Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ferzane Ok
Üye
2

Biorezonans yöntemi ile alışkanlıklar değiştirilebilir mi?

Biorezonans bir nevi algı yaratmak ve o algıya inanmak mıdır? Yoksa inanmadığı halde vücut ona gönderilen frekansa tepki verir mi? Ve frekans yoluyla insanları kontrol altına almak mümkün mü? Gelecekte başımıza bu tarz şeyler gelebilir mi?
19,530 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Skeptik

Biorezonans terapisi (MORA terapisi dahil), elektromanyetik dalgaların insan hastalıklarını teşhis etmek ve tedavi etmek için kullanılabileceği sahtebilimsel bir tıbbi uygulamadır.

Biorezonans terapisi (Almanya'da) 1977'de Franz Morell ve kayınpederi mühendis Erich Rasche tarafından icat edildi. Başlangıçta MOrell ve RAsche için "MORA-Therapie" olarak pazarladılar. Bazı makineler, biorezonans yaratıcılarının geliştirmeye çalıştığı Scientology tarafından kullanılan E-metreye benzer bir cilt direncini ölçen bir elektronik devre içerir; Franz Morell'in Scientology ile bağlantıları vardı.

Tüm Reklamları Kapat

Uygulayıcılar çeşitli hastalıkları ve bağımlılıkları tespit edebildiklerini iddia ediyorlar. Bazı uygulayıcılar ayrıca, bu terapiyi ilaçsız kullanarak, hücrelerde bir "biyo-rezonans" değişikliğini uyararak ve hastalığın neden olduğu değişikliği tersine çevirerek hastalıkları tedavi edebildiklerini iddia ediyorlar. Cihazların, patojenlerin cevaplarını, cihazın elektrotlar aracılığıyla aldığı cevapların karışımından izole edebilmesi ve saptaması gerekir. Bu dönüştürülmüş sinyallerin aynı elektrotlar üzerinden iletilmesi, uygulayıcılar tarafından iyileştirici etkiye sahip iyileştirici sinyaller ürettiklerini iddia etmektedir.

Biyorezonans tedavisinin nasıl işleyebileceğine dair bilimsel bir açıklama bulunmayan araştırmacılar, biyorezonans terapisini sahtebilim olarak sınıflandırdılar. Bazı çalışmalar plasebo etkisinin üzerinde herhangi bir etki göstermemiştir. WebMD şunları söylüyor: "Biyorezonansın tıbbi durumların veya hastalıkların doğru bir göstergesi veya herhangi bir durum için etkili bir tedavi olduğuna dair güvenilir bir bilimsel kanıt yoktur."

Tüm Reklamları Kapat

Kanıtlanmış çevrimiçi dolandırıcılık vakaları ortaya çıktı, bir uygulayıcı, kanseri tedavi etme yeteneğine sahip olduğunu ve müşterilerinin hayat kurtaran tıbbi doktorlar tarafından önerilen kemoterapiyi veya ameliyatı takip etmesine gerek olmadığını iddia etti. . Ben Goldacre, bir kliniğin tedavinin hastaların% 70'ini sigarayı bırakma yeteneğine sahip olduğunu iddia ettiği için BBC ile alay etti, bu da herhangi bir geleneksel tedaviden daha iyi bir sonuçtu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), "çeşitli hastalıkları teşhis etmek ve tedavi etmek için direnç ölçümleri kullanan cihazları", pazarlama öncesinde FDA onayı gerektiren Sınıf III cihazlar olarak sınıflandırmaktadır. FDA bu cihazların bazılarını ABD pazarından yasakladı ve sağlık yararları hakkında yanlış iddialarda bulundukları için birçok elektrikli cihaz satıcısını kovuşturdu.

Quackwatch'a göre, terapi tamamen saçma ve önerilen etki mekanizması imkansız.

2,969 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Bioresonance Therapy-Wikipedia. (14 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 14 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close