Puan Ver
0
Puan Ver

Bilim düşmanlığı neden cahillik olarak kabul ediliyor?

Bilim birçok kötülüğe yol açıyor gdo ve atom bombaları bunlara örnek peki neden sanat gibi bir şey varken bilimi sevelim https://www. Youtube. Com/watch? V=_qqwsctzm34

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Cehaletin kelime manasına ve Arapça karşılığına bakalım.

Cehalet : bilmeme, habersiz olma < Arapça cahala جهل bilmez idi

Bilim kelimesi zaten kökü gayet açık bilmek o yüzden bir de ingilizce science kelimesinin nerden geldiğine bakalım.

Science : "what is known, knowledge (of something) acquired by study; information;"

Bilim: bilinen şey, bilgi, öğrenim ile elde edilmiş.

Latin scientia "knowledge, a knowing; expertness,"

Latince scientia: bilgi, uzmanlık.

Yani bilim bildirir. Bilmeyi sağlar. Bilmememe durumuna ise cehalet diyoruz. Bilime karşı gelmek düşman olmak cehalettir.

Yazıyı burda bitirirdim ama sanatın sanki bilime ters düşen bir şeymiş gibi ya da onun yerini alabilecek bir şeymiş gibi sunulması bunu engelliyor.

Sanat insanların elinden gelen en güzel en büyük iletişim becerisidir. Sanatçı elindeki materyal ne olursa olsun onunla anlatır. Kimisi yazar kimisi çizer kimisi yontar. Her sanatçı sanatı ile bir iletişim kurar dinleyicisiyle. Örneğin Balzac uzun betimlemeleri ile bize görmediğimiz bir gölü gösterir. Dostoyevski kendi deneyimlediği insanların ortak buhranını bize anlatır romanında. Bilimin yaptığı ise okuyucusuna evreni anlatmaktır. Bu gözle bakıldığı zaman bilim sanatlar arasında en şerefli yere sahiptir.

Favorilerime Ekle
3

Kötülüğe yol açan bilim mi yoksa onu kullananlar mı? Elektriği örnek alalım hayat kurtarmak için de kullanılıyor işkence etmek içinde. Elektriği bulan insan elektriği keşfettiği için suçlu mu oluyor bu durumda

Favorilerime Ekle
3

Bu kada derin bir konu iki örneğe indirgenemez ve iki örnekle açıklanamaz. Ama bir de bu açıdan bak diyeceğim:

  1. GDO lu besinler bugün birçok insanın aç kalmasını önlemektedir. Genetik mühendisliği binlerce yıldır insanlar tarafından uygulandı ve bu sayede 7 milyara yakın nüfusumuzun büyük bir kısmı açlık çekmemektedir. Aşağıya karpuzun evrimini anlatan bir yazı bırakıyorum, okumanı tavsiye ederim.
  2. Bilgi bir güçtür. Toplumu, bireyleri, doğal yaşamı etkileyen güçlerden sadece biridir. Bilim ise bu güce ulaşmanın yollarını, bu gücü kullanmanın kurallarını kesin olmayan şekillerde belirlemiştir ve şu var ki sanat da bir güçtür. Bilim atom bombası yapar evet, ancak atom bombasını yapanların bunu kullanması için ülkesindeki insanları ikna etmesi gerekir ve bunu da "resim(propoganda afişleri),sinema(filmler), müzik(milli marşlar)" sanatı kullanarak gerçekleştirir. Etkili konuşabilmek bir sanattır, bununla insanları güldürebilen bir komedyen de olabilirsiniz, 2. dünya savaşını başlatan bir lider de.

Kısa bir spot bilgi: Sanayi toplumunu ve dolayısıyla bilimi de kökünden reddeden anarkoprimitivist teorisyenlerin birçoğu "sanatı" da reddeder. Örneğin: John zerzan

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Evrim ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarına, size davranılmasını istediğinizin %20’si kadar daha iyi davranın. Bilirsiniz... Hata payını da karşılamak için...”
Linus Pauling
Geri Bildirim Gönder