Puan Ver
1
Puan Ver

Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasındaki fark nedir?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Bilgisayar mühendisliği bilgisayarın fiziksel(anakart, bellek, ekran kartı, işlemci, yongalar, sabit ve katı hal diskleri, güç kaynağı, oem ürünleri vb.) kısmına daha çok odaklanmakta iken, yazılım mühendisliği bilgisayarın sanal(işletim sistemleri, bios, yazılım geliştirme, web tasarım, sanal güvenlik, programlama vb.) kısmına daha çok odaklanmaktadır.

Buna rağmen ortak aldığı derslerin sayısı azımsanacak sayıda olmamakla beraber sektördeki iş ilanlarında aranan şartlar kısmında genellikle 'bilgisayar ile ilgili bölümlerden mezun olan' diye belirtilir çok spesifik bir alan olmadığı taktirde aynı pozisyonda çalışabilirler.

Favorilerime Ekle
4

Bilgisayar mühendisliği , bilgisayar sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve işletilmesi ile ilgilenir.Özünde dijital donanım aygıtları ve bilgisayarları ile bunları kontrol eden yazılıma odaklanmaktadır.

Yazılım mühendisliği , yazılım sistemlerinin oluşturulması ve bakımıyla ilgilidir. Daha çok yazılım odaklı ve büyük yazılım uygulamalarına bilgisayar mühendisliğinden daha fazla önem veriyor.

Favorilerime Ekle
0

Bilgisayar Mühendisliği bilgisayarın fiziksel ve fiziksel olmayan bilgisayarla ilgili her şeyi inceler(donanım,programlama vb...)Yazılım Mühendisliği ise bilişim teknolojilerinin tasarımını incelemekle beraber daha çok programlama,kod yazma vb şeyler üzerinde durur BM bilgisayarla ilgili her şeyi öğretir YM her ne kadar bilişim teknolojileriyle ilgili her şeyi tam öğretmese de BM'e göre iş olanakları,kullandığı teknoloji çeşitleri ve hayatımıza olan etkisi daha fazladır

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karanlıktan korkan bir çocuğu anlayışla karşılarız. Trajedi, aydınlıktan korkan yetişkinlerdir.”
Plato
Geri Bildirim Gönder