Puan Ver
-1
Puan Ver

Bilim mi felsefe mi?

Belki çoğunuz ikisinden birini seçmenin mantıksız veya mümkün olmadığını söyleyeceksiniz ama sadece birini seçme hakkınız olsaydı evrende bilim mi yoksa felsefe olmasını mı isterdiniz? Veya insanlık için hangisi daha faydalı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Açıkçası bu sorunun mantıken geçerli bir soru olduğunu zannetmiyorum. Bilim ile felsefe arasında kesin bir ayrım olabileceği, bunların birbirinden bağımsızlaştırılabilir şeyler olduğu gibi varsayımlar var gibi sezinleniyor. Fakat bilim de, felsefe de realiteyi anlamak için sistematik analiz yapma, gerçekliği en iyi açıklayan hikayeleri anlatma çabası. Hatta, bilimin felsefenin bir alt dalı olduğu dahi söylenebilir ki özünde bu ifadenin yanlış olduğunu zannetmiyorum. 

Gerçeklik var olmaya devam ettiği sürece, hem felsefe hem bilim birbirinden ayrılamaz biçimde var olmaya devam eder. İnsanların sadece bilim yaptığı bir dünyada dahi felsefe zorunlu, çünkü kanıt nedir, gerekçelendirme nedir, bunlar nasıl elde edilir vb. epistemolojinin konusu ve epistemolojik ölçütleri bilmeden bilim imkansız hale gelir. Diyelim, Bayesian bir şekilde sıklığı kanıt olarak ele alsak bile bilimden kopmamak için, bunun neden kanıt sayıldığını açıklayabilmek için epistemolojiye başvurmak zorundayız.  

Bunun tam tersi de aynı derecede geçerli. İyi felsefe yapabilmek için interdisipliner çalışmak, hem doğa bilimlerini hem toplumbilimleri iyi bilmek gerekiyor. Bunlara dair bilgi olmadan felsefenin yapılması da zorlaşıyor ya da imkansız hale geliyor.

Yeterince açık olabildim mi emin değilim, ama umarım sorunun neden pek bir anlam ifade etmediğini ve bu ikisinin birbirleriyle ayrılmaz biçimde birlik olduğunu anlatabilmişimdir.

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatınızı harika bir şekilde harcamak istiyorsanız, sizden daha uzun süre yaşayacak bir şeyler yapın.”
William Jones
Geri Bildirim Gönder