Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Bilim tarihi üzerine bilgi sahibi olmak ne kadar önemli ?

Bir çoğumuz televizyonun nasıl çalıştığını bilmeden yada kimin yaptığını bilmeden yaşıyoruz sadece televizyon için demiyorum. Bilim tarihi ve bilim sadece merakli beyinler için mi var ?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Veli Cinoğlu
Veli Cinoğlu Meraklı bir bireyim, 25 yıldır dünya üzerinde yaşıyorum

Aslında sadece bilim de değil her konuda, neden, nasıl, ne zaman, ne için, kim yapmış? Diye sorgulamak bizi biz yapan, her şeyin üstünde gerçek tatmin duygusunu veren bir olgu sorgulamak. Örnegin 3. sınıfa giderken "çimen neden yeşil, neden mor değil" diye sormuştum öğretmenime. Şimdi neden yeşil olduğunu, neden yeşil olmak zorunda olduğunu bilmek beni mutlu ediyor. :)

194 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Bence bilim tarihine dair bilgi edinmek deneyimsel ve tecrube anlamında insana önemli şeyler katar. Çünkü geçmişte yapılan hataları veya keşiflerin önemini nasıl yapıldığını, bunun sürecini bilmek oldukça önemlidir kavrayış geliştirmek bakımından.

Örneğin bilim tarihinde evren, madde mutlak ve sonsuz zamandan beri var fikrinin bigbang teorisiyle yıkılması konusunda bilim tarihinde o güne kadar yerleşmiş kanaatlerin değişmesi hatta sarsılması bugün bize çok sıradan gelen bigbangın geçmişte ne kadar sıradışı bir keşif olduğunu görme ve bu durumu deneyimleme bakımından çok önemlidir. Öyle ki "bigbang" ismi bile bir radyo programında dönemin ünlü bilim adamı prof. Fred hoyle tarafından teoriye şiddetle karşı çıktığı için henüz kesfedilmeden önce ağırlıklı olarak dalga geçmek için kullandıgı diyebileceğimiz bir ifadedir. İlk kez onun kullandığı ifade ise daha sonra teorinin adı olarak kalmıştır. [1] Bence bu durum yerleşmiş kabullere göre keşfin sarsıcılığını yeterince ortaya koymaya yetiyor. Bu keşfin ne anlam ifade ettiğini o tarihi okumadan o tarihi dönemi kısmen de olsa okuyarak bir nevi yaşamadan anlamak zordur bizim için.

Bu Reklamı Kapat

Yine zamanın da mutlak olmadığı ve izafi olduğu da Einsteine kadar pek düşünülmemişti. Einstein görelilik teorisi ile o güne kadar kimsenin düşünmediği ışık hızının hız sınırı olması gibi sıradışı şeyleri düşünerek benzer bir duruma neden oldu. Bu gibi 'devrimler' keşfin gerçekleştiği dönemde ne anlama geldiğini, yerleşmiş kabulleri nasıl yıktığını görmek bakımından çok önemli. Çünkü tabiri caizse bugün biz bu devrim yaratan ve o güne kadarki kabulleri yıkan keşifleri tabiri caizse 'peynir ekmek' gibi tüketiyor sıradan görüyoruz. Oysa alıştığımız bu teorilerin bize sunduklarının devrim yaratması eğer keşiflerin ne kadar sıradışı olduğunu algılayacak şekilde (bilim tarihi okuyarak) görebilirsek felsefi anlamda da insana çok farklı Perspektifler veya olasılıklara kapı aralayabilecek, düşünce biçimini, algılama biçimini değiştirip kişi de yeni bir zihin durumu inşa ederek adeta kişinin zihninde de 'devrim' yaratacak kadar etkili teorilerdir. Mesela ben hala bir çok kişide kişisel deneyimlerinden ötürü zamanı görelilik teorisine rağmen mutlak algılamaya devam etme alışkanlığı olduğunu gördüm. Bizim zamana mahkum olmamız yani içinde bulunduğumuz uzay zmaan kordinatindan çıkamıyor olmamız zamanın izafi oldugu gerçeğini değiştirmez. Biz kendi zaman dilimimize mahkumuz evet bu doğru. Işık hızına yakın hızlarda seyahat edemezsek bu dilime mahkum olmaya da devam edeceğiz. Ama dediğim gibi bu durum evrende zamanın izafi olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu yüzden bana zamanın izafi olmasına rağmen hala zamanı mutlak gibi algılamaya ve buna göre düşünmeye devam eden kişiler açıkçası düşünce biçimi olarak hatalı geliyorlar. Bu açıdan Zamanın izafiliğinin bu kişilerin düşüncesinde gerçek anlamda etkisinin olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü hala zamana mutlak bir anlam yüklenmesinin başka türlü yorumlanması pek mumkun değil.

Kaynaklar

  1. news.bbc.co.uk. Bbc News | Sci/Tech | 'Big Bang' Astronomer Dies. Alındığı Tarih: 15 Şubat 2022. Alındığı Yer: news.bbc.co.uk | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et