Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Biorezonans yöntemi ile insanların alışkanlıklarını değiştirebileceği, (örneğin sigara bırakmak gibi) kendini yeniden kodlaya bileceği doğru mu?

Biorezonans bir nevi algı yaratmak ve o algıya inanmak mıdır? Yoksa inanmadığı halde vücut ona gönderilen frekansa tepki verir mi? Ve frekans yoluyla insanları kontrol altına almak mümkün mü? Gelecekte başımıza bu tarz şeyler gelebilir mi?

1
102 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Biorezonans terapisi (MORA terapisi dahil), elektromanyetik dalgaların insan hastalıklarını teşhis etmek ve tedavi etmek için kullanılabileceği sahtebilimsel bir tıbbi uygulamadır.

Biorezonans terapisi (Almanya'da) 1977'de Franz Morell ve kayınpederi mühendis Erich Rasche tarafından icat edildi. Başlangıçta MOrell ve RAsche için "MORA-Therapie" olarak pazarladılar. Bazı makineler, biorezonans yaratıcılarının geliştirmeye çalıştığı Scientology tarafından kullanılan E-metreye benzer bir cilt direncini ölçen bir elektronik devre içerir; Franz Morell'in Scientology ile bağlantıları vardı.

Uygulayıcılar çeşitli hastalıkları ve bağımlılıkları tespit edebildiklerini iddia ediyorlar. Bazı uygulayıcılar ayrıca, bu terapiyi ilaçsız kullanarak, hücrelerde bir "biyo-rezonans" değişikliğini uyararak ve hastalığın neden olduğu değişikliği tersine çevirerek hastalıkları tedavi edebildiklerini iddia ediyorlar. Cihazların, patojenlerin cevaplarını, cihazın elektrotlar aracılığıyla aldığı cevapların karışımından izole edebilmesi ve saptaması gerekir. Bu dönüştürülmüş sinyallerin aynı elektrotlar üzerinden iletilmesi, uygulayıcılar tarafından iyileştirici etkiye sahip iyileştirici sinyaller ürettiklerini iddia etmektedir.

Biyorezonans tedavisinin nasıl işleyebileceğine dair bilimsel bir açıklama bulunmayan araştırmacılar, biyorezonans terapisini sahtebilim olarak sınıflandırdılar. Bazı çalışmalar plasebo etkisinin üzerinde herhangi bir etki göstermemiştir. WebMD şunları söylüyor: "Biyorezonansın tıbbi durumların veya hastalıkların doğru bir göstergesi veya herhangi bir durum için etkili bir tedavi olduğuna dair güvenilir bir bilimsel kanıt yoktur."

Kanıtlanmış çevrimiçi dolandırıcılık vakaları ortaya çıktı, bir uygulayıcı, kanseri tedavi etme yeteneğine sahip olduğunu ve müşterilerinin hayat kurtaran tıbbi doktorlar tarafından önerilen kemoterapiyi veya ameliyatı takip etmesine gerek olmadığını iddia etti. . Ben Goldacre, bir kliniğin tedavinin hastaların% 70'ini sigarayı bırakma yeteneğine sahip olduğunu iddia ettiği için BBC ile alay etti, bu da herhangi bir geleneksel tedaviden daha iyi bir sonuçtu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), "çeşitli hastalıkları teşhis etmek ve tedavi etmek için direnç ölçümleri kullanan cihazları", pazarlama öncesinde FDA onayı gerektiren Sınıf III cihazlar olarak sınıflandırmaktadır. FDA bu cihazların bazılarını ABD pazarından yasakladı ve sağlık yararları hakkında yanlış iddialarda bulundukları için birçok elektrikli cihaz satıcısını kovuşturdu.

Quackwatch'a göre, terapi tamamen saçma ve önerilen etki mekanizması imkansız.

118 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Bioresonance Therapy-Wikipedia. (14 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 14 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğa, nazik veya gaddar değildir. Zulmü sevme ya da sevmeme gibi bir tercihi de yoktur. Bir konu DNA'nın korunumunu ilgilendirmediği sürece doğa tamamen nötrdür.”
Richard Dawkins