Sorulara Dön
1
Felsefe

Bilinçsiz bir rastgelelikden bilinçli bir düzen oluşması nasıl kabul edilebilir?

1
Teşekkür
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle düzen - düzensizlik tanımlarını neye göre yaptığımızı netleştirmek zorundayız.

Arkasından, bu düzen-düzensizliğin bilinçli mi bilinçsiz mi olduğunu neye göre ortaya koyuyoruz bu da ikincisi.

Rastgelelik, varoluşun oluşum mekanizmasındaki en temel unsur. Kuantum fiziği, sonsuz olasılıklar okyanusunun dalgalanmasının sonucu olarak görür ŞEYlerin varlığını.

(Einstein de deterministti ve kuantum fiziğinin sonsuz olasılıklar evrenine inanmak kabullenmek istemiyordu. Statik kurallarla yönetilen evren kurgusu ona daha yakın geliyordu. Ama gerçekler, bizim olmasını istediklerimize genelde benzemez.)

Aslında rastgelelik, bizim kavramaktan aciz olduğumuz bütünlüğün, sadece görebildiğimiz kısmına verdiğimiz isim. Özellikle kendini inançlı olarak tanımlayan kişilerin yanıldığı bir nokta. Çünkü bu soruda da kastedilen -düzen-in bilinçli olmasını, düzenin anlamlılığına bağlamaktalar. Oysa düzensizlik dediğimiz bütünlük de bu açıdan gayet anlamlıdır. Sadece biz vakıf olamıyoruz bir anda tamamına.

Diğer yandan DÜZEN dediğimiz şey, bizim algı kapasitemize giren şeyler için kullandığımız tanım. Bu konularda UMWELT i iyi anlamış olmak gerekiyor. Her organizma, çevresini belli bir algı sınırlılığı içinde deneyimler. Bizim kısıtlı ötesi bakış açımıza giren, ve yaşamımızın devamını sağlayan herşeyi düzenli olarak tanımlarız. Bizim açımızdan da doğrudur. Ancak bu rölatif bir düzen tanımıdır. Çünkü evren tamamen bir KAOStan ibarettir. Bu kaosun dalgalanma deneyimlerinden biri de bu düzenli görünen yapılar, güneş sistemleri, ekosistemlerdir.

Yani düzen-bilinçlilik üzerine inşa edilen bir inanç sistemi, evrenin tamamen kaos yapısında olması karşısında tutunamaz. Oysa bu kaosu anlamaya çalışsa kişi bakacak ki, bizim düzen dediğimiz basit, sınırlı yapılar değil de, belki de tasarımcı daha üstün bir yapı yapma derdindedir ve insanla sınırlı değildir yaptıkları.....

Bizim rasyonel bilgiyle barışmamız hem bakış açımızı hem her neyse inancımızı besleyecek, geliştirecek emin olun. Şu bilime ve rasyonel bilgiyle barışsa bütün kesimler keşke.

170 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın