Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Bir bitkinin veya mantarın zehirli olduğunu nasıl anlarım?

1
Anonim 1
430 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle mantarlara bakalım;

Her mantar uzmanı şöyle der: "Zehirli olup olmadığını kesin olarak bilmediğiniz hiçbir mantarı yemeyin." Mantarın türünü tespit etmek kolay değildir çünkü dünya üzerinde yaklaşık 14.000 farklı mantar türü vardır.

Doğada gördüğünüz herhangi bir mantar türünü yiyebilmek için bir mantar rehberine ihtiyacınız vardır. Aarhus Üniversitesi ve Kopenhag Üniversitesi'nden (Danimarka) araştırmacılar tarafından yayınlanan mantar kılavuzlarından biri çevrimiçi olarak mevcuttur; MycoKey (kaynaklarda bağlantıyı bulabilirsiniz)

Bir mantarın yenilebilir olmasını tanımlamak için bir dizi faktör kullanılır: Sadece görünüşü değil aynı zamanda yetiştiği yer, mevsimi ve büyüme koşulları gibi. Yenilebilir olup olmadığına dair bazı genel özellikler sizi tehlikeli bir tür olasılığına karşı uyarabilir:

Beyaz solungaçlı (şapkanın altında lamel denilen sıra sıra dizilmiş bölüm) mantarlar genellikle zehirlidir. Bu mantarların saplarının etrafında halka ve çorap (volva) bulundururlar. Volva genellikle yeraltında olduğundan, onu aramak için mantarın tabanını kazmak gerekir. Şapka veya gövde üzerinde kırmızı renkler olan mantarlar da, ya zehirlidir veya kuvvetli bir uyuşturu etkisi vardır.

Bitkilere gelince;

Zehirli yaprakların kenarları pürüzsüz de olabilir tırtıklı da olabilir. Üst yüzeyleri parlak veya mat olabilir. Mevsimler boyunca değişiklik gösterebilirler; örneğin ilkbaharda yeşil, yaz aylarında sarı-yeşil ve sonbaharda kırmızı olabilir. Beyaz meyve kümeleri yaz başında gelişir ve daha sonra griye dönüşür. Meyveler pürüzsüz ve serttir.

Türkiye bitki tür sayısı açısından oldukça zengin bir ülkedir; 9 bin 200’ün üzerinde bitki türü yaşamaktadır. Bunların 3 bin 100’ü sadece Türkiye’de yetişen türlerdir. Bazı bitkiler kuvvetli zehir ihtiva ederler. Bunun için, farklı derecelerde etkilere sahip zehirli bitkileri bilmekte yarar vardır. Bunlardan bazıları:

 • Taxus baccata (Adi porsuk)
 • Ricinus communis (Hint yağı)
 • Nerium oleander (Zakkum)
 • Atropa belladonna (Güzelavrat otu)
 • Hedera helix (Orman sarmaşığı)
 • Aesculus hippocastanum (At kestanesi)
 • Buxus sempervirens (Şimşir)
 • Ilex aquifolium (Çoban püskülü)
 • Narcissus sp. (Nergis)
 • Prunus laurocerasus (Karayemiş)
 • Salix alba (Ak söğüt)
371 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin sahtebilimden çok daha şaşırtıcı olduğunu düşünüyorum. Hem bilimin sahtebilim üzerine ek bir özelliği daha vardır: Gerçektir.”
Carl Sagan