Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
-1
Puan Ver

Bilim mi felsefe mi?

Belki çoğunuz ikisinden birini seçmenin mantıksız veya mümkün olmadığını söyleyeceksiniz ama sadece birini seçme hakkınız olsaydı evrende bilim mi yoksa felsefe olmasını mı isterdiniz? Veya insanlık için hangisi daha faydalı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Açıkçası bu sorunun mantıken geçerli bir soru olduğunu zannetmiyorum. Bilim ile felsefe arasında kesin bir ayrım olabileceği, bunların birbirinden bağımsızlaştırılabilir şeyler olduğu gibi varsayımlar var gibi sezinleniyor. Fakat bilim de, felsefe de realiteyi anlamak için sistematik analiz yapma, gerçekliği en iyi açıklayan hikayeleri anlatma çabası. Hatta, bilimin felsefenin bir alt dalı olduğu dahi söylenebilir ki özünde bu ifadenin yanlış olduğunu zannetmiyorum. 

Gerçeklik var olmaya devam ettiği sürece, hem felsefe hem bilim birbirinden ayrılamaz biçimde var olmaya devam eder. İnsanların sadece bilim yaptığı bir dünyada dahi felsefe zorunlu, çünkü kanıt nedir, gerekçelendirme nedir, bunlar nasıl elde edilir vb. epistemolojinin konusu ve epistemolojik ölçütleri bilmeden bilim imkansız hale gelir. Diyelim, Bayesian bir şekilde sıklığı kanıt olarak ele alsak bile bilimden kopmamak için, bunun neden kanıt sayıldığını açıklayabilmek için epistemolojiye başvurmak zorundayız.  

Bunun tam tersi de aynı derecede geçerli. İyi felsefe yapabilmek için interdisipliner çalışmak, hem doğa bilimlerini hem toplumbilimleri iyi bilmek gerekiyor. Bunlara dair bilgi olmadan felsefenin yapılması da zorlaşıyor ya da imkansız hale geliyor.

Yeterince açık olabildim mi emin değilim, ama umarım sorunun neden pek bir anlam ifade etmediğini ve bu ikisinin birbirleriyle ayrılmaz biçimde birlik olduğunu anlatabilmişimdir.

Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
5
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgeliğin yarısı, öğrendiklerinizden hangilerini unutacağınızı bilmektir.”
Larry Niven