Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bekir Kadak
Bekir Kadak
2,302 UP
Üye
1

Bir elektron nasıl bir maddeden oluşur, bütün elektronlar aynı mıdır?

2,315 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Araştırmacı

Sorunuzda bir kavram karmaşası ya da yanlış anlaşılma söz konusu. Bunu açıklayabilirsek sorunuzun cevabı zaten kendiliğinden ortaya çıkacak.

"Madde" dediğimiz yapı, tanımı gereği bazı nitelikler barındırır. Bunlar kütle, hacim, elektik yükü, atom dizilimi, bulunduğu hal'e göre (katı-sıvı-gaz halleri) erime ya da kaynama noktası gibi niteliklerdir. Bu tanıma göre şunu vurgulamak gerekir: Her madde bu nitelikleri barındırır ve her maddenin sahip olduğu nitelikler farklıdır. Zaten bu nitelikleri ile maddeleri birbirinden ayırır ve isimlendiririz.

Tüm Reklamları Kapat

Peki bu nitelikleri belirleyen ve maddeleri birbirinden ayıran vasıflar nelerdir? Örneğin kütle ya da özgül ağırlık hatta direk dünyamızın üzerinde bulunan maddelere uyguladığı kütleçekiminin belirlediği, günlük hayatımızdaki adı ile ağırlık. Bunu belirleyen şey, maddeyi meydana getiren atomların birim hacimdeki sayısı ve o maddeyi meydana getiren atomların ağırlığıdır. Peki o maddenin atomunun ağırlığını belirleyen şey nedir? O atomun çekirdeğindeki proton ve nötronların miktarıdır. Bir atomun çekirdeğinde ne kadar çok proton ve nötron var ise o atom o kadar ağırdır. Ve maddenin birim hacminde ne kadar çok atom var ise o madde o kadar yoğun ve ağır olur. Sözgelimi demir, hidrojenden çok daha ağırdır. Çünkü birim hacimde bulunan atom miktarı çok daha fazladır ve bu demirin çekirdeğindeki proton sayısı (26) da hidrojenden (1) fazladır.

Buraya kadar bahsettiklerimiz maddeleri meydana getiren ve birbirinden ayıran niteliklerden biri olan ağırlığı ortaya çıkaran bir kıstas. İşte konu elektrona gelince, bu bahsettiklerimizi onun için tekrarlamak olanaksız oluyor çünkü elektron, bir "temel parçacık". Temel parçacık ise tanımı gereği, içinde ya da alt birimi olarak hiç bir yapı barındırmayan parça demek. Yani elektronu meydana getiren, ona çeşitli nitelikler kazandıracak bir birleşimden, alt yapıdan söz etmek olanaksız. Elektronun içinde (en azından bugünkü bilgi düzeyimiz ile elde ettiğimiz verilere göre) hiç bir şey yok. Elektrona has vasıflar, özellikler de yok. Bu nedenle şu yargıya varabiliyoruz: Elektron, bir madde değil. Onu elimize alamıyoruz, cebimize koyup gidemiyoruz, onu ışığa tutup ışığı geçirip geçirmediğine bakamıyoruz, ıslatıp suyu tutup tutmadığına bakamıyoruz, ona elektriğe ya da ısıya maruz bırakıp iletken ya da yalıtkan olup olmadığına bakamıyoruz. Çünkü bu bahsettiğim basit sınamaların her biri, belirli iç yapıların ve maddeyi ortaya çıkaran temel parçacıkların (elektron gibi) varlığı ya da miktarı-dizilimi gibi nitelikler ile ortaya çıkan vasıflar. Elektron ve diğer temel parçacıklar (leptonlar, quarklar gibi) kendilerine ait vasıflara sahip değiller. Bu nedenle de kendi aralarında da hiç bir farklılık sunmuyorlar. Yani demirin içindeki elektronla, hidrojenin ya da oksijenin ya da başka bir elementin içindeki elektron tamamen aynı. Diğer temel parçacılar gibi.

Özetle; sorunuzdaki "elektron nasıl bir maddeden oluşur" ifadesi, kendi içinde bir yanlış anlaşılma ve kavram karmaşası barındırmakta olduğu için direk cevaplanabilir nitelikte değil. Çünkü elektron bir madde değil ve onu oluşturan başka yapı ve parçalar da söz konusu değil.

639 görüntülenme

Kaynaklar

 1. S. Eidelman, Joseph F. Alward. Temel Parçacıkların Listesi. (22 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 22 Ekim 2020. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Karanlıkta Kitap Okumak Gözleri Bozar mı?
Karanlıkta Kitap Okumak Gözleri Bozar mı?
İnci Nasıl Oluşur?
İnci Nasıl Oluşur?
Telefon Bataryanızı Delerseniz Ne Olur?
Telefon Bataryanızı Delerseniz Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close