Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Bipolar bozukluğa sahip bir birey başkasına karşı kötü bir davranışta bulunduğunda bunu bilinçli olarak, o anda isteyerek mi yapıyor bilinçsizce mi?

2
Teşekkür (4)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
2 Cevap

Öncelikle bipolar bozukluğu farklı tipleri vardır. Bipolar tip 1, ağır depresyon, mani (aşırı enerjili, aşırı uyarılmış) ve karmaşık evreler arasında döngüler yaşar. Bipolar tip 2'nin farkı ise mani yerine hipomani gözlenmesidir. Hipomanide ise uç tepkiler gözlenmez, yaratıcılık, konuşma hızı ve düşünceler artar.

Kontrol dışı davranışlar mani döneminde gözlenebirler. Bu nedenle tip 2 olanlarda ve depresif dönemlerde kontrol dışı davranışlar gözlenmez.

Mani döneminde ise çok artmış uyarılma nedeniyle hasta etrafına sataşabilir, artmış libido nedeniyle belirgin cinsel davranışlar sergileyebilir (eğer "kötü" davranışlar olarak kastettiğiniz bunlar ise mümkündür).

Ancak mani evresi içinde de bilincin tamamen yitmesi gibi bir durum yoktur. Bipolar bozukluğa sahip kişilerin, şizofreni hastalarındaki gibi gerçeklikle bağlarını koparmadıkları için, adli yükümlülükleri vardır. Kısacası bipolar bozukluğa sahip kişiler yaptıkları davranışlardan ve bunlardan doğacak sonuçlardan sorumludur.

Ancak, mani evresi psikotik atak sayılabilecek düzeye ulaşırsa ancak bu durumda hasta davranışlarındaki kontrolünü yitirir ve kontrol altında tutulması gerekebilir.

Özet olarak bir insanın bipolar bozukluğa sahip olması onun "kötü" davranışlarının sorumluluğunu üstünden kaldırmaz.

Ancak çevresindeki insanlar da o kişinin bipolar bozukluğa sahip olmasını suistimal etmemelidir.

Bipolar bozukluğa sahip kişiler yalnızca duyguları uçlarda yaşarlar. Çevrelerindeki insanlar için ise bu kişiler genellikle sadece fazla enerjik, heyecanlı, eğlenceli kişiler olarak algılanır. Bunun nedeni ise depresif evrede kimsenin o kişiyle iletişimde olmaması nedeniyledir. Bu nedenle de çevrenizde gördüğünüz o neşeli insandan öfke, kızgınlık veya üzüntü kaynaklı tepkiler almanız beklenmedik olduğu için bu tepkilerin "kötü" olduğunu düşünmeniz de olasıdır. Oysa ki bu tepkiler "normal" insanların her gün gösterdiği tepkilerdir. Karşınızdaki insanın tepkilerini nitelendirirken o kişiyi ne kadar iyi tanıdığınızdan emin olmanız gerekir.

Teşekkür (5)
Paylaş
2

Merhaba,

Öncelikle şunu bir anlamakta fayda var.

(Kötü) bu kelime, çok anlaşılır bir kelime değil. Bununla birlikte, kötü kelimesini ele almak gerekir ilk etapta.

Çünkü, "kötü" kelimesini bir çok yerde kullanıyoruz.

Sorunuza gelince, bipolar bir bireyin sene içerisinde yaşadığı depresif ve mani dönemleri olarak bilinen iki uçlu evresi vardır. Depresif dönem de bir çok şeyi hatırlar ve asla bilinçsiz bir şey yapmaz! zaten, çoğu zaman konuşmaz suskundur. Cevapları kısa ve nettir. Daima uyku halinde, ve iştahsızlık ve ya aşırı iştahlı olup ( bünyeye göre değişir) hayattan bıkmış bir vaziyette depresyonuna lanetler okuyarak yaşamına devam eder.

İkinci evre ise, mani evresidir. Benim de en çok sevdiğim evredir???? şaka bir yana mani döneminde bipolar bozukluğu olan her birey; yaptığı, yaşadığı, davranışları, asla ve asla hatırlamaz. Bir keresinde bir sürü bot almışım. Her renkten kışlık bot. Üstelik yazın alıyorum.???? 8 10 tane kot pantolonu almışım üstelik, 10 dan fazla pantolonum varken???? daha bir sürü şey var tâbi..

Neyse mani evresi en berbat evredir. Sonu hüsrandır. Depresyon, İlaç ve psikiyatri seansları ardı ardına gelir. Ve kişi asla hatırlamaz neden ve niye yaptığını. Tâbi bunda bipoların da, bir sürü çeşitleri olduğunu unutmamak gerekir. Benim manik depresif panik atak iki uçlu duygu durum bozukluğu. Bir sürü psikoz olduğu için, ne çeşit bir boyutta olduğunu psikiyatri belirler. İşin özü dedim ya en başta kötü neye göre ve nasıl bir kötü olduğuna bağlı birazda.

Bipolarlar candır sevin onları???? hayatları berbat geçmiştir. Çoğunluğu depresyondur.

Asla zarar vermeyiz, vermezler!bipolar biri canını bir salise düşünmez veriverir oracıkta. Elinde ne kadar varsa fazlasını verir. Azını kendine alır bla bla bla böyle iştee????

Yardımcı olmuştur umarım.

Evrim ağacının bir sürü kaynakları olan harika yazıları var. Belki okumuşsunuzdur ama yinede önereyim.

İşte benden bu kadar hoşçakalın efemm????

Teşekkür (4)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tüm hayat dersleri okulda öğrenilmez. Hayat, onları her yerde öğretebilir.”
Lucy Maud Montgomery
Geri Bildirim Gönder