Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Bipolar bozukluğa sahip bir birey başkasına karşı kötü bir davranışta bulunduğunda bunu bilinçli olarak, o anda isteyerek mi yapıyor bilinçsizce mi?

914 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Öne Çıkarılan Cevap
Babür Erdem
Babür Erdem Nörobilim - Biyoinformatik alanında Doktora öğrencisi

Öncelikle bipolar bozukluğu farklı tipleri vardır. Bipolar tip 1, ağır depresyon, mani (aşırı enerjili, aşırı uyarılmış) ve karmaşık evreler arasında döngüler yaşar. Bipolar tip 2'nin farkı ise mani yerine hipomani gözlenmesidir. Hipomanide ise uç tepkiler gözlenmez, yaratıcılık, konuşma hızı ve düşünceler artar.

Kontrol dışı davranışlar mani döneminde gözlenebirler. Bu nedenle tip 2 olanlarda ve depresif dönemlerde kontrol dışı davranışlar gözlenmez.

Bu Reklamı Kapat

Mani döneminde ise çok artmış uyarılma nedeniyle hasta etrafına sataşabilir, artmış libido nedeniyle belirgin cinsel davranışlar sergileyebilir (eğer "kötü" davranışlar olarak kastettiğiniz bunlar ise mümkündür).

Ancak mani evresi içinde de bilincin tamamen yitmesi gibi bir durum yoktur. Bipolar bozukluğa sahip kişilerin, şizofreni hastalarındaki gibi gerçeklikle bağlarını koparmadıkları için, adli yükümlülükleri vardır. Kısacası bipolar bozukluğa sahip kişiler yaptıkları davranışlardan ve bunlardan doğacak sonuçlardan sorumludur.

Bu Reklamı Kapat

Ancak, mani evresi psikotik atak sayılabilecek düzeye ulaşırsa ancak bu durumda hasta davranışlarındaki kontrolünü yitirir ve kontrol altında tutulması gerekebilir.

Özet olarak bir insanın bipolar bozukluğa sahip olması onun "kötü" davranışlarının sorumluluğunu üstünden kaldırmaz.

Ancak çevresindeki insanlar da o kişinin bipolar bozukluğa sahip olmasını suistimal etmemelidir.

Bipolar bozukluğa sahip kişiler yalnızca duyguları uçlarda yaşarlar. Çevrelerindeki insanlar için ise bu kişiler genellikle sadece fazla enerjik, heyecanlı, eğlenceli kişiler olarak algılanır. Bunun nedeni ise depresif evrede kimsenin o kişiyle iletişimde olmaması nedeniyledir. Bu nedenle de çevrenizde gördüğünüz o neşeli insandan öfke, kızgınlık veya üzüntü kaynaklı tepkiler almanız beklenmedik olduğu için bu tepkilerin "kötü" olduğunu düşünmeniz de olasıdır. Oysa ki bu tepkiler "normal" insanların her gün gösterdiği tepkilerdir. Karşınızdaki insanın tepkilerini nitelendirirken o kişiyi ne kadar iyi tanıdığınızdan emin olmanız gerekir.

671 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
4
  • Raporla
Cevap
Fatih Karadağ
Fatih Karadağ Fatih KARADAĞ

Merhaba,

Öncelikle şunu bir anlamakta fayda var.

Bu Reklamı Kapat

(Kötü) bu kelime, çok anlaşılır bir kelime değil. Bununla birlikte, kötü kelimesini ele almak gerekir ilk etapta.

Çünkü, "kötü" kelimesini bir çok yerde kullanıyoruz.

Bu Reklamı Kapat

Sorunuza gelince, bipolar bir bireyin sene içerisinde yaşadığı depresif ve mani dönemleri olarak bilinen iki uçlu evresi vardır. Depresif dönem de bir çok şeyi hatırlar ve asla bilinçsiz bir şey yapmaz! zaten, çoğu zaman konuşmaz suskundur. Cevapları kısa ve nettir. Daima uyku halinde, ve iştahsızlık ve ya aşırı iştahlı olup ( bünyeye göre değişir) hayattan bıkmış bir vaziyette depresyonuna lanetler okuyarak yaşamına devam eder.

İkinci evre ise, mani evresidir. Benim de en çok sevdiğim evredir???? şaka bir yana mani döneminde bipolar bozukluğu olan her birey; yaptığı, yaşadığı, davranışları, asla ve asla hatırlamaz. Bir keresinde bir sürü bot almışım. Her renkten kışlık bot. Üstelik yazın alıyorum.???? 8 10 tane kot pantolonu almışım üstelik, 10 dan fazla pantolonum varken???? daha bir sürü şey var tâbi..

Neyse mani evresi en berbat evredir. Sonu hüsrandır. Depresyon, İlaç ve psikiyatri seansları ardı ardına gelir. Ve kişi asla hatırlamaz neden ve niye yaptığını. Tâbi bunda bipoların da, bir sürü çeşitleri olduğunu unutmamak gerekir. Benim manik depresif panik atak iki uçlu duygu durum bozukluğu. Bir sürü psikoz olduğu için, ne çeşit bir boyutta olduğunu psikiyatri belirler. İşin özü dedim ya en başta kötü neye göre ve nasıl bir kötü olduğuna bağlı birazda.

Bipolarlar candır sevin onları???? hayatları berbat geçmiştir. Çoğunluğu depresyondur.

Asla zarar vermeyiz, vermezler!bipolar biri canını bir salise düşünmez veriverir oracıkta. Elinde ne kadar varsa fazlasını verir. Azını kendine alır bla bla bla böyle iştee????

Yardımcı olmuştur umarım.

Evrim ağacının bir sürü kaynakları olan harika yazıları var. Belki okumuşsunuzdur ama yinede önereyim.

İşte benden bu kadar hoşçakalın efemm????

631 görüntülenme
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et