Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ahmet Tas
Ahmet Tas Üye
4
BİLİM DÜŞMANLIĞI NEDEN CAHİLLİK OLARAK KABUL EDİLİYOR ?
BİLİM BİRÇOK KÖTÜLÜĞE YOL AÇIYOR GDO VE ATOM BOMBALARI BUNLARA ÖRNEK PEKİ NEDEN SANAT GİBİ BİR ŞEY VARKEN BİLİMİ SEVELİM https://www.youtube.com/watch?v=_qqWscTzM34
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Öne Çıkarılan Cevap
Muhammed Akman
Muhammed Akman Öğrenci

Cehaletin kelime manasına ve Arapça karşılığına bakalım.

Cehalet : bilmeme, habersiz olma < Arapça cahala جهل bilmez idi

Bilim kelimesi zaten kökü gayet açık bilmek o yüzden bir de ingilizce science kelimesinin nerden geldiğine bakalım.

Bu Reklamı Kapat

Science : "what is known, knowledge (of something) acquired by study; information;"

Bilim: bilinen şey, bilgi, öğrenim ile elde edilmiş.

Latin scientia "knowledge, a knowing; expertness,"

Bu Reklamı Kapat

Latince scientia: bilgi, uzmanlık.

Yani bilim bildirir. Bilmeyi sağlar. Bilmememe durumuna ise cehalet diyoruz. Bilime karşı gelmek düşman olmak cehalettir.

Yazıyı burda bitirirdim ama sanatın sanki bilime ters düşen bir şeymiş gibi ya da onun yerini alabilecek bir şeymiş gibi sunulması bunu engelliyor.

Sanat insanların elinden gelen en güzel en büyük iletişim becerisidir. Sanatçı elindeki materyal ne olursa olsun onunla anlatır. Kimisi yazar kimisi çizer kimisi yontar. Her sanatçı sanatı ile bir iletişim kurar dinleyicisiyle. Örneğin Balzac uzun betimlemeleri ile bize görmediğimiz bir gölü gösterir. Dostoyevski kendi deneyimlediği insanların ortak buhranını bize anlatır romanında. Bilimin yaptığı ise okuyucusuna evreni anlatmaktır. Bu gözle bakıldığı zaman bilim sanatlar arasında en şerefli yere sahiptir.

119 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
5
  • Raporla
Cevap
Kaan Karadağ
Kaan Karadağ Felsefi

Kötülüğe yol açan bilim mi yoksa onu kullananlar mı? Elektriği örnek alalım hayat kurtarmak için de kullanılıyor işkence etmek içinde. Elektriği bulan insan elektriği keşfettiği için suçlu mu oluyor bu durumda

135 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Civan Kanlıpıçak
Civan Kanlıpıçak Tıp öğrencisi

Bu kada derin bir konu iki örneğe indirgenemez ve iki örnekle açıklanamaz. Ama bir de bu açıdan bak diyeceğim:

  1. GDO lu besinler bugün birçok insanın aç kalmasını önlemektedir. Genetik mühendisliği binlerce yıldır insanlar tarafından uygulandı ve bu sayede 7 milyara yakın nüfusumuzun büyük bir kısmı açlık çekmemektedir. Aşağıya karpuzun evrimini anlatan bir yazı bırakıyorum, okumanı tavsiye ederim.
  2. Bilgi bir güçtür. Toplumu, bireyleri, doğal yaşamı etkileyen güçlerden sadece biridir. Bilim ise bu güce ulaşmanın yollarını, bu gücü kullanmanın kurallarını kesin olmayan şekillerde belirlemiştir ve şu var ki sanat da bir güçtür. Bilim atom bombası yapar evet, ancak atom bombasını yapanların bunu kullanması için ülkesindeki insanları ikna etmesi gerekir ve bunu da "resim(propoganda afişleri),sinema(filmler), müzik(milli marşlar)" sanatı kullanarak gerçekleştirir. Etkili konuşabilmek bir sanattır, bununla insanları güldürebilen bir komedyen de olabilirsiniz, 2. dünya savaşını başlatan bir lider de.

Kısa bir spot bilgi: Sanayi toplumunu ve dolayısıyla bilimi de kökünden reddeden anarkoprimitivist teorisyenlerin birçoğu "sanatı" da reddeder. Örneğin: John zerzan

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (15 November 2019). Alındığı Tarih: 15 November 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et