Sorulara Dön
2
Bilimkurgu & Fantastik

Bilimin geleceği nedir?

Belirli bir vakit sonunda her şey bilim sayesinde mümkün olacak mı? Yani aklımıza gelen her şey(en uçuk kaçık fikir bile) günün birinde gerçek olabilecek mi?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evet, belirli bir vakit sonunda, bugün için "her şey" olarak isimlendirdiğiniz bir kapsam ve hatta en uçuk kaçık fikir bile bilim sayesinde mümkün olacak.

Ama bu, en uçuk kaçık fikrin gerçek olacağı anlamına gelmiyor. Aksine uçuk kaçık fikirlerle daha az ilgileneceğimiz anlamına geliyor. Daha bilge, akıllı, sistemli, mantıklı bir medeniyet olup uçuk kaçık şeylerle ilgilenmenin bizi bir yere götürmeyeceğini fark etmemiz anlamına geliyor.

Bilim, insan hayatı için önem sunan ya da insanın hayatını etkileyen konular ve gerçekler ile ilgilenir. Kendimizi, çevremizi, dünyayı, evreni anlama çabamızın bir sonucudur bilim. İnsanoğlu, bu yaklaşımını başka yöntemlerle doyurmaya çalışmıştır ancak bilimin dışındaki hiç bir yöntem onu gerçeğe ve doğruya ulaştırmamıştır. O nedenle sistemli bir yöntem olan bilimi keşfetmiş ve çalışmalarını bilimsel metotlarla sürdürmüştür ve sonuca ulaşmış, büyük başarılara imza atmıştır.

Ancak bilim kolay, ucuz, basit, sıradan bir olgu değildir. Bilim yapabilmek için eğitim, ısrar, sabır, metot, para, emek, zeka ve daha bir çok bileşene ihtiyaç vardır. Bunları da uçuk kaçık çalışmalara harcamak hiç de akıllıca olmaz. O nedenle bilim, uçuk kaçık şeylerle değil insan için önemli, değerli ve anlam sunan gerçeklere eğilir.

Ve ayrıca, atıyorum 100 yıl sonra bilimin neyle ilgileneceğini tahmin bile edemeyiz. 100 yıl önceye dönüp imza atılan bilimsel çalışmalara göz atarsak çoğunun ucunun o gün için hiç akla gelmeyen yerlere ulaştığını görürüz. Yani sizin bugün "uçuk kaçık" olarak özetlediğiniz örnekler, 100 yıl sonra hiç de uçuk kaçık olmayabilir. Gayet basit ya da önemsiz olabilir. Bilim, hayalgücü en geniş insandan daha yaratıcı ve engin bir mecradır. 20 yıl öncesine kadar sinema tarihinde binlerce bilimkurgu filmi yapıldı, binlerce bilimkurgusal roman/öykü yazıldı, hiç birinde sosyal medya yok. Bugün ise dünyanın en büyük gücü sosyal medya. Binlerce yazar, sinemacı, öykücü, hayalperest facebooku bile öngöremedi. Sadece Mark Zuckerberg, son 100 yıllık bilimkurgusal hayal gücünden daha büyük bir isim. 50 yıl sonra, tüm dünyayı etkisi altına alacak bir buluşu bugünden görmek olanaksız. Çevrenizde taytla gezen, başının üzerinde antenli bir kask olan, havada giden otomobillere binen insanlar görüyor musunuz? Hayır.

Yani diyorum ki mesele bugün için uçuk kaçık görünen fikirler değil. Geleceği öngörmek, uzaya açılma, daha verimli enerjiler üretme gibi pek temel bazı konular hariç olanaksız gibi bir şey. 40 yıl sonra önemsiz gibi görünen bir alanda küçük bir buluş yapılır, o buluş tüm dünyayı hiç düşünülemeyecek bir kanala sokabilir. Öngöremeyiz.

Ama bilinen bir şey var ki o da sohbetin girişinde söylediğim, bilimin kapsamı.

139 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Birisi çıkıp dese ki ''Eeeey bilim, bana dört köşeli üçgeeen yarat'' hayır gerçekleşemez. Bunun gibi mümkün olmayan isteklerimiz düşüncelerimiz olabileceği gibi, ilgilenilmeyecek istek ve düşüncelerimiz de olabilir(var da) Ayrıca dünya, gelecek nasıl şekillenecek? Belki medeniyet, bir noktadan sonra sadece evreni kolonileştirmek isteyen bir yapıya bürünecek. Bir havai fişek yapılmasına bile müsaade edilmeyecek. Belki küresel felaketlerle karşılaşacağız ve tek derdimiz hayatta kalabilmek için sığınak inşa etmek, yiyecek temin etmek vs. olacak. Bugünkü tatlı hayallere yer kalmayacak. Belki bilim sayesinde birileri istekleri gerçekleştirmeye başlayacak ama o kadar istek ve düşünce olacak ki bizim minik isteklerimize sıra gelmeyecek, zaman ayrılmayacak. Sanmıyorum ama belki vakti zamanında Roma ve İslam dünyasında olduğu gibi bilim karşıtı fikirler toplumda galip gelecek ve bilimsel ilerleme duracak.

Yani nelerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bilime bağlı değil. Ayrıca bilimin bir gün nerelerde tıkanabileceğini bilmiyoruz. Belki ışınlanma asla mümkün olamayacaktır. Belki ''her şeyin teorisi'' asla bulunamayacak hatta bugünkünden daha çok çelişip birleşemeyen teoriler ortaya çıkacaktır. Bilemeyiz. Bilimin sınırları nerede, medeniyetin istikbali nerede, insanlık ne kadar daha var olmaya devam edecek...

Ama ben inanıyorum, bilim genetik hastalıkların çoğunu çözecek ve bize gerçekçi, zaman makinesi tadında bir simülasyon makinesi üretecek. Bu makine sayesinde istediğimiz kadar(ve paramız yettiğince) Galatasaray - Real Madrid maçının skoru 3-1 yapan GS golü ile Drogba'nın ofsayta düştüğü 4. golü arasındaki beş dakikayı yaşayıp, kısacık süren Real Madrid'i eleyebileceğimiz hissini tekrar tekrar alabileceğiz.

1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın