Puan Ver
1
Puan Ver

Bilinçsiz bir rastgelelikden bilinçli bir düzen oluşması nasıl kabul edilebilir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle düzen - düzensizlik tanımlarını neye göre yaptığımızı netleştirmek zorundayız.

Arkasından, bu düzen-düzensizliğin bilinçli mi bilinçsiz mi olduğunu neye göre ortaya koyuyoruz bu da ikincisi.

Rastgelelik, varoluşun oluşum mekanizmasındaki en temel unsur. Kuantum fiziği, sonsuz olasılıklar okyanusunun dalgalanmasının sonucu olarak görür ŞEYlerin varlığını.

(Einstein de deterministti ve kuantum fiziğinin sonsuz olasılıklar evrenine inanmak kabullenmek istemiyordu. Statik kurallarla yönetilen evren kurgusu ona daha yakın geliyordu. Ama gerçekler, bizim olmasını istediklerimize genelde benzemez.)

Aslında rastgelelik, bizim kavramaktan aciz olduğumuz bütünlüğün, sadece görebildiğimiz kısmına verdiğimiz isim. Özellikle kendini inançlı olarak tanımlayan kişilerin yanıldığı bir nokta. Çünkü bu soruda da kastedilen -düzen-in bilinçli olmasını, düzenin anlamlılığına bağlamaktalar. Oysa düzensizlik dediğimiz bütünlük de bu açıdan gayet anlamlıdır. Sadece biz vakıf olamıyoruz bir anda tamamına.

Diğer yandan DÜZEN dediğimiz şey, bizim algı kapasitemize giren şeyler için kullandığımız tanım. Bu konularda UMWELT i iyi anlamış olmak gerekiyor. Her organizma, çevresini belli bir algı sınırlılığı içinde deneyimler. Bizim kısıtlı ötesi bakış açımıza giren, ve yaşamımızın devamını sağlayan herşeyi düzenli olarak tanımlarız. Bizim açımızdan da doğrudur. Ancak bu rölatif bir düzen tanımıdır. Çünkü evren tamamen bir KAOStan ibarettir. Bu kaosun dalgalanma deneyimlerinden biri de bu düzenli görünen yapılar, güneş sistemleri, ekosistemlerdir.

Yani düzen-bilinçlilik üzerine inşa edilen bir inanç sistemi, evrenin tamamen kaos yapısında olması karşısında tutunamaz. Oysa bu kaosu anlamaya çalışsa kişi bakacak ki, bizim düzen dediğimiz basit, sınırlı yapılar değil de, belki de tasarımcı daha üstün bir yapı yapma derdindedir ve insanla sınırlı değildir yaptıkları.....

Bizim rasyonel bilgiyle barışmamız hem bakış açımızı hem her neyse inancımızı besleyecek, geliştirecek emin olun. Şu bilime ve rasyonel bilgiyle barışsa bütün kesimler keşke.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan yasalarına baş kaldırabiliriz; ancak doğanın yasalarına direnemeyiz.”
Jules Verne
Geri Bildirim Gönder