Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Akasya Koçak
Akasya Koçak
1,297 UP
Üye
7

Bilimde bir teorinin "kanunlaşması" diye bir şey var mı? Yani gerçekten bir teori belirli şartları sağladığında kanun olmaya hak mı kazanır?

561 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Hayır. Bugüne kadar kanunlaşan tek bir tane bile teori olmadı, bu tamamen eğitim sistemlerinin bilimsel metodu dahi öğretmekten aciz cehaletinden kaynaklanıyor.

Bilimde teori, doğal dünyanın belli bir yönünün gözlem ve deney yoluyla tekrar tekrar teyit edilmiş kanıtlar bütününe dayalı bir şekilde yapılan, sağlam açıklamasıdır. Bir teori hiçbir zaman kanun seviyesine yükselmez; çünkü teoriler ve kanunlar birbirinden başka bilgi türleridir.

Gerçek (yasa, kanun), bağımsız gözlemciler tarafından yapılabilen, Evren'in kendi kendini tekrar eden olay, olgu ve süreçlerine yönelik yalın bir gözlemdir. Örneğin, Dünya'nın Güneş'in etrafında döndüğü bir gerçektir; bu, bağımsız her gözlemci tarafından doğrulanabilir. Öte yandan bir teori, o yasanın neden ve nasıl meydana geldiğini açıklar. Örneğin Newton'un yerçekimi teorisi veya Einstein'ın görelilik teorisi, Dünya'nın neden Güneş'in etrafında döndüğünü açıklar.

Tüm Reklamları Kapat

Kimine göre bu karışıklığın nedeni, halk arasında "teori" kelimesinin bilimsel bağlamlardaki anlamından farklı olarak bir "tahmin" veya belki bir "hipotez" anlamında kullanılmasından kaynaklanmaktadır (günlük yaşamda "Bu konuda bir teorim var." veya "Bu sadece bir teori!" dediğimizde, ortada bir "tahmin" olduğunu söyleriz; halbuki bilimde teori, az önce de söylediğim gibi kanunların neden ve nasıl o şekilde olduğunu izah eden, sağlam bilimsel bilgiler bütünüdür). Ama bana kalırsa bu bile hatalı bir düşünce: Çünkü hipotezler de "ispatlanınca kanun" olmazlar. Hipotezler, kanunların neden ve nasıl o şekilde olduğuna yönelik yaptığımız geçici, test etmeyi bekleyen veya tam olarak ispatlanmamış potansiyel açıklamalardır. Hipotezler yanlışlanınca terk edilirler; doğrulanıncaysa kanun olmazlar, daha ziyade, var olan bir teorinin parçası haline gelirler.

Bu konuda buradaki yazı dizimiz, özellikle de serinin 12. yazısı olan bu yazı mutlaka okunmalıdır.

Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
31
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close