Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Bilim düşmanlığı neden cahillik olarak kabul ediliyor?

Bilim birçok kötülüğe yol açıyor gdo ve atom bombaları bunlara örnek peki neden sanat gibi bir şey varken bilimi sevelim https://www. Youtube. Com/watch? V=_qqwsctzm34

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Cehaletin kelime manasına ve Arapça karşılığına bakalım.

Cehalet : bilmeme, habersiz olma < Arapça cahala جهل bilmez idi

Bilim kelimesi zaten kökü gayet açık bilmek o yüzden bir de ingilizce science kelimesinin nerden geldiğine bakalım.

Science : "what is known, knowledge (of something) acquired by study; information;"

Bilim: bilinen şey, bilgi, öğrenim ile elde edilmiş.

Latin scientia "knowledge, a knowing; expertness,"

Latince scientia: bilgi, uzmanlık.

Yani bilim bildirir. Bilmeyi sağlar. Bilmememe durumuna ise cehalet diyoruz. Bilime karşı gelmek düşman olmak cehalettir.

Yazıyı burda bitirirdim ama sanatın sanki bilime ters düşen bir şeymiş gibi ya da onun yerini alabilecek bir şeymiş gibi sunulması bunu engelliyor.

Sanat insanların elinden gelen en güzel en büyük iletişim becerisidir. Sanatçı elindeki materyal ne olursa olsun onunla anlatır. Kimisi yazar kimisi çizer kimisi yontar. Her sanatçı sanatı ile bir iletişim kurar dinleyicisiyle. Örneğin Balzac uzun betimlemeleri ile bize görmediğimiz bir gölü gösterir. Dostoyevski kendi deneyimlediği insanların ortak buhranını bize anlatır romanında. Bilimin yaptığı ise okuyucusuna evreni anlatmaktır. Bu gözle bakıldığı zaman bilim sanatlar arasında en şerefli yere sahiptir.

Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
5

Kötülüğe yol açan bilim mi yoksa onu kullananlar mı? Elektriği örnek alalım hayat kurtarmak için de kullanılıyor işkence etmek içinde. Elektriği bulan insan elektriği keşfettiği için suçlu mu oluyor bu durumda

105 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
3

Bu kada derin bir konu iki örneğe indirgenemez ve iki örnekle açıklanamaz. Ama bir de bu açıdan bak diyeceğim:

  1. GDO lu besinler bugün birçok insanın aç kalmasını önlemektedir. Genetik mühendisliği binlerce yıldır insanlar tarafından uygulandı ve bu sayede 7 milyara yakın nüfusumuzun büyük bir kısmı açlık çekmemektedir. Aşağıya karpuzun evrimini anlatan bir yazı bırakıyorum, okumanı tavsiye ederim.
  2. Bilgi bir güçtür. Toplumu, bireyleri, doğal yaşamı etkileyen güçlerden sadece biridir. Bilim ise bu güce ulaşmanın yollarını, bu gücü kullanmanın kurallarını kesin olmayan şekillerde belirlemiştir ve şu var ki sanat da bir güçtür. Bilim atom bombası yapar evet, ancak atom bombasını yapanların bunu kullanması için ülkesindeki insanları ikna etmesi gerekir ve bunu da "resim(propoganda afişleri),sinema(filmler), müzik(milli marşlar)" sanatı kullanarak gerçekleştirir. Etkili konuşabilmek bir sanattır, bununla insanları güldürebilen bir komedyen de olabilirsiniz, 2. dünya savaşını başlatan bir lider de.

Kısa bir spot bilgi: Sanayi toplumunu ve dolayısıyla bilimi de kökünden reddeden anarkoprimitivist teorisyenlerin birçoğu "sanatı" da reddeder. Örneğin: John zerzan

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yeryüzünde insandan başka bilim yapan hiçbir tür yok. Bilim, tamamiyle insan icadıdır ve doğal seçilim yoluyla serebral korteksimizde evrimleşmesinin tek bir nedeni vardır: Bilim, çalışır!”
Carl Sagan