Sorulara Dön
1
Felsefe

Bilimin Açıklamalarına Rağmen Neden hala İnsan popülasyonu Din ve mitlere İnanır ?

2
Anonim 1
186 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Diyelim ki dinler ve inanışlar akla mantığa ters olsun. Bütün mantıksal çıkarımlar inanışların bir zırvadan ibaret olduğunu söylesin. Bütün bu sonuçlara rağmen çoğu insan hâlâ bir şeylere inanmaya yatkındır çünkü bu olağandışı bir varlığa kendinden üstün bir varlığa inanış sadece akla yatkın olduğu için yapılmaz.Diğer canlıların aksine insanın hisleri ve düşünceleri gayet komplikedir. İnsan sosyal olarak ihtiyaçlarını her zaman karşılayamayabilir bu durumda kendinden daha üstün bir canlıya sığınabilir. İnsan bazı şeyler hissetmek ister.Ve bu inanış ona bir şeyler hissettiriyorsa buna devam etmekte bir sakınca görmez. Çünkü bu inanış onun içindeki boşluğu doldurur.Belki sen bu boşluğu bir kadın veya erkek ile doldurursun veya belki bir kitapla belki bir bilim dalıyla bu insan ise bu inanış ile doldurabilir.İnsan yanlış olduğunu bilse bile bazı şeyleri yapmaya devam edebilir sırf onun yararına diye.

Diğer yandan mantıksal olarak inanmak ve inanmamak arasında inanmak her zaman daha kârlıdır çünkü neredeyse tüm inanışlar ölümden sonra sonsuz bir yaşam sunar sana.Ve sana der ki eğer bu dünyada benim kurallarıma göre yaşarsan seni sonsuza dek en iyi şekilde yaşatacağım.Şimdi mantıksal açıdan bu durumu incelyelim:

Diyelim ki A kişisi inanmayı seçti bu olaya ve kurallarına göre yaşayacak.B kişisi ise bu durumu saçma buldu ve inanmamayı seçti.Eğer bu durum gerçek değil ise A ve B kişisi sonsuza dek yok olmuş olucak iki taraf içinde olumsuz bir yan yok ama eğer A kişisi haklı çıkarsa A kişisi mutluluklar içinde ebedi bir hayat sürücekkenn B kişi ebedi bir şekilde cezalandırılıcaktır.

180 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Kendi Fikirlerim/ İtraflarım(Tolstoy). (17 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 17 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Bilim, disiplin olarak felsefi konulara cevap vermez. Alanı değildir. Görevi değildir. Bu yüzden kişinin varoluş u yorumlama biçimi öznel olmak zorundadır. Aksi takdirde herkes bilim ne diyorsa ona inanırdı ki teknik olarak böyle bir şey mümkün değil.

Bu yüzden bilimin açıklamaları, ona anlam yükleyecek kavramsal zemini sunmaz. Bunun için felsefe ve farklı varoluş yorumlarına ihtiyaç vardır. Kişi bunları da göz önünde tutarak bir varoluş yorumunda bulunur.

Zeki insanlar in varoluşsal yorumu benzer değildir.

Bilim insanlarının varoluşsal yorumu istatistiksel olarak benzer aynı değildir.

IQ düzeyi düşük insanların varoluş yorumu benzer değildir.

Aynı bilimsel bulguya farklı anlam yükler her birey. Düşünce zenginliği de budur zaten.

Bilim bir açıklama yaptı diye herkes aynı şekilde anlam çıkaracak olsaydı gelişemezdik ilerleme olmazdı. Bizim yerimize düşünen üreten bir disiplin var nasıl olsa derdik ....

134 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et