Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Bilim hangi ideolojinin en iyisi olduğunu söyler?

Sosyaliz mi nitekim Einstein öyle diyordu
754 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Bilim, ideolojiler üzerine bir şey söylemez.

Bazı biliminsanlarının zaman zaman siyasal, politik, ideolojik söylemlerde bulunduğunu görürüz ama bu söylemler bilimsel nitelik barındırmazlar. Bilim ve toplumsal yaşam dinamikleri, birbiri ile direk ilgili olgular değil.

Bilim, evrenin her yerinde aynıdır. Değişmez. Ve bilim, herhangi bir konuda bir tespit yapacaksa, o tespiti etkileyecek tüm bileşenleri matematiksel olarak ifade eder, bir formüle döker ve bunu kuramlaştırır. Bu yöntemle de ortaya bir sonuç çıkarır. Gözlemler, dener, sonuçlara bakar ve tespitini yapar.

Tüm Reklamları Kapat

İdeoloji ise sokaktan sokağa, evden eve, odadan odaya bile değişir. Bir toplumun yaşamsal tercihlerini belirleyen çok fazla değişken vardır ve bunların bazılarını matematiksel olarak ifade etmek olanaksızdır. Bu nedenle de bilim, kişisel hayat anlayışı, inançlar, ahlaki kabuller ile ilgili değildir. İdeoloji ise direk olarak bunlarla ilgilidir. Ve toplumların hangi değer ve kabullerle yaşamak istedikleri bilimsel değil tamamen ideolojik kabuller ile belirlenir ve bunların (bu noktaya dikkat!) "bilimsel ya da felsefi olarak doğru, haklı, iyi, erdemli olması şart değildir!" Bir toplumun, hangi değer ve kabulleri öne çıkararak yaşamak istediğini bilimsel olarak ifade edemeyiz. Bu konuda da elbette bilimsel çalışmalar var, yok değil ama bu çalışmaların, geniş kitleler tarafından dikkate alındığını ya da ülkelerin tercihlerini yüksek oranda etkilediğini görmedik. Bir siyasetçinin, bilimsel bir kuramı eline alıp kürsüye çıktığını gören var mı? Yok. Ve bu gayet normal. Çok uzun bir süre boyunca da böyle olmaya devam edecek gibi görünüyor.

398 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close