Puan Ver
0
Puan Ver

Bilim anlatılırken tanrı tanımazlık dikte ediliyor mu?

Mesela kütle çekiminin var olması kütle çekimini uygulayan birinin olmadığını göstermez fakat uygulayan yasanın kendisiymiş gibi anlatılıyor.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Bilim anlatılırken, bilimsel bulguya anlam yüklenemez. Tanrı yapar ya da tanrı yapmamıştır diye bilimsel bir argüman olmaz. Bilim etiği, bilimsel bulguyu bütün inanç inançsızlık bakış acılarının faydalanacağı şekilde yorumsuz olarak sunar. Bir konunun bilimsel olarak açıklanıyor olması, onun bir tasarımcıya ait olmadığını göstermez. Bilim evrenseldir. Tanrısal ya da aksi bir anlam sonradan, o bilgiye ulaşan kişi tarafından yüklenir ve özneldir. Genele ait gibi sunulamaz. Öyle olursa, bizim gibi inanmayanlara taraflı bir bilgi sunmuş oluruz

Teşekkür
6

Bilim anlatırken zaman zaman subjektif kanaatlerimiz kelimelerimize yansıyor. Ancak bu yansımanın dikte olduğu söylenemez. Hatta bazen aksi görüşe de yorulabilecek kelimeleri kullanabiliyoruz. Örnek olarak Evrim Ağacında 21.10.2016 tarihinde yayımlanan "Vücudunuzun %99,9999999'u bildiğimiz madde anlamında boştur" başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz. Kaynak kısmında yer verdim. Şu ifadeler aynen o yazıdan alıntı: "Çok basit bir seviyede bizler, elektron, proton ve nötronlardan meydana gelen atomlardan yapılmışızdır."... Peki, bu alıntıdan hareketle Evrim Ağacı'nın bir yaratıcıyı dikte ettiği söylenebilir mi? Bence hayır. Halbuki kasıtlı ve sistematik bir dikteden söz edebilmek için bunun açık olması gerekir. Bu yüzden bilim insanları tarafından yapılan bilim anlatılarının ateizm diktesi içerdiği algısına kapılmadığımı bir Müslüman olarak rahatlıkla söyleyebilirim. Problem tam tersine bilimle yakından uzaktan ilgisi olmayan şahısların bilim içerisine Tanrı'yı sokma çabası. Halbuki bilim ne Tanrı var diyebilir ne de yok diyebilir. Bu sebeple de bilim insanları bilimi anlatırken olabildiğince Tanrı'nın varlığına veya yokluğuna işaret eden subjektif görüşlerini anlatılarından uzak tutmak zorundadır. Siz bu anlatılarda Tanrı'yı duymak isteyebilirsiniz. Ancak bu istencinizin gerçekleşmemesi bilim anlatılarında tanrı tanımazlığın dikte edildiği anlamına gelmez.

Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. Yazı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, organize bilgidir. Bilgelik, organize yaşamdır.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder