Sorulara Dön
1
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Bir günde en fazla kaç litre su içilebilir?

Sağlıklı bireylerin günde ortalama 2,5 -3 litre su içmeleri tavsiye edilirken bu oran 7-8 litre olursa insan sağlığı hangi derecede etkilenebilir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar, Öncelikle ehemmiyetle belirtmek isterim ki paylaşacaklarım bilimsel bilgiler değil kendi deneyimlerimdir! Ben suyu ; lezzetli bulduğum, ağzımın boş durmama isteği ve de biraz bağlılığımdan olsa gerek pek içerim. İnanmayabilirsiniz ancak günlük en az 6-6,5 genelde ise 8-10 litre ve bazen 12 litreye kadar içmekteyim. Bu soruyu bende merak ediyordum ve deneyimlerimi gözlemleyerek şu sonuçlara vardım : İlk olarak eğer bünyenizin ihtiyacı yoksa içmeyiniz! Çünkü fazlalığı vücut atmakta zorluk çekiyor ve tuvalete girdiğiniz vakit -içtikleriniz bir kuyruktaymış gibi- sırasıyla vücut tarafından atılıyorlar ki bu da epey zaman alıyor ve idrar yollarında canınız acıyabiliyor (1 saat önce içtiğinizi atarken 40dk önce içtiğiniz süzülüyor ve o atılınca 30 dk önce içtiğiniz, peşpeşe atılıyorlar). Fakat şöyle bir esneme payı da var, vücudunuzun günlük su talebine göre de değişebiliyor; mesela spora gittiğiniz gün çok içilen su kolaylıkla vücuttan atılırken evde oturarak geçirdiğiniz bir gün bahsetmiş olduğum sıkıntılar çıkarabiliyor. Ve bazen de idrar rengi hiç değişmiyor yani anlayacağınız su boşa gitmiş oluyor, bu ne olumlu uç nokta ne de olumsuz uç nokta; kabaca müsriflik. Dediklerimi kısaca özetlemem gerekirse; olumlu-olumsuz taraflarını gündelik ihtiyacınız belirlemekte, aynı şekilde çekeceğiniz sıkıntı veya kolaylıkları da! Birde sıkıntı çektiğimiz vakit böbreğe olan zarardan kısaca bahsetmek isterim son olarak; vücut bu aşırı miktardaki suyu süzme işleminde durmadan çalışıyor -gereksiz enerji de harcıyor doğal olarak- , bu çalışma sonucu tabi sürekli bir çıkarma isteği doğuyor. Burada da karın ve kasık bölgesi kaslarımız çok sıkılmaya maruz kalıyor bu da ayrı bir enerji ! Karın ve kasık kasları aslında böbreği çalıştırmak,süzme işlemini gerçekleştirmek için kasılıyor; bu durumda olağan bir halde de böbreklerimizi zorluyoruz. Bunlar benim bilimsel bilgilerim değildir, deneyimlerimdir. Deneyimlerimi size bu konuda bir fayda sağlaması açısından paylaşmaktayım ve kusura bakmayın kaynaklarım yoktur. Neşeyle,bilimle ve merakla kalın...

162 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın