Puan Ver
1
Puan Ver

Bilimsel deneylerde yalnızca erkek kobay fareler mi kullanılır? Öyleyse sebebi nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (2)
1 Cevap

Bilimsel deney ifadesi oldukça kapalı.

Binlerce çeşit deney formu var. Öte yandan hamile fareler üzerinde yapılan deneylerin asıl öznesi erkek bir fare olmasa gerek. Ama bu ve benzeri deneylerin dışında erkek fare kullanımı daha yaygındır. Çünkü uzun skalada erkek farenin vücudunda büyük değişiklikler görülmez daha net ifade etmek gerekirse, erkek farelerde yumutra üretimine bağlı deneydeki verileri etkileyecek şekilde hormonel değişiklikler olamayacağından hem erkek hem dişi farenin kullanılabiliceği deneylerde genelde erkek fareler tercih edilir.

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, tıpkı sanat gibi, doğanın kopyası değil; doğanın yeniden yaratılmasıdır.”
Jacob Bronowski
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder