktilo ile sonsuza kadar tuşlara basarak yazabilseydi, ortaya çıkan metnin bir yerlerinde Shakespeare'in en güzel eserlerini bulabilirdik" şeklinde bir kuram var. Kaynak'ta ilgili yazıyı bulabilirsiniz.

Teşekkür
3

Kaynaklar

  1. Matematiksel web sitesi Rastlantılar ve sonsuz maymun teoremi

Nereden baktığınıza göre değişmekle birlikte 3x3 lük standart bir rubik küp için, rasgele karıştırılmış bir küple başladığınızı varsayarsak, 43,252,003,274,489,856,000 olası konumların tümü eşit olasılıklara sahiptir.

Bir dizi rasgele hamleden sonra çözülmüş bir pozisyonla sona erme olasılığını kastediyorsanız, bu olasılık 43,252,003,274,489,856,000'de 1'dir.

Bu, kaç tane hareket yaptığınız ve hangi hareket sayma ölçümlerini kullandığınıza bakılmaksızın aynıdır. Bunun nedeni, eğer rasgele karıştırılmış bir küpünüz varsa ve rasgele bir hamle yaparsanız, tüm olası pozisyonların hala eşit olasılıkları olmasından kaynaklanır.

Saniyede 1 hamle yaptığınızı kabul edersek bu 1.371 × 1012 yıl eder.

WCA [World Cubing Association] standartlarına göre 25 hamle tamamen karıştırılmış bir rubik küpü için yeterlidir. Bu durumda 625 farklı hareket kombinasyonu yapar ki ömrünüz yetmeyeceği için bu olasılığa gerçekçi bir cevap olarak sıfır diyebiliriz.

Teşekkür
1

Bu tıpkı pi sayısının sonu olmadığı için doğum tarihin de dahil sonsuz kombinasyon içermesi gibi.Elbette böyle bir olasılık var ama tercih edebileceğin sonsuz döndürme haraketi var o yüzden olasılığı hesaplanabilir mi bilmiyorum.

Teşekkür
0

soruna cevap vermem ama her rubik küp 20 yada daha az hareketle çözülebiliyormuş.


Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. cube20
  2. küp türkçe kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gizleyecek hiçbir şeyiniz olmadığı için kişisel gizlilik haklarının ihlaline karşı çıkmamak, söyleyecek hiçbir şeyiniz olmadığı için ifade özgürlüğü haklarının ihlaline karşı çıkmamak gibidir.”
Edward Snowden
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder